basın özetleri 20.03.20

Sevgili dinleyenler,
- Haravgi gazetesi “Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu zincirin zayıf halkası – işi ağırdan alıyorlar – Malzeme ve koruyucu giysi eksikliği – Kamu sektörü yalnız başına işin altından kalkamaz – Büyük sayıda hemşire karantina altında” başlıklı bugünkü ana haberinde “Devlet hastaneleri otomatik pilota bağlandı. Hemşireler, Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumunun hüküm süren pandemi koşullarıyla başa çıkamadığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı hastanelerde hüküm süren durumu düzeltmek için acil önlemler almaya çağrılıyor” diye yazıyor.
- Pozitif vaka sayısı artıyor – Doktor ve hemşireler görev başına
Dün 9 yeni koronavirüs vakası daha açıklandı. Vaka sayısı 67’ye yükseldi. Yeni vakalardan altısı geçtiğimiz günlerde koronavirüs pozitif olduğu teşhis edilen kişilerle temas halindeydi. Üçü ise İtalya, Bulgaristan ve Birleşik Krallık’tan gelmiş kişilerdi. Bu arada bugün yürürlüğe girecek olan Hükümet kararnamesiyle tüm doktor ve hemşireler Sağlık Bakanlığının emri altına giriyor.
- Krediler donduruluyor, küçük ve orta işletmelere nakit desteği
Dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan parti liderleri toplantısında AKEL ailelere ve işletmelere ek destek önlemleri önerdi. Ekonomi Bakanlığının üzerinde çalışmak üzere kabul ettiği parti teklifleri şunları kapsıyor: Banka kredileri hukuksal olarak dondurulsun serbest çalışanlara destek verilsin. Küçük ve orta işletmelere devletin garantisi ve faiz sübvansiyonuyla kredi verilsin. Kısa bir süre önce Meclisin onayladığı kiracı çıkartma yasasının uygulaması ileriye atılsın, kiracılara kira sübvansiyonu verilsin. Temel ihtiyaç maddelerinin fiyat tavanı belirlensin.
- Hükümet Sözcüsü Kiryakos Kuşos sokağa çıkma yasağı ilan edileceğine ya da işyeri, süpermarket ve dükkanların kapatılacağına ilişkin söylentileri yalanladı. Hükümet Sözcüsü “mevcut koşullar bu tür önlemlerin alınmasını gerektirmiyor. Paniğe gerek yok. Yurttaşlarımız söylentilere kulak asmamalıdır” dedi.

- Filelefteros gazetesi ana haberini “sağlık sistemi diz çöktü – Hasta sayısı 67’ye ulaştı, ama asıl sorun çoğu hastane doktoru ve hemşirelerinin hastalanmış olması – Doktor ve hemşireler Hükümete Devlet Sağlık Kurumu OKİPİ’yi görevden alması için çağrı yaptı” başlıkları altında veriyor.
Haberde mevcut durumun Sağlık Bakanını, dün, tüm kayıtlı doktor ve hemşireler için, gerekli durumlarda kullanılmaları amacıyla, seferberlik kararnamesi çıkarmaya ittiğini yazıyor.
- Kıbrıs Üniversitesi korona virüsü klinik testi yapmaya hazır olduğunu Sağlık Bakanına bir mektupla bildirdi. Profesör Leondios Kostrikis dün yaptığı konuyla ilgili açıklamasında “durumu doğru gözetmek amacıyla Kıbrıs’ta mevcut olan bütün olanakları ve özel sektörü de kullanmalıyız. Özel kimya laboratuvarları korona virüsü testini 130 avro karşılığında yapmakta ve devlette sıra bekleyen yurttaşlar buna başvurmak zorunda kalmaktadır” dedi.
- Kıbrıs’ta da olası korona virüsü ilacı
Korona virüsü tedavisinde etkili olabileceği düşünülen sıtmadan korunma ilacı nedeniyle Kıbrıs’ta panik meydana geldi. Almanya ve Fransa büyük ilaç miktarları sipariş etti. ABD’de ise ilaç dünden itibaren korona virüsü tedavisinde kullanılmaya başlandı. Devlet Sigortalar Kurumu ilacın sadece römatizmal artrit ve eritem hastalarına satılması çağrısı yaptı.
- Ve korona virüsüyle ilgisi olmayan bir haber:
Kıbrıs Bankası davası sanıkları beraat etti – Mahkeme Kıbrıs Bankası tahvilleriyle ilgili üçüncü davanın beş sanığını da beraat ettirdi. Mahkeme, kovuşturma makamının prosedürü istismar ettiğine karar verdi.

