basın özetleri 06.03.20

Kıbrıs Rum gazetelerinin üçü bugün ana haberlerini barikatların kapatılmasıyla ilgili gelişmelere ayırıyor. Filelefteros gazetesi ise korona virüsünün Avrupa’da hızla yayılmaya devam etmesi olayını öne çıkarıyor.
Politis gazetesi “Cumhurbaşkanı kararının arkasında başka siyasi hedeflerin yattığını dolaylı olarak itiraf etti – Barikatlar, korona virüsü ve göçmenler konularında çelişkili açıklamalar – Akıncı Antonio Guteres ile Avrupa Komisyonuna mektup gönderdi – Kıbrıs Rum siyasi partileri barikatlarda kadro yetersizliği olması konusunda Hükümete siyasi sorumluluk yükledi” başlığı altındaki haberinde şöyle yazıyor:
“Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, bazı barikatların geçici olarak kapatılması kararının korona virüsü vakalarının daha etkili denetlenmesine hizmet ettiğini vurguladığı halde, Cumhurbaşkanının bir dizi açıklaması ve çelişkili tavırları kararın arkasında net bir siyasi nedenin yattığını ima ediyor. Cumhurbaşkanının bir yandan Kıbrıs Cumhuriyetinin egemenlik haklarına ısrarla vurgu yapması, diğer yandan da Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı’dan göçmen akını konusunda hesap vermesini istemesi bu çelişkili tavrının örneklerini oluşturuyor.
Bu arada Spehar ve UNFICYP ile Cumhurbaşkanının ilişkilerinin pek de iyi bir aşamada olmaması ve kamuoyuna farklı şeylerin söylendiği halde Hükümetin Spehar’ın tavrından rahatsızlık duyması olayı Kıbrıs sorununu bekleyen zor aşamaların öncesinde oldukça kaygı verici bir durum olarak nitelendiriliyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- İçişleri Bakanı Politis’e konuşurken göçmenler konusunda kararlar almakta geç kalındığını kabul etti. Politis’e göçmenlerle ilgili stratejisini açıklayan Nikos Nuris uluslararası korumaya gerçek ihtiyaç duyan sığınmacılarla ekonomik nedenlerle Kıbrıs’a çalışmak için gelen göçmenlerin ayrı kategorilerde ele alınacağını söyledi.
- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, nüfusu 2 binin üzerinde olan 31 yerleşim biriminde çöp toplama ve kanalizasyon arıtma tesisleri oluşturulmasında yetersiz kalması ve eksiklikler göstermesi nedeniyle Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhine karar aldı. AİHM sunulan 2027’ye kadarki takvim konusunda ikna olmadı. Bu arada Limasol’un Atık İdaresi Bütünsel Tesisleri müteahhidinin nakit parası tükendi.

Haravgi gazetesi ana haberini “Protesto hakkını şiddetle bastırıyorlar – Suçla Mücadele Birimlerinden/ protestolara katılan yurttaşlar hakkında suçlamalar – Hükümet aşırı sağ davranış biçimlerini körüklüyor – APOELlilerden Kıbrıslı Türkler aleyhine sloganlar” başlıkları altında veriyor.
Haberde kısaca şöyle yazıyor:
Lokmacı barikatında geçen Cumartesi günü yapılan barikatların kapatılmasını protesto mitingine katılan yurttaşlara Hükümetin yasadışı toplanma ve kargaşa yaratma suçlamalarıyla müdahalesi karanlık dönemlerin eskimiş uygulamalarını anımsatıyor. Bir yurttaş, polisin saldırısına uğradığına ilişkin olarak Başsavcıya resmi şikayette bulundu.
Haravgi gazetesinin diğer bir haberi de şöyle:
- Barikatların kapatılması siyasi bir karardır – AKEL Genel Sekreteri, Ulusal Konseyde bunun kabul edildiğini ifşa etti
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün Hükümetin dört barikatın hiçbir bilimsel argüman gösterilmeksizin kapatılması kararının Ulusal Konsey toplantısında siyasi bir karar olduğunun kabul edildiğini ifşa etti. Andros Kiprianu Hükümetin dört barikatın yeterli sayıda elemanla desteklenemeyeceği iddiasına karşı “20-30 kadar hemşire ve bir o kadar polisle bu iş çözülebilirdi” dedi.
UNFICYP’in barikatların açılmasıyla Kıbrıs’ta durumun normalleştiği şeklindeki açıklamasına yönelik olarak ise “bunun kabul edilemez olduğunu” söyledi. Kıbrıs’ta normal bir durum hüküm sürmüyor ve bu nokta herkesin kafasında net olmalıdır” diyen AKEL Genel Sekreteri AKELli Avrupa parlamenterlerinin Kıbrıs Cumhuriyetini Komisyona şikayet ettiğine dair iddiaları da reddetti ve “bunları Avrupa Komisyonuna sorulan soruların cevaplarının olumsuz olacağından korktukları için söylüyorlar” dedi. Kiprianu barikatlarla ilgili kararları almadan önce siyasi partilerle hiçbir istişare yapmamak ve bu doğrultuda hiçbir bilimsel kanıt göstermemekten dolayı Hükümeti kınadı.
Bu arada DİSİ Başkanı Averof Neofitu “önümüzdeki günlerde barikatlara yerleştirilecek yeterli sayıda sağlık ve polis personelinin bulunması halinde bu konunun tarihe karışacağını” söyledi. Averof “Hükümet, havaalanı ve limanların yanısıra, öteki tarafın siyasi argümanlarının elinden alınması için barikatlarda da olağan işleyişin sağlanması hedefiyle gerekli kontrollerin yapılması için çalışan bulmak zorundadır” dedi.
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise barikatlara, zamanında yeterli sayıda kadro sağlanamamasını siyasi sorumluluk eksikliği olarak değerlendirdi. Bununla birlikte Papadopulos sebebin kadro eksikliği olması halinde Hükümetin barikatları kapatma kararını desteklediğini” söyledi.
EDEK Başkanı Marinos Sizopulos “yurttaşların sağlığının korunması amacıyla alınan tüm kararları desteklediğini” söyledi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Kutsumbas dün Yunanistan’la Kıbrıs’taki durum hakkında görüş teatisinde bulundu. İki genel sekreter Türkiye’nin tırmanan saldırganlığının kaygı verici olduğunu açıkladı.
- Kıbrıs’ta çocukların yüzde 25,5’i yoksulluk ve sosyal izolasyon riski altında
Avrupa İstatistik dairesinin dün açıkladığı rapora göre Kıbrıs yoksulluk ve sosyal izolasyon koşulları altında yaşayan 18 yaş altındaki çocukların bulunduğu en yüksek oranlı ilk sekiz AB ülkesi arasında yer alıyor. 2018 verileri baz alınarak yapılan araştırmanın raporunda Avrupa ortalaması yüzde 23,9’da bulunuyor. İlk sırada yüzde 38,1’le Romanya, ikinci sırada yüzde 33,7’le Bulgaristan, üçüncü sırada ise yüzde 33,3’le Yunanistan bulunuyor.

