Profesör Karayannis'in tedbirlerin gevşetilmesiyle ilgili açıklamaları.

Epidemiyoloji ekibi üyesi Profesör Petros Karayannis, tedbirlerin gevşetilmesinin ilk aşamasının, çoğunlukla dış alanlarda faaliyet gösteren iş yerlerinde

ve insanların toplanmadığı perakende mağazalarında uygulanacağını ayrıca kişisel koruma ve sosyal mesafe kurallarına uyulacağını açıkladı. Atletizmle ilgili olarak ise, izleyici olmadan dış alanlarda antrenmanlara izin verileceğini söyledi. Kalabalık toplanmalardan kaçınılması şartıyla denizde yüzmeye izin verileceği görüşünü ifade etti. Profesör Karayannis, havaların ısınmasıyla ilgili iyimser görünerek, sıcaklıkların yükselmesiyle virüsün daha fazla yayılmasının engelleneceğini kaydetti. Yüksek sıcaklıkların küçük damlacıkları kuruttuğunu ve virüsün çok uzun süre hayatta kalamadığını dile getirdi. Ayrıca güneşin ultraviyole ışınlarının virüsün genetik maddesini mahvettiğini sözlerine ekledi. Metal yüzeylerde virüsün 2 dakikadan fazla yaşayamayacağını vurguladı.

Karayannis, Mayıs ayında kreşlerin açılması için bazı düşüncelerin bulunduğunu ancak ilkokullar için henüz herhangi bir fikir yürütülmediğini açıkladı. Durumun stabil hale gelmesi ve diğer ülkelerin deneyimlerini görmek için, okulların açılması daha sonraki bir aşamaya bırakılırsa, içinin daha rahat olacağını ifade etti. Karayannis, kurumumuza yaptığı açıklamada, ebeveynlerin çocuklarını alabilmesi ve ev hapsinde kalması gereken yaşlı insanların tehlikeye atılmaması için, vardiya sistemiyle, iş yerlerinin ve kamu hizmetlerinin çalışma saatlerinde gevşetilme yapılmasının görüşüldüğünü belirtti. Tedbirlerin gevşetileceği ilk aşamada berberlerin ve kuaförlerin açılması durumunda memnun olmayacağını dile getirdi. Bu işletmelerin açılması ve bir şeylerin ters gitmesi durumunda geri adım atılacağını ve gecikmenin çok daha uzun zaman alacağını sözlerine ekledi. Karayannis, tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi sürecinde denetimlerin çok sıkı olacağının altını çizdi. Aynı zamanda, günde binin üzerinde tahlil gerçekleştirilmesine dair planlamaların yapıldığını, açılacak olan işletmelerin de güvenlik kurallarına uyarak kontroller yapmaları gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 18:57

Son Haberler

11 Mayıs
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Tüm haberler

Video on Demand