- Alithia gazetesi ana haberini şu başlıklar altında özetliyor sd:
Uydurma haberlere son – Sorumsuzca söylentiler Kıbrıs’ta kargaşa ve paniğe yol açtı – Hükümet süper marketlerin kapanacağına ve sokağa çıkma yasağı ilan edileceğine dair haberleri en azından şimdilik yalanladı – 9 yeni pozitif kronavirüs vakası, toplam sayı 67’yi buldu. 70 yaşındaki vakanın durumu kritik, 47 yaşındaki hasta ise kritik olmakla birlikte durumu stabil – Baf Hastanesi saf dışı kaldı. Dün 4 vaka daha pozitif çıktı. Limasol Devlet Hastanesinde de sorunlar görüldü – Özel kesim doktor ve hemşireleri Sağlık bakanlığının kararnamesiyle bugünden itibaren koronavirüse karşı verilen mücadeleye katılıyor – Cumhurbaşkanlığındaki parti liderleri toplantısında tam görüş birliği sağlandı. İlgili yasa tasarısının Meclisten oy birliği kararıyla onaylanmasının temelleri atıldı”
- Yurt dışında mahsur kalan Kıbrıslı yurttaşların adaya getirilmesi için sarf edilen çabalar devam ediyor – Dün akşama kadar toplam 400 kişinin yurda varması ve karantina altına alınması bekleniyordu. Bu arada 992 yabancı uyruklu da dün adadan ayrıldı. Dün saat 16.00’ya kadar 267 Kıbrıslı adaya varmış ve karantina altına alınmıştı.
Ulaştırma Bakanı Yannis Karusos dün yaptığı açıklamada “Çok sayıda havayolu şirketi ve turizm acentasıyla irtibat kurduk. Uçuşlarda yer açılması için baskı yaptık. Ancak uçuş bulmakta karşılaştığımız pratik sorunlar nedeniyle ve hedef kriterlere uygun olanların adaya getirtilmesi olduğu için Hükümet yurttaşları ülkeye getirtmek için çarter uçuşlara başvuracak” dedi. Bakan ülkeye giriş belgesi tedarik etmiş olan Birleşik Krallık’taki yurttaşların 24 84 11 00 nolu telefona başvurması için teşvik etti. Telefon merkezi bugün de sabah sekiz ile akşam sekiz saatleri arasında hizmet vermeye devam edecek. Larnaka ve Baf havaalanına iniş yapan uçaklarda, yolcular inmeden önce polis görevlilerinin girip paso kontrolü yaptığı bildirildi.
- Kıbrıs Türk Lideri Mustafa Akıncı Çarşamba akşamı Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi çerçevesinde korona virüsüyle mücadele konusunda işbirliğini devam ettirmenin önemine değindiklerini açıkladı. Kıbrıs Türk Toplumu’ndan verilen bilgilere göre Teknik Komitenin mevcudiyetini tespit ettiği eksiklikler konusunda da Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne yönelik atılacak adımları da ele alan iki lider bu ortak tehlike karşısında birlikte mücadele vermede kararlı olduklarını söyledi.

- Politis gazetesi:
Devlet sübvansiyonlu krediler verilecek – Ekonomi Bakanlığı işletmelere nakit para verilmesini içeren önlem paketi hazırlıyor – İş piyasasında pandeminin ekonomiye etkileri konusunda tedirginlik hüküm sürüyor – Merkez Bankası yeni bir durgunluk döngüsünden kaçınılması amacıyla yeni müdahaleler üzerinde çalışıyor” Politis gazetesinin ana haberinin başlıkları.
Gazetenin diğer haber başlıklarından bazılarıysa şöyle:
- Avrupa Merkez Bankası Başkanı Kristin Lagard Politis gazetesine gönderdiği özel bir yazıda Avro Bölgesinin korunması amacıyla verilen 750 milyar avroluk destek paketinin hedeflerini açıkladı ve yürürlüğe girmiş olan önlemlerden herkesin faydalanacağı noktasını netleştirdi.
- Kıbrıs Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Hükümetin iki aylığına elektik fiyatlarının %10 oranında düşürülmesi önerisini onayladı. Ancak tüketicinin aşırı sarfiyat konusunda dikkatli olması konusuna dikkat çekilerek aşırı tüketime zam uygulaması yapılacağı belirtildi. Halkın evde kapalı kaldığı bu günlerde enerji tüketiminin arttığı görüldü.
- Çalışma Bakanlığı destek paketine ilişkin olarak halkın kimlerin hastalık ödeneği, kimlerin özel izin hakkı olduğu gibi sorularına cevap verdi. Çalışma Bakanlığı ödenek haklarına ve işyerlerinin geçici olarak kapatılmasına dair bilgiler verdi. Verilen bilgilere göre 2.500 avroya kadar maaş alan özel ve devlet sektörü çalışanları, tüm okulların kapatılması nedeniyle, 15 yaşına kadar olan çocuklarının bakımı için dört haftaya kadar evde kalma izni alabilirler. İlk bin avro için devlet yüzde altmış, geri kalanı içinse yüzde kırk oranında ödenek verecek. Tek ebeveynli ailelerde bu oranlar yüzde 70 ve yüzde elli olarak değişiyor. İki ebeveynli ailelerde sadece bir kişi izin alabilecek. İşyerlerinin geçici olarak kapatılmasına ilişkin önlem ise işyerini kapatan veya yüzde 25’in üzerinde zarar eden işletmelerin çalışanlarının işten çıkartılmasının önlenmesi amacıyla çalışanlara devletin işsizlik maaşı ödemesini öngörüyor.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:41

Son Haberler

18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Tüm haberler

Video on Demand