basın özetleri 03.03.20

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin hepsi ana haberini Türkiye’nin göçmenlerin Avrupa’ya geçmesine engel olmama kararı sonrası Türk – Yunan sınırında yaşanan göçmen yığılması ve Avrupa’nın bu olaya tepkisine ayırmış.
Alithia gazetesi ana haberini «Yunanistan zorda – Erdoğan kurbanı binlerce insan Meriç’i geçmeye çalışıyor – Avrupalılar uyandı, yardım vaadinde bulunuyor” başlığı altında veriyor.
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Yunanistan Türkiye tarafından cesaretlendirilerek yönlendirilen ve ülkeye girmeye çalışan binlerce göçmenle sarılmış durumda. Yunanistan toprağından Avrupa’ya geçmeyi hedefleyen göçmenlerin ülkeye girişini engellemeye çalışan Yunanistan Meriç sınır bölgesi boyunca yaşanan çatışmalar ve çıkan sürekli olayları bastırmak için mücadele veriyor. Yunanistan vasıtasıyla Avrupa’ya uygulayan Erdoğan ve başka Türk yetkilileri yüz binlerce göçmenin söz konusu olduğu şeklinde açıklamalar yaptığı sıralarda “akın”ın çok daha küçük boyutlarda olmasıyla birlikte sorun acilen durdurulmadığı takdirde Yunaistan’a da Avrupa’ya da büyük sorunlar yaratacak boyutlarda olduğu değerlendirmeleri yapıldı. Meriç sınırı boyunca dün durum Pazar gününe kıyasla daha iyi olduğu halde polis güçleri ile Yunan toprağına yasadışı bir şekilde geçmeye çalışan göçmen grupları arasındaki çatışmalar devam etti.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Devlet hastaneleri idareleri sorunlara rağmen “rekabete dayanacağız ve altından kalkacağız” vaadinde bulundu – İstikrarlı adımlar atılırken Ulusal Sağlık Sisteminin ikinci aşamasının başarılacağı konusunda umut ifade ediliyor.
- Baf’ta meydana gelen feci araba kazasında 80 yaşındaki Britanya yurttaşı hayatını kaybetti
- Korona virüsü enfekte vakası olarak görülen bir kişi daha yapılan testler sonucunda temiz çıktı. Kıbrıs bir kez daha şanslıydı.
- Yeni bir çocuk pornografisi olayı – Fotoğrafçı olduğunu söyleyen 42 yaşındaki bir kişi internet üzerinden 13 ve 14 yaşındaki iki çocuğu çıplak fotoğraflarını kendisine göndermeye ikna etti. Söz konusu şahıs ele geçirildi ve hakkında 8 günlük tutuklama kararı alındı.

Haravgi gazetesi de göçmenler konusunu ana haber olarak veriyor ve şu başlıkları kullanıyor: AB göçmenler konusunda sorumluluklarıyla karşı karşıya – Frontex: Acil müdahale operasyonu – Mitsotakis, Mişel, don der Layen ve Sasoli Meriç’te – Meriç’te hakiki kurşunlarla tatbikat.
Haravgi gazetesi haberinde şöyle yazıyor:
Türkiye’nin göçmenler nedeniyle karşı karşıya olduğu baskıları kabul etmekle birlikte yaşanan durumun çözüm teşkil etmediğini netleştirdi. AB-Türkiye ortak açıklamasının yürürlükte kalması önkoşuluyla Ankara’yla ülkenin ihtiyaçlarının karşılanmasına dair diyaloğun yoğunlaştırılacağını açıkladı. Fon der layen Yunanistan’ın yaşadığı sorun konusunda bunun bir Avrupa sorunu olduğunu söylemekle yetindi.
Bu arada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sınırları açmaya karar verdikten sonra, Yunanistan’ın, toprağına geçmeye çalışan göçmenlere insanlık dışı bir şekilde davrandığından söz etti. İsim vermeden gerçek bomba ve göz yaşartıcı bombaların kullanıldığı ithamında bulunan Erdoğan Avrupa’yı “kendisine düşen yükü üstlenmesi” konusunda bir kez daha ikaz etti. Türkiye’nin sınırlarını kapatmayacağını belirten Erdoğan Avrupa’ya yönelen göçmen sayısının yüzbinlerce olduğunu ve kısa bir süre içinde milyonları bulacağını belirtti.
Yunanistan başbakanı Konstandinos Mitsotakis bugün Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu Başkanlarıyla birlikte durumu yerinde tespit etmek maksadıyla bugün Meriç’e gidiyor.
Bu arada Yunan Dışişleri bakanı Nikos Dendias Meriç ve Yunan adalarında göçmenler nedeniyle göçmenler konusunu konuşmak üzere bir dizi telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Dendias Almanya, Portekiz, Hollanda, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Malta ve Kıbrıs Dışişleri bakanlarıyla görüştü.
Bu arada dün de Meriç’in Kastanies bölgesinde durum kontrol dışıydı. Türk tarafından göz yaşartıcı bomba ve kimyasal kullanıldı. Göçmenler ve sığınmacılar sınır boyunca Yunan toprağına girme girişiminde bulundu. Yunan makamları 9.877 girişimi engelledi. Buna paralel olarak 68 kişi de ülkeye izinsiz girmekten tutuklandı. Meriç ve Ege’de 24 saat boyunca gerçek mermilerle düz yörünge atışları yapıldı.

Politis gazetesi göçmenlerle ilgili ana haberini “Avrupa Birliği Türk zokasını yuttu – Meriç’teki soluk aldırmayan baskı Erdoğan’a kâr sağlıyor – Fon Der Layen Türkiye’nin yeni taleplerinin karşılanması ihtimalinin açık olduğunu açıkladı – Merkel’in temsilcisi Türkiye eğer memnun değilse finansmana hazır olduklarını açıkladı” başlıkları altında veriyor.
Politis gazetesi şöyle yazıyor:
AB, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın binlerce çaresiz insanın Yunanistan’a geçmesi için sınırlarını açması kararından sonra başta milyonlarca göçmen ve sığınmacının toprağında konuk edilmesine karşılık ona ekonomik destek sağlaması olmak üzere Türkiye’nin taleplerine olumlu cevap vermek konusunda niyetli görünüyor.
Bugün durumu yerinde görmek için Yunanistanh başbakanı Konstandinos Mitsotakis ile Meriç’e gidecek olan AB liderliği Yunanistan ve Bulgaristan’a kayda değer yardım vaadinde bulundu. Frontex Yunan güçleriyle birlikte sınırların korunması amacıyla personel ve donanım sağlayacak. Krizle mücadele için AB üst yetkilileri ve üye ülkeler Yunan Başbakanı Mitsotakis ile yoğun perde arkası görüşmeler yapıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK’in Vasilikon’daki üç tesisinde denitrifikasyon çalışmaları planladığı biçimde zamanında tamamlanamayacak. 3 nolu tesis zamanında teslim edilemiyor. 1 nolu tesisin ise Haziran başlarında teslim edilip edilemeyeceği meçhul. 2 nolu tesiste ise denitrifikasyon çalışmalarının iptal edilmesi riski söz konusu olduğundan yaz aylarında ülkenin elektrik ihtiyaçlarının karşılanmasında zorlukların ortaya çıkması bekleniyor.
- İçişleri Βakanı Nikos Nuris yerel yönetim reformunu yasal zemini konusunu görüşmek üzere bugün Belediyeler Birliği’yle bir araya gelecek. Belediyelerin talepleri çok. İçişleri bakanı bu konuda daha fazla zaman kaybı lüksü olmadığını açıkladı. Kendi tezlerinde ısrarlı olan Köyler Birliği gelişmeleri yakından izliyor.
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bazı barikatları tek taraflı olarak kapatması kararına Kıbrıs Türk toplumunda tepkiler yükseliyor. Kıbrıs Türk yönetiminin “dışişleri bakanlığı” kararı AB’ne şikayet etti. Milletvekilleri ise kararla ilgili olarak kamu sağlığının korunması olarak gösterilen sebebi tatmin edici bulmadı. Hava alanlarında ve barikatlarda kararlaştırılan yoğun önlemler devam ediyor.

Filelefteros’un yine göçmen krizi ile ilgili ana haberi ise şu başlıklar altında veriliyor:
Erdoğan’ın kirli oyun – Türk Yunan sınırına göçmen akını örgütlü bir şekilde yapıldı – Ankara’nın politikaları AB’yi baskı altında bıraktı”…
Filelefteros gazetesinin diğer habwer başlıklarından bazıları:
- 1974’ten bu yana Kıbrıs’ta 240 bin ölüm olayı meydana geldi. 240 bin ölümü çok azı dönem dönem görülen salgın ve epidemi vakaları kaynaklıydı. Kıbrıs’ta ilk ölüm nedeni kalp krizi. Onu neoplazma vakaları ve başka sebepler izliyor.
- İstatistik dairesinin açıkladığı bilgilere göre Kıbrıs’ta perakende ticaret, inşaat sektörü, eğitim ve devlet alanları ülkenin en büyük işverenlerini oluşturuyor
Tam saat çalışanlarının sayısı 331.726, part time çalışanların sayısı ise 46.953

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand