Kıbrıs’taki inananlar, Paskalya bayramını evlerinin balkonlarından kutladı

Dün gece özgür Kıbrıs’ın tüm kiliselerinde çanlar çalarak İsa’nın diriliş mesajını verdi.

Yeni koronavirüs nedeniyle alınan ve kalabalık insan topluluklarının bir araya gelmesinden kaçınılmasını öngören önlemler sebebiyle, Kıbrıs’ta bu yıl diriliş ayinleri ve kutlamaları, toplumun hafızasında unutulmaz bir anı olacak kalacak, yakın geçmişte yaşanmamış farklı bir yöntemle yapıldı. Boş kiliselerde ‘İsa Dirildi’ mesajları verildi ve insanlar akrabalarından ve arkadaşlarından uzakta, televizyondan diriliş ayinini izledi. Kutsal Işık, dün öğleden sonra saat 4 sularında Kudüs’ten Kıbrıs’a geldi. Vostron Patriği Timotheos Kutsal Işığı teslim aldı ve Lefkoşa’daki patrikhaneye getirdi.

Kıbrıs’taki inananlar, Ortodoksluğun en büyük bayramlarından biri olan Paskalya bayramını evlerinin balkonlarından ve bahçelerinden kutladı. Koronavirüsten korunmak için alınan kısıtlayıcı önlemler nedeniyle kiliselerden uzak kalan vatandaşlar, evlerinde İsa’nın dirilişi için dua okudular.


Başpiskopos Hrisostomos, Paskalya bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmada, hastalıkların ve günahların en kısa zamanda geçmesi, din adamlarının ve halkın kiliseyi kutsayarak tanrıya dua edebilmesi için, kiliseden yoksun kalınan bu dönemin, halkın inancını daha güçlü ve dualarını daha yoğun hale getirmesi gerektiğini vurguladı. Hrisostomos, halkın kiliseden mahrum bırakılmasından ve özellikle diriliş ayinine katılamamasından dolayı duyduğu boşluğu anladığını ve bunun için üzgün olduğu ifade etti. Başpiskopos, İsa’nın dirilişinden cesaret ve güç alınması gerektiğine vurgu yaptı. Dikkatlerin bir an bile milli davadan uzaklaşmaması gerektiğine dikkat çekerek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türk ordusuyla rekabet etmek için değil, Türkiye’nin saldırganlığı karşısında savunma yapabilmesi için, savunma gücünü geliştirmesi gerektiğini kaydetti.


Başpiskopos Hrisostomos, inançlı kişilerin, kısıtlayıcı önlemlerin kaldırılmasının ardından, yaşadıkları bölgenin kilisesinde bulunan Kutsal Işık’tan alabileceğini açıkladı. Başpiskopos, dün gece Kutsal Işığı teslim aldı ve her kilisenin kutsal alanında saklanan kandili yakması için, arzu eden tüm patriklere kiliseye giderek Kutsal Işıktan almaları için çağrı yaptı. Kilise patrikleri, kısıtlayıcı önlemlerin kaldırılmasının hemen ardından, kilisenin bulunduğu bölgenin sakinlerini Kutsal Işıktan ne zaman alabilecekleri konusunda bilgilendirecek.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:58

Son Haberler

15 Mayıs
Frenaros: Bir arsada park halinde bulunan 6 araç dün gece alev aldı.
14:39
Limasol’da Avcılık ve Yaban Hayatı Dairesi’ne bağlı bir araç, dün gece alev aldı.
14:37
Bugün 50-54 yaş arası kişilere, aşı randevusu almaları için yeni bir fırsat veriliyor.
14:36
Gazze Şeridi, İsrail ve Batı Şeria'daki şiddet olayları 6'ıncı gününde devam ederken ölü sayısı artıyor.
14:34
Epidemiyolojik tablodaki iyileşmenin sonucu olarak, kısıtlayıcı önlemlerde gevşetmeler yapılıyor.
14:33
Son 24 saatte 4 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti
12:16
14 Mayıs
Kiprianu: Müzakerelerin yeniden başlaması için Cumhrubaşkanı'nın inisiyatif üstlenmesi gerek.
17:10
DİSİ başkanı, oy pusulasında görünecek parti adı konusunda sorun yaşayan Kiprianu'ya sert eleştiriler yöneltti.
17:01
Hükümet Sözcüsü: İstatistikler, muhalefetin sıfırla çarpa politikasına belgelerle cevap veriyor.
16:59
İsrailliler ve Filistinliler arasında savaş olasılığı artık daha yakın görünüyor.
16:57
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 14.05.21
14:07
basın özetleri 14.05.21
14:03
Tüm haberler

Video on Demand