Profesör Karayannis'in tedbirlerin gevşetilmesiyle ilgili açıklamaları.

Epidemiyoloji ekibi üyesi Profesör Petros Karayannis, tedbirlerin gevşetilmesinin ilk aşamasının, çoğunlukla dış alanlarda faaliyet gösteren iş yerlerinde

ve insanların toplanmadığı perakende mağazalarında uygulanacağını ayrıca kişisel koruma ve sosyal mesafe kurallarına uyulacağını açıkladı. Atletizmle ilgili olarak ise, izleyici olmadan dış alanlarda antrenmanlara izin verileceğini söyledi. Kalabalık toplanmalardan kaçınılması şartıyla denizde yüzmeye izin verileceği görüşünü ifade etti. Profesör Karayannis, havaların ısınmasıyla ilgili iyimser görünerek, sıcaklıkların yükselmesiyle virüsün daha fazla yayılmasının engelleneceğini kaydetti. Yüksek sıcaklıkların küçük damlacıkları kuruttuğunu ve virüsün çok uzun süre hayatta kalamadığını dile getirdi. Ayrıca güneşin ultraviyole ışınlarının virüsün genetik maddesini mahvettiğini sözlerine ekledi. Metal yüzeylerde virüsün 2 dakikadan fazla yaşayamayacağını vurguladı.

Karayannis, Mayıs ayında kreşlerin açılması için bazı düşüncelerin bulunduğunu ancak ilkokullar için henüz herhangi bir fikir yürütülmediğini açıkladı. Durumun stabil hale gelmesi ve diğer ülkelerin deneyimlerini görmek için, okulların açılması daha sonraki bir aşamaya bırakılırsa, içinin daha rahat olacağını ifade etti. Karayannis, kurumumuza yaptığı açıklamada, ebeveynlerin çocuklarını alabilmesi ve ev hapsinde kalması gereken yaşlı insanların tehlikeye atılmaması için, vardiya sistemiyle, iş yerlerinin ve kamu hizmetlerinin çalışma saatlerinde gevşetilme yapılmasının görüşüldüğünü belirtti. Tedbirlerin gevşetileceği ilk aşamada berberlerin ve kuaförlerin açılması durumunda memnun olmayacağını dile getirdi. Bu işletmelerin açılması ve bir şeylerin ters gitmesi durumunda geri adım atılacağını ve gecikmenin çok daha uzun zaman alacağını sözlerine ekledi. Karayannis, tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi sürecinde denetimlerin çok sıkı olacağının altını çizdi. Aynı zamanda, günde binin üzerinde tahlil gerçekleştirilmesine dair planlamaların yapıldığını, açılacak olan işletmelerin de güvenlik kurallarına uyarak kontroller yapmaları gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:57

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand