30 yeni vakanın tespit edilmesiyle, toplam sayı 426’ya yükseldi.

Kıbrıs’taki özgür bölgelerde 30 yeni koronavirüs vakası tespit edilmesinin ardından, İngiliz Üslerindeki 10 vaka da dâhil olmak üzere, toplam vaka sayısı 426’ya yükseldi.

13 yeni vaka, teyit edilen vakaların temaslarının izsürümünün yapılmasıyla tespit edildi, 3 vaka virüsün Aradip bölgesindeki yayılmasından bulaştı, 1 vaka ise yurt dışından Kıbrıs’a döndü. Geriye kalan 13 vaka hakkında araştırmalar devam ediyor. Toplam 10 bin 154 tahlil gerçekleştirildi. Önümüzdeki hafta, hükümetin pandeminin yayılmasının engellenmesi çabası çerçevesinde uygulamaya koyduğu ek önlemlerin etkili olup olmadığının ortaya çıkacağı için önemli bir hafta olduğu düşünülüyor.

Yeni vakaların arasında Larnaka Hastanesi’nin ortopedi departmanında tedavi gören bir hasta da bulunuyor. Söz konusu hasta koronavirüs teşhisinin ardından Mağusa Hastanesi’ne götürüldü. Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü Basın Sözcüsü Haralambos Harilau, doktorların ev hapsine gönderilip gönderilmeyeceği ve ortopedi departmanının karantinaya alınıp alınmayacağı sorularına yanıt vererek, protokolün uygulandığını ve temaslarının izsürümüne başlandığını belirtti. Ayrıca söz konusu hastanın izolasyonda bulunduğunu ve herhangi bir kişinin ev hapsine gönderilmesine gerek olmadığını ifade etti.


Şimdiye kadar 33 koronavirüs hastasının iyileşerek hastaneden taburcu edilmesi olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Lefkoşa Hastanesi’nde 9 ve Limasol Hastanesi’nde 1 kişi, yoğun bakım ünitelerinde solunum cihazlarına bağlı şekilde tedavi altında bulunuyor. Hastaların sağlık durumlarının sabit ancak kritik olduğu belirtildi. Son 24 saatte, 6 kişi salgın hastanesi olarak belirlenen Mağusa Hastanesi’nden taburcu oldu, 4 kişi de hastaneye yatırıldı. Limasol Hastanesi’nde 1 hasta solunum cihazından çıkarıldı ve yoğun bakım ünitesinden çıkarılarak, tedavi için Mağusa Hastanesi’ne kaldırıldı. Mağusa Hastanesi’nde toplam 40 koronavirüs hastası tedavi altında bulunuyor. Bu hastalardan 4’ü geliştirilmiş bakım ünitesinde bulunuyor. Dün 5 kişinin taburcu olmasının ardından bugün tedavi olan bir hasta daha taburcu oldu. Dün Mağusa Hastanesi’ne ikinci bir yoğun bakım uzmanı doktor getirildi. Yarın ise özel sektörden iki patoloji uzmanı, iki akciğer hastalıkları uzmanı ve 1 kardiyolog getirilerek doktor kadrosu güçlendirilecek.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:00

Son Haberler

24 Haziran
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Tüm haberler

Video on Demand