Basın Özetleri 06.04.2020

Filelefteros Gazetesi
- Korona özel hastaneleri de vurdu
Haberde, Kıbrıs’taki kamu ve özel hastanelerde bulunan bölümler ve kliniklerin teker teker kapandığı, hatta hastalar ve çalışan personelde tespit edilen korona vakaları nedeniyle tüm çalışmaların da geçici olarak askıya alındığı belirtiliyor. Habere göre, kamu hastaneleri göz önünde bulundurulduğunda, beş büyük hastanesinin ardından dün Poli Hrisohus Hastanesi ve Makareios Hastanesi’nde de korona virüs vakaların tespit edilmesi neticesinde yalnızca Kiperounda Hastanesi’nin korona salgınından "temiz" kaldığı ifade ediliyor. Özel sağlık sektöründe ise, toplam 10 hastanedeki hasta ve / veya personelde korona virüs tespit edildiği, bu nedenle gerekli tüm prosedürler tamamlanana kadar ilgili kliniklerin çalışmasının veya hastanedeki çalışmaların tümünün geçici olarak askıya alındığı belirtildi. İki hasta ve dört sağlık çalışanı olmak üzere toplam 6 korona vakasının tespit edildiği Kıbrıs'ın en büyük özel hastanelerinden biri olan Amerikan Tıp Merkezi dün, tüm çalışmalarını askıya alma kararı almıştı.

Politis Gazetesi
- Virüs nedeniyle özel hastaneler de alt üst oldu
Gazete “6 vaka sonrası Amerikan Tıp Merkezi’ni geçici olarak kapama kararı” alt başlıklı haberinde, korona virüs salgınının yalnızca devlet hastanelerini değil, artık birçok özel hastaneyi de işgal ettiğini belirtiyor. Haberde, 10 özel hastanede korona virüs vakalarının tespit edildiği ifade edilirken, Lefkoşa'daki Amerikan Tıp Merkezi - Amerikan Kalp Enstitüsü’nün çalışmalarının Sağlık Bakanlığı tarafından dün, "halk sağlığını korumak ve Covid-19'un yayılmasını önlemek için" geçici olarak durdurulması kararı aldığı belirtildi. Amerikan Tıp Merkezi'nde bulunan 3 vakanın ardından dünde 3 yeni vaka daha tespit edilmişti. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre merkez, taburcu edeceği hastaların korona virüs riski oluşturmadığından emin oluncaya kadar halihazırda hastanede bulunan hastalarının tedavisini sürdürecek ancak yeni hasta kabulü yapamayacak. Açıklamada ayrıca, diğer 9 özel hastane için de aynı önlemlerin alındığı ve bu sürecin aşılmasının ardından, hastanelerin çalışmalarına normal seyrinde devam etmelerine izin verileceği ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Vakalar düşmeye başladı
Gazete, 76 yaşındaki bir hastanın başka ciddi sağlık sorunları nedeniyle dün hayatını kaybetmesinin ardından Baf ve Aradippou'daki sorunun büyüklüğünün ortaya çıkacağı kritik ve belirleyici bir haftadan geçildiğini belirtirken, dün ve bugün gelen diğer haberlere göreyse vaka sayısında kademeli şekilde bir azalma olduğu kaydetti. Habere göre Kıbrıs dışında, Avrupa ülkeleri İtalya ve İspanya'da da görülen vaka sayılarında geçtiğimiz günlere nazaran dün bir nebze düşüş yaşandı.

Haravgi Gazetesi
- Bankalardan büyük ölçekli likidite
“Yeni kredilerin %76'sı büyük iş insanlarına”, “Bankalardan küçük ve orta ölçekli işletmelere kırıntılar”, “Mevduattan 14,8 milyar Euro marj - kredi” alt başlıklarıyla verilen haberde, bankaların yeni kredi verme uygulamasında çok büyük ölçekli kredileri desteklediği belirtiliyor. Merkez Bankası'na göre, son iki yılda 6,74 milyar Euro’luk yeni kredi verilirken, bunlardan neredeyse yarısını (3,14 milyar Euro) her biri 1 milyon Euro’nun üzerinde olan kredilerilerin oluşturduğu ifade ediliyor. Buna karşılık ise, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve hane halkının kırıntılarla yetindiği kaydediliyor.
- Korona vaka sayılarında azalma eğilimi
Habere göre, Cumartesi günü açıklanan 30 yeni vakayla kıyaslandığı zaman Pazar günü 20 yeni vakanın açıklanması korona vakalarında bir azalma olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, başka bir ölüm haberi daha geldiği ve durum hala kritik olmaya devam ettiği ifade ediliyor. Akademisyen Leontios Kostrikis da gazeteye yaptığı açıklamada, bu görüntünün bilimsel açıdan virüs vakalarının azalmaya başlayacağına dair bir işaret olarak tanımlamanın erken olacağını belirtti. Kostrikis açıklamasında, şuanda durumun kontrol altında olduğunu ancak her an her şeyin tersine dönebileceğine de dikkati çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:59

Son Haberler

07 Ekim
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
Tüm haberler

Video on Demand