basın özetleri 05.03.20

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin, Haravgi hariç hepsi ana haberini göçmen krizine ayırmış.
“Avrupa Birliğinden şiddetli dayanışma mesajı – Dün Kıbrıs’a 70 göçmen daha geldi, devamı bekleniyor» başlığı altında veren Alithia gazetesi haberinde şöyle yazıyor:
AB dün Yunan, gerektiğinde Bulgar veya Kıbrıs ya da ihtiyaç duyan her üye ülkenin sınırlarının göçmen baskılarına karşı korunması üzere bir bütünsel önlem demetini onayladı.
AB’nin önlem demeti içerisinde şu anda üye devletlerin tahsis ettiği toplam 530 sınır muhafızının yanısıra FRONTEX’in 100 muhafız daha, bir uçak, bir kruvazör ve termik kameralı üç araç tahsis etmesi de mevcut. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Shinas AB’nin söz konusu önlemleri onaylamakla “eşi görülmemiş bir tahrik” karşısında bulunan Yunanistan’a destek konusunda şiddetli bir mesaj verdiğini açıkladı. Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarının Avrupa sınırı olduğunu söyleyen Shinas Komisyonun Kıbrıs makamlarıyla temaslarda bulunduğunun altını çizdi.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Korona virüsüyle ilgili olarak durum iyi – Diğer ülkelerde hızla korona virüsü vakaları artarken Kıbrıs’ta henüz Hükümetin aldığı önlemlerin de sayesinde hiçbir vaka görülmedi. Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada şahsi hijyen önlemleri ve gerektiğinde kendini izole etmenin korona virüsüne karşı en sağlam kalkanı olduğunu vurguladı. Enerji Bakanının çocuklarıyla birlikte İtalya seyahati dönüşünde yaptığı şeyin de bu olduğunu söyledi.
Şu ana kadar Hükümetin aldığı önlemler çerçevesinde havaalanlarında, korona virüsünden etkilenmiş bölgelerden gelen 1343 yolcu kontrolden geçti. Bunun yanısıra 400 kişi izole edildi, 5 kişi ise karantinaya alındı.
- Akıncı Spehar’la görüştü ve Kıbrıs Rum tarafını Guteres’e şikâyet etti
Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı barikatların kapatılmasıyla ilgili olarak Elizabet Spehar’la görüştü ve BMGS’ne bir mektup göndermeye hazırlanıyor. Barikatların kapatılmasından etkilenen Kıbrıslı Türk dükkân sahipleri de çalışmalarının barikatların kapanmasından olumsuz şekilde etkilendiğinden yakınıyor.
- AKEL Barikatların kapatılmasını AB’ne şikayet etti –Buna şiddetli tepki gösteren DİSİ AKEL’i Avrupa kurumlarını yanıltmaya çalışmakla suçladı.

Haravgi gazetesi ana haberinde Mağusa konusuyla ilgili gelişmeleri veriyor.
Gazete “Mağusa’nın kurtarılmasına yönelik AB’ne çağrı – Kıbrıs etrafında gelişen olaylar tehlike içeriyor – Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerin başlaması öncelikli konu oluşturuyor – Doğal kaynaklar çözümden sonra paylaşılabilir” başlıklarını öne çıkarıyor.
Konuyla ilgili haberinde gazete şöyle yazıyor:
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Doğu Akdeniz’deki gerginlik, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki sondajları, Mağusa kapalı bölgesinin BM Güvenlik Konseyi kararları çiğnenerek yerleşime açılmasına yönelik planlar ve Kıbrıs sorununda hüküm süren durgunluğun Kıbrıs için son derece riskli bir durum yarattığı mesajını verdi. Kıbrıs’taki yabancı ülke büyükelçileriyle görüşürken “Geleceğe yönelik göstergelerin son derece kaygı verici olduğunu” da vurgulayan Andros Kiprianu Türkiye’nin saldırganlığını tırmandırmasını ve uluslararası toplumun buna karşı çok ılımlı ve yetersiz tepkilerini kınadı. Mağusa ile ilgili gelişmelerin son derece olumsuz olduğuna dikkat çeken Kiprianu, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi umudunun hayatta kalabilmesi için Mağusa’nın kurtarılmasına yönelik uluslararası bir çabanın başlatılması doğrultusunda büyükelçilerin yardımcı olmasını istedi.
AKEL Genel Sekreteri doğal gaz yataklarının değerlendirilmesine ilişkin olarak partisinin resmi görüşünün bu konunun Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik bir teşvik ve baskı unsuru olarak işlev görmesi olduğunu belirtti ve ne Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözümünden önce doğal gazın ortak idaresine ne de Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümüne kadar sondaj moratoryumu ilan edilmesine yönelik önerilerini kabul edebileceğini söyledi.
Andros Kiprianu AKEL’in, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı noktadan 2014 ortak açıklaması zeminiyle Kran Montana’ya kadar üzerinde yakınlaşma sağlanan noktalar ve Antonio Guteres’in 30 Haziran Çerçevesi temelinde başlamasının öncelikli konu oluşturduğu konusunda ısrarlı olduğunu söyledi.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Yunanistan’la sınırlarına binlerce göçmen göndermeye devam eden ve bunu yaparken uluslararası hukuktan söz eden Türkiye’ye Avrupa Birliği “sınırlarının göçmenlere kapalı kalmasını istiyor” mesajını verdi. AB Birliği Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi FRONTEX’i güçlendirdi ve Türkiye’ye 2016 açıklamasına uyma çağrısı yaptı. AKEL Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı göçmenlerin dramını bir araç haline getirdiği ve AB’ni de iki yüzlü davrandığı için kınadı.
- AKEL Avrupa parlamenterleri Niyazi Kızılyürek ile Yorgos Yeoryiu Kıbrıs Hükümetinin korona virüsünün yayılmasının engellenmesine yönelik bir önlem olarak 4 barikatı tek taraflı kapatma kararını Avrupa Komisyonuna şikâyet etti. AKELli Avrupa parlamenterleri ilgili kararın Kıbrıs’ta dolaşımı engellediğini vurguladı ve gerek Kıbrıslı Rum gerekse de Kıbrıslı Türk yurttaşlara huzursuzluk verdiğini söyledi. Kızılyürek ve Yeoryiu iki toplumlu sağlık teknik komitesinin geçen Şubat başlarında iki toplum lideri Anastasiadis ile Akıncı’nın da yer aldığı bir toplantıda konuyu ele aldığını ve orada böylesi bir karardan söz edilmediğini hatırlattı.
- Polis geçen Cumartesi günü barikatların kapatılmasını protesto etme eyleminde yer alan bir grup yurttaşı ifade vermeye çağırdı. Polis yasadışı eylemden söz etti.
Sosyal medyada dolaşan bilgilere göre İstihbarat teşkilatı KYP dört barikatın kapatılması kararının geri alınması talebiyle gerçekleştirilen eyleme katılmış olan yurttaşlara gözdağı vermek maksadıyla kimlik belirleme çabası güdüyor. KYP teşkilatı doğrudan Cumhurbaşkanına bağlı olduğu için, ilgili talimatları kimden aldığı konusu soru işaretlerine yol açtı.

Politis gazetesi:
“Göç akınlarının idaresinde beceriksizlik – 2018 Eylül’ünden bu yana siyasi iltica başvuruları büyük ölçüde arttı – Yeşil hatla özgür bölgedeki kıyılardan adaya göçmenlerin gelmesi son günlerin olayı değil – Yeterlilik gösteremeyen sığınma sisteminin daha çok baskı altında kalacağı yönünde değerlendirmeler yapılıyor».
Politis gazetesi bu başlıklar altında verdiği haberinde Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarının daha büyük bir göçmen akışıyla baş etmekte hazırlıksız ve beceriksiz olduğu görüldüğünü yazıyor. Yunan adaları ve Meriç’teki son göçmen krizi olaylarına rağmen Kıbrıs’ta gerekli tedbirler alınmadı. Geçen Eylül ayından sonra Kıbrıs’a her ay ortalama 1000 kadar göçmen geliyor. Mevcut iltica sistemi ayda sadece 600 iltica başvurusunu inceleyebilecek kapasitede. Her ay yapılan başvuruların sadece yarısı. Gazete “öyle bir sistem ki yeni akınları geri çevirmekten de gerçekten ihtiyaç duyanları koruyabilmekten de aciz, diye yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haber başlıklarından bazıları:
- Dışişleri bakanları Türkiye’nin kulağını çekti – Yasadışılık bloke edildi – 27 AB ülkesi Dışişleri Bakanlarından Yunanistan, Kıbrıs ve Bulgaristan’a tam destek
- Dün MC Digital Media grubuna konulan bomba gazetecilerin susturulmasını hedefliyordu – Polis grubun yayınlarından rahatsızlık duyan kişilerin peşinde – Saldırı hükümet, partiler ve gazeteciler tarafından kınandı

Son gazetemiz de Filelefteros sevgili dinleyenler. Filelefteros gazetesinin başlıklarıyla basın özetlerimize son vereceğiz.
Gazete ana haberini “Komisyon’a şikayet – Kızılyürek ve Yeoryiu barikatların kapatılması konusunu AB’ne götürdü – Akıncı Guteres’e mektup gönderiyor” başlıkları altında veriyor ve Hükümetin beklemediği yerden saldırıya uğradığını, AKEL Avrupa Parlamenterleri Niyazi Kızılyürek ile Yorgos Yeoryiu’nun KC Hükümetinin tek taraflı alınmış 4 barikatın kapatılması kararını Brüksel’e şikayet ettiğini ve olaya siyasi boyut verdiğini yazıyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haber başlıklarından bazıları:
- Hükümet barikatların kapatılması uygulamasını uzatmaya hazırlanıyor
- Benzin fiyatlarına litre başına 0,7, mazot fiyatlarına ise 5,2 sentlik zam
- 2018 yılına kıyasla hasta sayısı 2019’da yüzde 42 arttı
- State Department Kıbrıs’ı kara para aklama konusunda akladı – Tavsiyeler içeren Amerikan raporu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Almanya'da dün yapılan genel seçimlerin galibi Almanya Sosyal Demokrat Partisi oldu.
13:34
Erdoğan'ın daha fazla S-400 satın alacağına dair açıklamaları, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisine yol açtı.
13:31
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 522’ye yükseldi.
13:24
26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve 99 yeni vaka tespit edildi
13:40
Tüm haberler

Video on Demand