basın özetleri 09.03.20

Alithia gazetesinin ana haberi Kıbrıs’ın Yunanistan’a göçmenler konusunda yardım gönderme konusuna ayrılmış.
“Kıbrıs Yunanistan’ın yanında – Dayanışmasını pratikte gösterdi ve Meriç’e 21 kişilik bir çevik kuvvet ekibi gönderdi” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:
Yunanistan vasıtasıyla Avrupa’ya geçmek için günlerdir ülkenin Meriç sınırına yığılmış olan binlerce göçmen ve sığınmacının Yunan toprağına girişini engelleme çabalarına destek maksadıyla Kıbrıs 21 kişilik bir çevik kuvvet ekibi gönderdi. Acil Müdahale grubunun dün gece Kıbrıs’tan Aleksandrupolis havaalanına doğru ayrılması sırasında Adalet Bakanı Yorgos Savidis ekibin Yunanistan’da gerektiği kadar kalacağını söyledi. Birliğin gönderilmesine ilişkin KC Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından yapılan öneri Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis tarafından memnuniyetle kabul edildi. Dün uzun bir telefon görüşmesi yapan iki lider Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Brüksel’de Avrupa Konseyi Başkanı Şarl Mişel ardından ise Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile göçmen krizi konusunda yapacağı görüşmeler öncesinde faaliyetlerinin koordinasyonu üzerine görüş teatisinde bulundu. Bu arada Şarl Mişel dün göçmen krizinden doğrudan etkilenen Kıbrıs ile Yunanistan’ın konuyla ilgili görüşlerini almak üzere Anastasiadis ve Mitsotakis ile de birer telefon görüşmesi yaptı.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Korona virüsü Kıbrıs’a göz kırpıyor – Bir polis karakoluyla Lefkoşa’daki bir askeri kampta alarm…
Birkaç gün önce Patra’da bulunmuş olan bir tutuklu ile bir asker karantina altına alındı. Söz konusu kişiler hafta sonunda kuşku çekici semptomlar göstermeye başladı. Yapılan analizlerin sonuçları bugün bekleniyor. Bu arada şahıslarla temas eden kişiler de kontrolden geçirildi. Omorfita Polis Karakolu ve Athalasa’daki İlias Papakiryaku askeri kampı önlem amacıyla karantinaya alındı.
- Asimetrik tehdit mi iyi düzenlenmiş bir tuzak mı?
Gitgide tırmanan göçmen sorunu konusunda etkili çözümler üretmek üzere bugün Başsavcı Kostas Kliridis’in de yer alacağı bir bakanlıklar arası toplantı düzenlenecek. Toplantıda Hükümet sığınmacılarla ekonomik göçmenlerin farklı biçimlerde ele alınması da tartışılacak.

Politis gazetesi de göçmen kriziyle ilgili gelişmeleri ana haber olarak veriyor sd. Gazetenin haber başlıkları şöyle:
Ledras’ı güvenlik altına aldık şimdi sıra Meriç’te – Bir yandan Frontex’ten yardım talebinde bulunurken öte yandan istenmediği halde Yunanistan’a adam gönderiyoruz – Cumhurbaşkanı öneriden haberdar olmayan Polisi oldu bittiyle karşı karşıya bıraktı – Barikatlara kilit vurma uygulaması personel eksikliği bahanesiyle devam ediyor.
Haberde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Yunanistan’a çevik kuvvet grubu gönderme kararının polisi hazırlıksız yakaladığı ve son ana kadar 21 kişilik ekibe adam bulmak için koşturulduğunu yazıyor. Ayrıca makamların barikatların yeniden açılabilmesi için hâlâ personel bulmaya çalıştığına ancak başaramadığına dikkat çekiyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Nerden buldun yasası dizi filme döndü – GRECO’nun uygulanamaz önerileri
Meclis’in GRECO’nun 2018’de yaptığı 6 öneriden biri olan deontoloji tüzüğünü onaylamaya çağrılması nedeniyle mal varlığı beyanı konusu yeniden açılıyor. Buna göre Aralık ayında göreve başlayan milletvekilleri ve onlardan öncekiler yasa gereğince mal varlıklarını beyan etmek durumundalar.
- Agros köyünde saç saça baş başa
Trodos’un Agros köyünde son günlerde başlayan gerginlik devam ediyor. Köy ikiye bölündü. Söz konusu çatışmaya Polis ve Sosyal Hizmetler Dairesi de katıldı. Çatışmanın nedeni Köy İdare Meclisi ile Eleusa Yaşlılar Evi arasında meydana gelen anlaşmazlık. Yaşlılar evi müdürünün görevden alınması ailesi tarafından yasadışı olarak nitelendirilirken Köy Meclisi “darbeden” söz ediyor. Köy sakinleri olayın yatışmasına yönelik arabulucu rolü üstlendi.
- Tarihi Severios kütüphanesi yeniden açıldı
Pankiprion Lisesinin kütüphanesi okul binasının tamir edilmesi çerçevesinde onarıldı. Kütüphanenin camekânları tadil adildi ve yeniden mekâna yerleştirildi. Daha önce yerlerde bulunan, okulun en büyük hazinesi eski orijinal kitaplar özel vitrinlere alındı. Şimdi hedef kütüphanenin okul saatleri dışında da hizmet vermesi.

Haravgi gazetesi ana haberini korona virüsü ekonomiyi tehdit ediyor – Dünya turizminde 50 milyar dolarlık kayıp – Tedbir amacıyla evden çalışma uygulaması – Kıbrıs’ta sağlık hizmetleri teyakkuz halinde” başlıkları altında veriyor.
Gazete haberinde özetle şöyle yazıyor:
Korona virüsü ekonomideki en büyük tehdit olma yolunda ilerliyor. Sadece turizm sektöründe, zararın 30 ile 50 milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. Avrupa’da müzeler ve tiyatrolar kapanıyor. Kurum ve işletme çalışanları ise evden çalışmaya çağrıldı. Kıbrıs’ta sağlık hizmetleri teyakkuz halinde. Kıbrıs’ta şu anda korona virüsü semptomları gösteren ve / veya birkaç gün önce Yunanistan’a yaptıkları seyahatlerde korona virüsü bulaştığı kesinleşmiş şahıslarla temas ettikleri için üç kişi hastanede tedavi altına alındı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Paskalya’ya kadar 100 milyon avroluk zorunlu satış olacak – Satışa çıkarılacak beş taşınmaz mülkten biri müstakil ev ya da daire
İçişleri Bakanlığının veb sayfasındaki bilgilere göre bankalar ve kredi alım şirketleri 100,7 milyon avro değerindeki 572 adet taşınmaz mülkün satışlarına yönelik açık artırma başlatacak. Ay sonuna kadar 72,7 milyon avro değerinde 407 taşınmaz mülk satılacak. Nisan ayı sonuna kadar ise onu 28,1 milyon avro değerinde 163 taşınmaz mülkün satışı izleyecek. Açık artırmaya çıkarılacak mülklerin çoğu Limasol ile Baf’ta bulunuyor. Müstakil ev ve daire satışlarının çoğu ise Larnaka’da. Konut satışlarında Larnaka’yı sırayla Baf, Lefkoşa, Limasol ve Mağusa izliyor.
- Bankalar Black Friday tipi indirimler hazırlıyor – Bankalar kredi borçlarına karşılık taşınmaz mülk değiş tokuşu anlaşmaları ve zorunlu satışlarla 3 milyar avrodan fazla para topladı.
- Kıbrıs Yunanistan’a Çevik Kuvvet, Yabancılar Şubesi ve Frontex personelinden oluşan 21 kişilik bir ekip gönderdi. Ekip Meriç Türkiye-Yunanistan sınırında görev yapacak.

Filelefteros gazetesi ana haberini “Barikatlar konusunda karar alıyorlar – Geçiş noktalarındaki yasakların kaldırılmasına yönelik baskılar – Korona virüsü kapımızı çalıyor – Korona virüsü test sonuçları beklenirken bir askeri kamp ile bir polis karakolu karantinaya alındı” başlıkları altında özetliyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle sd:
- Korona virüsü kaynaklı fobi pandemisi dünyayı sardı – Fobi pandemisi hızla yayılırken çaresizlik kontrol altına alınmasına izin vermiyor
- Limasol çöplük yerine döndü – Bilinçsiz ve duyarsız yurttaşlar tarla, yeşil alan, park yeri gibi mekânları çöplüğe çevirdi - Yerel yönetim ne yapacağını bilemez halde
- Türkiye sinir harbi yapıyor – Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yeni tahrikkar açıklamalarda bulunarak Yunanistan’ı – topraklarında kalmayıp Avrupa’ya gideceklerini savunarak- sınırlarını göçmenlere açma çağrısı yaptı
- Aradan onlarca yıl geçtikten sonra, yönü değiştirilen Baf’taki Skarfu deresi eski yatağına kavuştu. Dere, yeniden, 1618’te inşa edilen Skarfu köprüsünün altından akıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:41

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand