Basın Özetleri 13.04.2020

Filelefteros Gazetesi
- Binlerce örnek belirsizliği
Gazete haberinde, tespit edilen vakaların etkilediği düşünülen kişilerin sayılarında düşüş olduğu gözlemlendiği ancak hiçbir semptom görülmemesine rağmen, süpermarket, fırın ve yoğunluk yaşanan diğer yerlerdeki çalışanlarda gün geçtikçe korona virüs vakalarında artış yaşandığı belirtilirtti. Haberde, akademisyen Leontios Kostrikis’in konuyla ilgili yaptığı dünkü açıklamada "Aramızda virüsü bilmeden çok kolay bulaştıran, semptom göstermeyen taşıyıcıların olduğunu unutmayın." dediği belirtildi. Bu durumun en net göstergesi olaraksa, dün açıklanan yeni vakalar arasında bulunan 2 çalışan olduğu ifade edildi. Vakalardan birinin, önceki günlerde 3 pozitif vaka daha tespit edilmiş olan bir süpermarketin çalışanı olduğu, ikincisinin ise Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması hedeflenen 20 bin örnekleme kapsamında yapılmaya devam eden testlerden alınan 148 örnekten biri olduğu vurgulandı. Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü'nin devlet hastanelerindeki çalışanlar arasındaki vakaları belirleme yönündeki büyük gayretinin belirsizlik yarattığı da belirtilen haberde, bu kapsamda örneklemenin başladığı ve hedefin önümüzdeki günlerde 6 bin'den fazla kişiye ulaşmak olduğu ifade edildi. Öte yandan yeni koronavirüs vakaları olduğunu açıklayan akademisyen Leontios Kostrikis, uzmanların korona virüsle ilgili "Bulunduğumuz durumu başarı olarak düşünmeyin. Sağlığınızı riske atmayın. Sevdiklerinizin sağlığını tehlikeye atmayın" şeklideki mesajlarını vurguladı. Haberde ayrıca Kostrikis’in "Kutsal Hafta'ya giriyoruz ve artan bir seyahat ihtiyacı olduğunun farkındayız. Herkese kendini koruma önlemlerini almaya ve teması en aza indirmeye çağırıyoruz." dediği belirtildi. Korona salgınıyla bağlantılı olarak, dün 17 yeni vaka açıklanırken, koronavirüslü bir hastanın daha hayatını kaybettiği bununla birlikte Kıbrıs'taki ölümlerin sayısı 16'ya yükseldiği belirtildi.

Politis Gazetesi
- Korona Münhasır Ekonomik Bölge’deki 5 sondajı erteliyor
“ExxonMobil resmen bilgilendirirken, ENI-TOTAL yakında açıklayacak” üst başlığıyla verilen haberde, Korona virüs salgını ve özellikle enerji sektörünü etkileyen uluslararası piyasalardaki ekonomik durgunluğun, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 2020 yılında gerçekleştirilmesi planlanan sondaj çalışmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sondaj programını ertelemesine neden olacağı ifade edildi. ENI-TOTAL konsorsiyumunun 6’ncı parselde bulunan Kronos hedefinde yapacağı sondajın Nisan sonunda başlaması planlanıyordu ancak muhtemelen sondaj bilinmeyen bir tarihe erteleneceği belirtildi. Bu durumun konsorsiyum tarafından 2020 yılı içerisinde yapılması planlanan diğer iki sondajı da etkileyeceği vurgulandı. Habere göre, Fransız İtalyan ortaklığının konuyla ilgili önümüzdeki günlerde resmi açıklamada bulunması bekleniyor. ExxonMobil ise, 10’uncu parselde Temmuz 2020’de yapılması planlanan sondaj faaliyetlerini Eylül 2021’e, aynı kuyuda yapılacak ikinci sondajın da 2022’nın başına ertelendiği konusunda daha önceden Enerji Bakanlığı’nı bilgilendirmişti.
- İyi gidiyoruz, önlemlere uyuyoruz
“Düşüş trendinden şikayetçi değiliz” üst başlığıyla verilen haberde, bilim insanlarının Kıbrıs'ta korona virüs salgınının yayılması konusunda “İyi gidiyoruz, gidişattan şikayetçi değiliz” mesajı gönderdiği belirtildi. Vakalar son günlerde azalmaya devam ettiği ancak bunun COVID-19'un sona erdiği anlamına gelmediği ifade edildi. Haberde, dün 82 yaşındaki bir kadının daha yaşamını yitirdiği açıklanırken, bir süpermarket çalışanı dahil toplam 17 yeni vakanın görüldüğü ifade edildi. Önceki günlerde aynı süpermarkette 3 vaka daha tespit edilmişti.

Alithia Gazetesi
- Çok iyi haberler daha yakın
Sağlık Bakanlığı bilim kurulu tarafından dün açıklanan tespit edilmiş 17 yeni vakanın salgına yakanlanmalardaki düşüş nedeniyle iyi haber olduğu belirtilen haberde; ancak bunun hiçbir rahatlamaya neden olmaması ve tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini ifade edildi. Haberde ayrıca salgının gelişmiş Batı ülkelerini de derinden etkilediği hatırlatılarak, ABD'nin salgından yaşanan ölümler açısından ilk sırada olduğu vurgulandı.

Haravgi Gazetesi
- Şeffaflık ve eşitliğe DESTEK
“Hükümetin 2 milyarlık yasa tasarısı konusunda huzursuzluk var”, “Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento'da kritik toplantılar”, “Hanelerin finanse edilmesi hedeflenmeli” alt başlıklarıyla verilen haberde; bugün gerçekleşecek toplantıların, korona virüs nedeniyle ekonomiyi desteklemek için gereken ilave tedbirler açısından belirleyici olmasının beklendiği vurgulandı. Bunun yanında meclisteki partilerin, bankalara 2 milyar Euro teminat verilmesiyle ilgili hükümetin sunduğu yasa tasarısı konusunda tedirginliğinin devam ettiği vurgulandı. Haberde ayrıca tarafların DISI’den yalnızca hanehalkına yönelik destekler konusunda şeffaf ve eşitlik ilkesine dayalı hareket edilmesini talep ettiği belirtildi.
- Genişletilmiş örnekleme netleştirecek
Korona virüs salgınıyla ilgili haberde; son 24 saatte vaka sayılarında bir düşüş eğilimi gözlemlendiği ancak genişletilmiş nüfus örneklemesinin sağlayacağı bulguların bilim ekibinin virüsün yayılma derecesini anlamasında belirleyici rol oynayacağı ifade edildi. Örneklemenin halihazırda başlatıldığı ve bu örneklemenin; özel ile kamu sektörlerindeki ve de Milli Muhafız Ordusu’nda bulunan 20 bin çalışanı kapsayacağı belirtildi. Örnekleme sürecinin 20 gün içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:59

Son Haberler

27 Mayıs
ABD Putin'in Batı'nın uyguladığı yaptırımları kaldırma talebini reddetti
07:02
Rus ordusu ülkenin doğusunda Ukrayna güçlerinin kuşatılması hedefine yaklaşıyor
07:01
Lavrov: Zelensky Moskova ile müzakere etme niyetinde değil
07:01
26 Mayıs
Basın Özetleri 26.05.2022
13:47
Yüzleri maskeli bir grup Omonoia taraftarına saldırdı
13:29
Kadis: Çiftçileri desteklemek için Avrupa Birliği'nden beş milyon avroya kadar toplayabiliriz
13:28
Dünya Bankası Başkanı: Uluslararası bir resesyon tehlikesi var
13:28
Macron ve Erdoğan telefonda görüşecek
13:27
Rus ordusu Ukrayna'da şehirleri bombalıyor
13:26
Cumhurbaşkanı başkanlığında "Herkes için Sağlık" konulu geniş kapsamlı bir toplantı yapıldı
13:25
Rusya Mitsotakis'e sert bir saldırı başlattı
07:04
Shoigu: Rusya Ukrayna'da uzun süreli bir savaşa hazır
07:04
Tüm haberler

Video on Demand