Alithia gazetesi barikatların kapatılmasına ilişkin gelişmelere ayırdığı haberini “Cumhurbaşkanına destek – AKEL dışında herkesi ikna etti” başlıkları altında veriyor.
Ve “tüm partiler üç yakıcı konuda uyguladığı politikalar konusunda Cumhurbaşkanıyla hemfikirler. Korona virüsü nedeniyle bazı barikatların kapatılması, Mağusa’nın Türk tarafınca yerleşime açılması ve göçmenler konularıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in uygulamalarına Kıbrıs Rum partileri destek verdi. Tek istisna 4 barikatın kapatılmasına siyasi boyutlar vermeye çalışan ve bu konudaki eleştirel tavrını halen devam ettiren AKEL yalnız kaldı. Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos AKEL’e “pandemiye dönüşmesi olasılığı güçlü olan bir salgına karşı önlem alınması olayına siyasi boyutlar vermesi yanlış ve yersiz bir duruştur” cevabını verdi ve dünkü siyasi liderler toplantısının mükemmel bir ortam içinde gerçekleştiğini, tüm liderlerin tartışmaya yapıcı bir tavırla katkı yaptığını ve toplantının sonuç verdiğini” söyledi” diye yazıyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Korona virüsünün yayılmasının etkileri karşısında ekonomi şimdilik kontrol altında ancak turizm alanında ciddi kaygılar hüküm sürüyor – Konuyu endişeyle izleyen yetkili makamlar turizmi etkilemeyeceğini umut ediyor
- İstatistik Dairesinin açıkladığı verilere göre Kıbrıs’ta işsizlik oranı sürekli biçimde düşüyor
- ABD’nin Kıbrıs raporu: 2013 – 2018 döneminde ülkeye 7,3 milyar dolarlık yatırım kazandıran yurttaşlık verme programında önemli düzelmeler sağlandı – Kıbrıs Türk toplumunda kara para aklama konusunda yasal çerçeve eksikliği saptandı

Filelefteros gazetesi ana haberini korona virüsüyle ilgili gelişmelere ayırmış, “Avrupa’da alarm – Korona virüsü yıldırım hızıyla koşuyor – 27 Sağlık bakanı bugün toplanıyor – Barikatlar Pazartesi gününe kadar kapalı kalacak – Yunanistan’da vakaların sayısı 31’i buldu, üniversiteler kapatılıyor” başlıkları altında veriyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- UNFICYP’in barikatların kapatılması kararıyla ilgili açıklamaları Hükümet ve partilerde rahatsızlık yarattı – Açıklamaların Mustafa Akıncı’nın Elizabeth Spehar’la görüşmesinden sonra yapılması soru işaretlerine neden oldu – UNFICYP’in Türkiye’nin tahrikkar eylemlerine karşı takındığı tavrın daha yumuşak olması tepkilere yol açtı
- Vergi Dairesi 2017 – 2019 arasında vergi ödeyen yurttaşlara onlarca milyonluk vergi iadesinde bulundu
- Bulgaristan sahte hellimine karşı Kıbrıs’a ikinci bir fırsat – Avrupa Mahkemesi kararıyla Genel Mahkeme’nden Bulgar ürünü bbgloumi adının tüketiciyi yanıltma riski taşıyıp taşımadığını ele alması istenecek

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand