basın özetleri 04.03.20

Bugünkü Alithia gazetesi ana haberini “Acil durum – Yunanistan - Kıbrıs: Erdoğan’ın saldırısına dur denmeli” başlıkları altında veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Yunanistan ve Kıbrıs ,Türkiye’nin yeni, farklı bir saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Silah yerine insan kullanılan bir saldırı. Erdoğan tehditlerini hayata geçirdi ve binlerce göçmen göndererek iki ülkede benzeri görülmemiş durumların oluşmasına neden oldu. Yunanistan göçmenlerin Meriç’ten toprağına girmesine engel olmayı şu ana kadar başardı ancak bu ne zamana kadar sürecek? Kıbrıs’a ise göçmenler gerek adanın kuzeyinden gerekse de denizden geliyor. Kofinu ve Kokinotrimitya köylerindeki göçmen kampları dolmuş durumda. Şu ana kadar Kıbrıs’ta sığınma talebinde bulunmuş 32 bin insan bulunuyor. Nüfusun yüzde 3,2’si oranına ulaşan göçmen ve sığınmacı sayısı ülkenin demografik karakterini bozma tehdidi oluşturuyor. Önümüz yaz olduğu için bu sayının artacağı endişeleri ifade ediliyor. Yunanistan’da Meriç bölgesinde adeta savaş koşulları hüküm sürüyor. Ada sakinleri ise daha fazla göçmen kabul etmeyecekleri konusunda uyarıda bulundu. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis göçmen krizini asimetrik bir sürekli tehdit olarak nitelendirdi. Bu durum karşısında Yunanistan ile Kıbrıs alarm çanlarını çaldı ve AB partnerleri ve müttefiklerinin yardımını istedi. İki ülkenin çağrılarına olumlu cevaplar geldi.

Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

-        Kıbrıs Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu’nun dünkü toplantısında bir önceki kararın geri alınmasıyla mevcut durum değişti. Elektrik Kurumu Doğal Gaz Alt Yapı Şirketi ETİFA’ya katılma kararı aldı. Söz konusu gelişme elektrik fiyatlarında yüzde 15 ile 20 oranında bir düşüş sağlayacak. Maliye Bakanlığı ETİFA’nın kâr payının tamamıyla Elektrik Kurumuna verilmesi konusunda teminat verdi.

-        Eurostat’ın verilerine göre geçtiğimiz Ocak ayında Kıbrıs’ta işsizlik oranı yüzde 6,3’ten yüzde 6’ya düştü. 2019 Ocak ayında ise işsizlik oranı yüzde 7, 6 idi. Eurostat’ın açıkladığı verilere göre Ocak ayında AB’nde işsizlik ortalaması yüzde 6,6. oldu Bu oran 2020’de krizin başlamasından sonra ulaşılan en alt nokta olarak değerlendiriliyor.

-        Devlet yetkililerinin yurt dışı yeni günlük harcırahları belirlendi. Yeni harcırahlar ziyaret edilen yere göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Atina’daki bir etkinliğe katılan bir devlet yetkilisi günlük harcırah olarak 240 avro alacak. Selanik içinse 133 avro. San Fransisko için bu rakam 376 avroyu, New York içinse 370 avroyu buluyor.


Haravgi gazetesinin ana haberi “İnsanlar piyon – Türk – Yunan sınırında durum kontrol dışı - Yunanistan’a Avrupa dayanışması – Kıbrıs Hükümeti göçmen sorununda atıl kaldı» başlıkları altında veriliyor.

Haberde özetle “AB’nin göçmen krizindeki sorumluluğunun ve ikiyüzlülüğünün sınırı yok. Türkiye Cumhurbaşkanı tehdit etmeye devam ediyor. Resmi göçmen kaçakçısına dönüştü. Dün Kıbrıs’a, aralarında çocuk ve dört hamile kadının da yer aldığı 101 Suriyeli göçmen geldi” diye yazıyor.

Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

-        AKEL Genel Sekreteri Hükümeti ratsizm ve faşizmle suçladı – Andros Kiprianu barikatları tek taraflı kapatma kararının milliyetçiliği körüklediğini söyledi…

İlgili haberde şöyle yazıyor:

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün, geçen Cuma günü Bakanlar Kurulunda korona virüsüne karşı önlem amacı bahanesiyle barikatların kapatılması kararını izleyen olayların değerlendirmesini yaparken “Hükümetin ratsist ve faşizan davranış biçimlerini besleyen tutumu herkesçe kınanmalıdır” dedi. Andros Kiprianu Limasol’da yaptığı konuşmada, karardan sonra sosyal medyada gelişen milliyetçi söylemleri değerlendirirken, “kendisine Avrupa ülkesi demek isteyen bir yerde 2020 yılında gelişen bu tür olaylar ülkeyi çok yıl geriye götürür” dedi ve “gerek hükümet gerekse partiler tarafından alınan her türlü kararı protesto etmenin halkın engellenemez hakkı olduğunu söyledi. Kiprianu “bu tür protestolar sırasında ister polis ister yurttaşlar tarafından olsun çıkarılan olayların kınanması gerektiği”nin altını çizdi.

“Üstünden 3 gün geçmiş olmasına rağmen kararın alınmasına ilişkin hiçbir bilimsel neden açıklanmadı. Karardan önce Dışişleri Bakanı böyle bir durum söz konusu olamaz. Hatta Hükümet partisi başkanı Averof Neofitu “barikatlar kapatılırsa hava alanları ve limanların da kapatılması gerekir” diyordu. Ansızın ise Hükümet her şeyi ters yüz ederek siyasi partilerle dahi istişare yapmaya gerek görmeden ve öncesinde Kıbrıs Türk lideriyle konuyu görüşmeden barikatları kapatma kararı aldı. Hükümetin bu tutumu pek çok soru işaretine yol açıyor” diyen AKEL Denel Sekreteri “bu mantıkla ilerde ortaya çıkabilecek sorunları nasıl önleyebiliriz” diye sordu.


Politis gazetesi ana haberini korona virüsüyle ilgili gelişmelere ayırmış. Gazete “Korona vürüsü Kıbrıs için istatistik olarak zararsız –RetailZoom Şirketinin yaptığı araştırmanın sonuçları nüfusa oranla Kıbrıs’a düşen korona virüsü vakalarının sayısı 19 – Barikatların kapatılması acele ve risk analizi ve değerlendirmesi yapılmadan alınmış bir karardı – Geçen yıl 17 kişini ölümüne neden olan mevsim gribi korona virüsünden daha tehlikeli” başlıkları altında verdiği haberde şöyle yazıyor:

Hiçbir analiz Korona virüsünün yayılmasını kesinlikle ortaya koyamayacağı halde salgının görüldüğü 74 ülkedeki verilerin yardımıyla istatistik uzmanları sonuçlar çıkararak öngörüler yapabiliyor. İstatistik Araştırmalar Şirketi RetailZoom’un istatistiklere dayandırdığı verilerine göre Kıbrıs’ta 19 vakanın görülmesi ve bir ölümü meydana gelmesi bekleniyor. Hastaların 10 tanesi iyileşecek, 8 tanesininse sağlık durumunun nasıl gelişeceği bilinemiyor. Bu arada Kıbrıs Türk toplumundan Çin, İran, İtalya ve Güney Kore gibi yüksek risk taşıyan ülkelerden gelen kişilere giriş yasağı uygulanacağı açıklandı.

Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:

-        Geçen Pazar günü Uzunyol barikatında yapılan protesto eylemi sırasında bir askere saldıran 55 yaşındaki kişiyi tutuklayan polis kargaşa yaratma suçu nedeniyle başka tutuklamalar da yapmak üzere olayın görüntülerini inceliyor. Buna paralel olarak bir polisin bir yurttaşa şiddet uygulaması olayını da araştırıyor. Milli Muhafız Gücü askerlerinin barikatlarda bulunmasına ilişkin olarak ise askeri kaynakların Politis’e yaptığı açıklamalara göre ortada hiçbir ihlal ya da aykırılık mevcut değil, milli muhafız gücü askerleri bölgenin güvenliği nedeniyle orda bulunuyor.

-        AB’nden Yunanistan’a destek – 700 milyon avroluk olağanüstü yardım

Avrupa organlarının üst yetkilileri Meriç’te Yunanistan’a destek, birlik ve kararlılık mesajları verdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Fon Der Layen AB’nden Yunanistan’a 700 milyonluk destek verileceğini söyledi. Şu ana kadar Yunan makamları ülkeye 26.500 göçmenin girişini engelleyebildi. Sadece dün Yunan toprağına girmesi engellenen olayların sayısı 1500’dü.


Filelefteros gazetesinin ana haberi göçmen kriziyle ilgili. “Binlerce kurbanla tehdit ediyor – Erdoğan göçmenleri kuşatma mekanizması olarak kullanmaya devam ediyor – Meriç’e koşan Avrupa soruna çare arıyor” başlıkları altında veriliyor.

Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:

-        İthalatçılarla üreticilerin savaşı sebze fiyatlarının düşmesini sağladı

Temiz Pazartesi yortusu öncesinde ülkeye büyük sebze miktarlarının ithal edilmesi veya Kıbrıs Türk toplumundan getirtilmesi sonucunda pazardaki sebze ürünleri fiyatları beklenenin üzerinde düşüş gösterdi.

-        Maliye Bakanlığı, Bankaların nüfusun zayıf kesimlerini büyük ölçüde etkileyen hizmet ücreti uygulamasını yeniden değerlendirmek zorunda bırakmak amacıyla kararname hazırlıyor.

-        Meclisin Teftiş Komisyonu milletvekilleri Cumhurbaşkanı Anastasidis’in yurt dışı seyahatlerinin verilerini talep etti. Komisyon bağışların bedel ödemeyle ilgili olup olmadığını araştırmayı amaçlıyor. Hermes Airport şirketi de elindeki verileri Komisyona sunmaya çağrıldı.

-        Kendi yurttaşlarını bıçaklamaktan tutuklanan 25 yaşındaki bir Hintli Ceza Mahkemesi tarafından 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

-        Baf belediyesi Çöp Toplama Hizmetleri çalışanları dün Belediyenin çöp toplama hizmetlerini özel bir şirkete devretme kararı alması nedeniyle 24 saatlik greve gitti.

-        6 Mart Cuma günü Pirgos ve Kornos ilkokullarında Stavrovuni bölgesinde asfalt fabrikası kurulmasını protesto etmek amacıyla 1 saatlik derse girmeme eylemi yapılacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Papadopulos, muhalefetin Meclis Başkanı seçme konusundaki başarısızlığıyla ilgili hayal kırıklığı ifade etti.
16:29
Şizopulos: Demokratik Cephe’nin önerisi benim veya Papadopulos’un seçilmesini engellemeyi hedefledi
16:28
Lefkoşa-Limasol anayolu ve Pareklisya köyü arasında çıkan yangın, yerleşim yerlerini tehdit ediyor.
16:27
Kıbrıs'ın BM’deki Daimî Büyükelçisi: Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararları gecikmeden uygulanmalı
14:04
Larnaka: Makenzi bölgesinde yaşayan 89 yaşındaki kadının evi soyuldu.
14:03
Pavlopulos: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek ve bölünemez olması gerek
13:56
Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde 60 yeni vaka saptandığını açıkladı.
13:54
11 Haziran
ECDC'den koronavirüs uyarısı
13:32
Varvitsiotis: Yunanistan'ın Kıbrıs ile dayanışması her zamankinden daha güçlü
13:30
Kaydedilen vakaların %95'i aşılanmamış kişilerde tespit ediliyor
13:29
G7 zirvesi başladı
13:28
Tüm haberler

Video on Demand