Mitsotakis ve AB kurumlarının başkanları Evros bölgesini ziyaret etti

Avrupa Birliği’ndeki kurumların başkanları, Yunanistan-Türkiye sınırında yaşanan mülteci krizi hakkında olay yerinde bilgi almak için Evros bölgesini ziyaret etti.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli öğle saatlerinden beri Aleksandrupoli’de bulunuyor. Avrupalı yetkililer, helikopterle Yunanistan-Türkiye kara sınırlarının üzerinden geçti ve daha sonra Orestiyada bölgesinde açıklamalarda bulundu. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, Evros’ta yaptığı açıklamada, hiçkimsenin yasadışı yollardan Yunanistan topraklarına geçmeyeceğini hatırlattı.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, yapılan ortak açıklamada, Avrupa’nın Türkiye’nin şantajlarına boyun eğmeyeceği mesajını vererek, ülkenin sınırlarının müzakere edilemeyeceğini vurguladı. Yunanistan Başbakanı, Türkiye’yi Avrupa Birliği ile mülteci konusunda yaptığı anlaşmayı ihlal etmekle suçlayarak, Avrupa’ya doğru resmi mülteci tacirine dönüştüğünü söyledi. Yunanistan’ın mevcut koşullar ve Türkiye’nin tehditleri altında olmamak kaydıyla, Suriye sorunu ve mülteci krizine çözüm bulunmasına hazır olduğunu ifade etti. Aynı zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın tehditlerinin, Yunanistan’daki birlik ve beraberliği ve önümüzdeki günlerde yoğunlaşması beklenen Avrupa’daki dayanışmayı geçemediğini hatırlattı. Kiriakos Mitsotakis, Türkiye’nin tehditlerinin üst seviyede siyasi mesele oluşturduğunun altını çizerek, Yunanistan’ın toprak bütünlüğünü ve tüm Avrupa’nın güvenliğini sağlanmasının yükümlülüğü olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:04

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand