30 yeni vakanın tespit edilmesiyle, toplam sayı 426’ya yükseldi.

Kıbrıs’taki özgür bölgelerde 30 yeni koronavirüs vakası tespit edilmesinin ardından, İngiliz Üslerindeki 10 vaka da dâhil olmak üzere, toplam vaka sayısı 426’ya yükseldi.

13 yeni vaka, teyit edilen vakaların temaslarının izsürümünün yapılmasıyla tespit edildi, 3 vaka virüsün Aradip bölgesindeki yayılmasından bulaştı, 1 vaka ise yurt dışından Kıbrıs’a döndü. Geriye kalan 13 vaka hakkında araştırmalar devam ediyor. Toplam 10 bin 154 tahlil gerçekleştirildi. Önümüzdeki hafta, hükümetin pandeminin yayılmasının engellenmesi çabası çerçevesinde uygulamaya koyduğu ek önlemlerin etkili olup olmadığının ortaya çıkacağı için önemli bir hafta olduğu düşünülüyor.

Yeni vakaların arasında Larnaka Hastanesi’nin ortopedi departmanında tedavi gören bir hasta da bulunuyor. Söz konusu hasta koronavirüs teşhisinin ardından Mağusa Hastanesi’ne götürüldü. Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü Basın Sözcüsü Haralambos Harilau, doktorların ev hapsine gönderilip gönderilmeyeceği ve ortopedi departmanının karantinaya alınıp alınmayacağı sorularına yanıt vererek, protokolün uygulandığını ve temaslarının izsürümüne başlandığını belirtti. Ayrıca söz konusu hastanın izolasyonda bulunduğunu ve herhangi bir kişinin ev hapsine gönderilmesine gerek olmadığını ifade etti.


Şimdiye kadar 33 koronavirüs hastasının iyileşerek hastaneden taburcu edilmesi olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Lefkoşa Hastanesi’nde 9 ve Limasol Hastanesi’nde 1 kişi, yoğun bakım ünitelerinde solunum cihazlarına bağlı şekilde tedavi altında bulunuyor. Hastaların sağlık durumlarının sabit ancak kritik olduğu belirtildi. Son 24 saatte, 6 kişi salgın hastanesi olarak belirlenen Mağusa Hastanesi’nden taburcu oldu, 4 kişi de hastaneye yatırıldı. Limasol Hastanesi’nde 1 hasta solunum cihazından çıkarıldı ve yoğun bakım ünitesinden çıkarılarak, tedavi için Mağusa Hastanesi’ne kaldırıldı. Mağusa Hastanesi’nde toplam 40 koronavirüs hastası tedavi altında bulunuyor. Bu hastalardan 4’ü geliştirilmiş bakım ünitesinde bulunuyor. Dün 5 kişinin taburcu olmasının ardından bugün tedavi olan bir hasta daha taburcu oldu. Dün Mağusa Hastanesi’ne ikinci bir yoğun bakım uzmanı doktor getirildi. Yarın ise özel sektörden iki patoloji uzmanı, iki akciğer hastalıkları uzmanı ve 1 kardiyolog getirilerek doktor kadrosu güçlendirilecek.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:00

Son Haberler

29 Haziran
Εlektronik ortamda sunulacak kamu hizmetlerinde artış olacak
14:11
Tedavi gören covidli çocukların sayısında artış gözlemleniyor
14:10
Iseyek: Avrupa'da en ucuz self testler Kıbrıs'da satılıyor
14:09
Zelensky, Güvenlik Konseyinden Rusya'ya karşı daha sert önlemler istedi
14:08
Atina, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında varılan anlaşmadan memnun
14:07
Dışişleri Bakanı Isveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirdi.
14:06
Pelekanos: Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununa Avrupa için açık bir yara olarak değinecek
14:02
İsveç ve Norveç, Türkiye’nin NATO’ya katılımlarıyla ilgili vetoyu kaldırması için Türkiye ile uzlaşmaya vardı.
07:46
İsveç Başbakanı, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile uzlaşmaya varması konusunda memnuniyet ifade etti
07:45
Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan bir kez daha tahrik dolu açıklamalarda bulundu.
07:44
Dendias ve Kasulidis arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde Doğu Akdeniz bölgesindeki gelişmeler ele alındı.
07:43
‘Air Tractor’ tipi 2 yeni kiralık yangın söndürme uçağı dün Kıbrıs’a ulaştı.
07:41
Tüm haberler

Video on Demand