Profesör Karayannis'in tedbirlerin gevşetilmesiyle ilgili açıklamaları.

Epidemiyoloji ekibi üyesi Profesör Petros Karayannis, tedbirlerin gevşetilmesinin ilk aşamasının, çoğunlukla dış alanlarda faaliyet gösteren iş yerlerinde

ve insanların toplanmadığı perakende mağazalarında uygulanacağını ayrıca kişisel koruma ve sosyal mesafe kurallarına uyulacağını açıkladı. Atletizmle ilgili olarak ise, izleyici olmadan dış alanlarda antrenmanlara izin verileceğini söyledi. Kalabalık toplanmalardan kaçınılması şartıyla denizde yüzmeye izin verileceği görüşünü ifade etti. Profesör Karayannis, havaların ısınmasıyla ilgili iyimser görünerek, sıcaklıkların yükselmesiyle virüsün daha fazla yayılmasının engelleneceğini kaydetti. Yüksek sıcaklıkların küçük damlacıkları kuruttuğunu ve virüsün çok uzun süre hayatta kalamadığını dile getirdi. Ayrıca güneşin ultraviyole ışınlarının virüsün genetik maddesini mahvettiğini sözlerine ekledi. Metal yüzeylerde virüsün 2 dakikadan fazla yaşayamayacağını vurguladı.

Karayannis, Mayıs ayında kreşlerin açılması için bazı düşüncelerin bulunduğunu ancak ilkokullar için henüz herhangi bir fikir yürütülmediğini açıkladı. Durumun stabil hale gelmesi ve diğer ülkelerin deneyimlerini görmek için, okulların açılması daha sonraki bir aşamaya bırakılırsa, içinin daha rahat olacağını ifade etti. Karayannis, kurumumuza yaptığı açıklamada, ebeveynlerin çocuklarını alabilmesi ve ev hapsinde kalması gereken yaşlı insanların tehlikeye atılmaması için, vardiya sistemiyle, iş yerlerinin ve kamu hizmetlerinin çalışma saatlerinde gevşetilme yapılmasının görüşüldüğünü belirtti. Tedbirlerin gevşetileceği ilk aşamada berberlerin ve kuaförlerin açılması durumunda memnun olmayacağını dile getirdi. Bu işletmelerin açılması ve bir şeylerin ters gitmesi durumunda geri adım atılacağını ve gecikmenin çok daha uzun zaman alacağını sözlerine ekledi. Karayannis, tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi sürecinde denetimlerin çok sıkı olacağının altını çizdi. Aynı zamanda, günde binin üzerinde tahlil gerçekleştirilmesine dair planlamaların yapıldığını, açılacak olan işletmelerin de güvenlik kurallarına uyarak kontroller yapmaları gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:57

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand