Mitsotakis ve AB kurumlarının başkanları Evros bölgesini ziyaret etti

Avrupa Birliği’ndeki kurumların başkanları, Yunanistan-Türkiye sınırında yaşanan mülteci krizi hakkında olay yerinde bilgi almak için Evros bölgesini ziyaret etti.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli öğle saatlerinden beri Aleksandrupoli’de bulunuyor. Avrupalı yetkililer, helikopterle Yunanistan-Türkiye kara sınırlarının üzerinden geçti ve daha sonra Orestiyada bölgesinde açıklamalarda bulundu. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, Evros’ta yaptığı açıklamada, hiçkimsenin yasadışı yollardan Yunanistan topraklarına geçmeyeceğini hatırlattı.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, yapılan ortak açıklamada, Avrupa’nın Türkiye’nin şantajlarına boyun eğmeyeceği mesajını vererek, ülkenin sınırlarının müzakere edilemeyeceğini vurguladı. Yunanistan Başbakanı, Türkiye’yi Avrupa Birliği ile mülteci konusunda yaptığı anlaşmayı ihlal etmekle suçlayarak, Avrupa’ya doğru resmi mülteci tacirine dönüştüğünü söyledi. Yunanistan’ın mevcut koşullar ve Türkiye’nin tehditleri altında olmamak kaydıyla, Suriye sorunu ve mülteci krizine çözüm bulunmasına hazır olduğunu ifade etti. Aynı zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın tehditlerinin, Yunanistan’daki birlik ve beraberliği ve önümüzdeki günlerde yoğunlaşması beklenen Avrupa’daki dayanışmayı geçemediğini hatırlattı. Kiriakos Mitsotakis, Türkiye’nin tehditlerinin üst seviyede siyasi mesele oluşturduğunun altını çizerek, Yunanistan’ın toprak bütünlüğünü ve tüm Avrupa’nın güvenliğini sağlanmasının yükümlülüğü olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:04

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand