Basın Özetleri 24.04.2020

Filelefteros Gazetesi
- Ankara Diplomatik Salgını
“Türkiye provokasyonlarını eleştirdiği için Fransa'ya saldırdı” alt başlıklı haberde, Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'daki provokasyonları nedeniyle, Türkiye ile Fransa arasında yeni bir diplomatik savaşın patlak verdiği belirtiliyor. Paris tarafından yapılan eleştirilerden rahatsız olan Ankara’nın Fransa'ya karşı Kıbrıs sorununu da kapsayan eşi benzeri görülmemiş bir saldırı başlattığı ifade edildi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın Fransa’nın Le Monde Gazetesi’ne verdiği bir röportajı yorumlayarak; Paris'i Türkiye'yi hedef alarak, korona virüs kaynaklı çıkmazı örtbas etmeye çalışmakla suçladığı belirtildi. Habere göre Aksoy, Fransa'nın Suriye’de terör örgütlerini desteklediğini ve Libya’da meşru rejim karşıtı güçleri kışkırttığını ifade ederek, Kıbrıs'daki çözüm dinamiklerini aşındıran, Kıbrıslı Türklerin haklarını ısrarla görmezden gelen ve müttefiki Türkiye'ye karşı yaptırımlar uygulamaya çalışmakla suçladı. Fransa Dışişleri Bakanı, Le Monde’ye verdiği röportajda Ankara'nın NATO'dan destek talebine cevaben Türkiye'nin davranışını eleştirmiş ve "Türkiye; Rus Hava Savunma Sistemlerini alırken, Libya’ya çatışmalara katılmaları için Suriyeliler taşırken, göçmenleri şantaj aracı olarak kullanırken ve Doğu Akdeniz’e gemi gönderirken de NATO’nun bir parçasıydı." demişti.
- Erimi’de polisle saklambaç
“Rahip odalarına kilitlendiler” üst başlıklı haberde, polisin gelen şikayetler üzerine dün Erimi'deki Ayios Yorgos Μanastırı’na baskın düzenlediği belirtildi. Hükümetin ilgili kararnamelerini ihlal ederek Limasol’a bağlı Erimi köyündeki manastıra giden kişilerin bazılarının baskın sonrası arabalarını orada bırakarak kendilerini terkedilmiş rahip odalarına kilitlendikleri ifade edildi. Soruşturma kapsamında, dün gece saatlerine kadar 14 kişinin sorgusunun tamamlandığı ve yazılı olarak suçlandığını, bu kişilerin bulunan araçların plaka kayıtları yardımıyla belirlendiğini açıklandı. Habere göre, incelemeler devam ederken, olayın mahkemeye taşınması bekleniyor.

Politis Gazetesi
- Salgın nedeniyle Londra'da defnedilmemiş Dört Kıbrıslı
“Dört Kıbrıslı korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti ve Kıbrıs’a getirilemiyorlar” üst başlığıyla verilen haberde, Birleşik Krallık'taki Kıbrıs toplumuyla yakın bağları bulunan dört Kıbrıslı’nın, pandemi günlerinde Londra'da oldukları, talihsiz şekilde hastalığa yakalandıkları ve virüs nedeniylede hayatlarını kaybettikleri belirtildi. Hastalık nedeniyle hayatını kaybeden bu dört Kıbrıslı’nın Kıbrıs'taki ailelerinin ise haftalardır onların yasını tutamadığı ve bu kişilerin cansız bedenlerini defnetmek için Kıbrıs'a götürmek üzere hiçbir yollarının olmadığı karmaşık bir durumla karşı karşıya kaldıkları ifade ediliyor. Habere göre bunun nedeni, COVID-19’dan dolayı hayatını kaybetmiş olan bu kişilerin tabutlarının açılarak, uluslararası düzenlemelere uygun olarak hava taşımacılığı ön koşulu olan mumyalama işleminin yapılamaması olduğu belirtiliyor.
- Polis kontrolü için sırada
“Az sayıda kişi kararnamelere uymuyor” üst başlığıyla verilen haberde, polis ekiplerinin her gün binlerce kontrol yaptığı ve hükümet tarafından alınan kararlara uymamayan kişilerin yalnızca birkaç düzine olduğu bunun da memnuniyet verici olduğu ifade edildi. Trafik Emniyet Müdürlüğü tarafından dün Limasol-Lefkoşa karayolunun başkent girişinde koordineli bir operasyon gerçekleştirildiği, yapılan 701 incelemeden ise yalnızca bir tanesinin rapor edildiği belirtildi. Habere göre polise yapılan şikayetlerin çoğu, vatandaşların gereksiz hareketlerine ilişkin kararnameyle ilgili olsada, bu sayının ilgili kararın yürürlüğe girdiği Mart ayı ortasında kaydedilene kıyasla önemli ölçüde azaldığı ifade ediliyor.

Alithia Gazetesi
- Tehlike Çanı!
Korona virüs salgınıyla ilgili haberde; Dünya Sağlık Örgütü WHO’nun, geçtiğimiz günlerde Çin’in Harbin şehrinin giriş çıkışlara kapatılarak 11 milyon insanın karantinaya alındığını hatırlattığı ve salgına yönelik rahatlamalara karşı uyarıda bulunduğu belirtildi. Kıbrıs'ta da dün, 5 yeni vakanın daha görüldüğü ifade edilen haberde, virüs dolayısıyla 1 kişinin ise hayatını kaybettiği bildirildi.

Haravgi Gazetesi
- Devlet hastaneleri yavaş yavaş geri dönüyor
“Poliklinikler Pazartesi günü hizmet verecek”, “Eksikliklere rağmen yeniden açılıyorlar” alt başlıklarıyla verilen haberde; polikliniklerin 27 Nisan Pazartesi günü yeniden açılmasının beklendiği, ameliyatların ise hastaların hayati riski olmadıkça ertelenmeye devam edeceği belirtildi. Habere göre, önümüzdeki günlerde kamu hastanelerinin tüm faaliyetlerinin yeniden hayata geçirilmesi de planlanıyor. Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in; hastanelerdeki kadro yetersizliği, varolan durum, kriz yönetimi ve sonraki planlarla ilgili olarak Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü yönetimi tarafından bugün bilgilendireceği belirtildi. Hastanelerin yeniden açılması konusunda doktor sendikalarının; Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'na yazılar yazdığı ifade edilirken, özellikle Kıbrıs Kamu Doktorları Birliği’nin hastanelerin yeniden açılmasını konusunda ısrarcı olduğu, çünkü risk nedeniyle klinikler kapalı kalırken, geri kalan sağlık sorunlarının ve de ihtiyacı olan hastaların tıbbi hizmetlere doğrudan erişiminin olmadığının gözardı edilmemesi gerektiğini vurguladığı belirtildi. Bunun yanı sıra, kamu hastaneleri çalışanlarının yetersiz sağlık personeli konusunu irdelediği, bazı departmanların yeniden açılmasıyla şu anda olağanüstü çalışan veya artan ihtiyaçları olan diğer departmanları istihdam edecek yeterli personelin olmadığını vurguladığı açıklandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:57

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand