basın özetleri 17.03.20

Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri ve diğer haberlerinin çoğunluğu her gün olduğu gibi bugün de korona virüsüyle ilgili gelişmelere ayrılmış.
Alithia gazetesi:
Gazete Hükümetin korona virüsüyle ilgili önlemlerin işleyişi ya da işleyemeyişiyle ilgili olaylara ayırmış. Başlıkları şöyle: Yurt dışında bulunan Kıbrıslıların yurda giriş yasağı nedeniyle gergin durum - Önlem uygulanamadı – Az havaalanlarında olaylar yaşanacaktı – Hükümet geri adım atarak yolcuların ülkeye girmesine izin verdikten sonra yolcular karantinaya alındı – Kıbrıs Hükümeti şirketlere yönelik hukuki önlemler aldı – Enfekte vakaları sürekli biçimde artıyor. Dün 13 yeni vaka görüldü. 11 tanesi Baf devlet Hastanesinin yoğun kbakım bölümünde – AB 30 günlüğüne sınırlarını kapatıyor. İtalya’da ölüm sayısı 2.500’ü geçti. Pandeminin aldığı can sayısı şu ana kadar 6.500 – Kıbrıs Türk toplumunda korona virüsü nedeniyle seçimler belirsiz bir tarihe ertelendi. Barikatta karantinaya girmeyip barikattan geçmeye çalışan bir Kıbrıslı Türk tutuklandı – Limasol ve Omorfo metropolitleri isyana kalkıştı. Başpiskopos “halk onlara dersini verecektir” dedi.
Alithia gazetesinin ana sayfasında yer alan bir ikinci haber de korona virüsüne ilişkin. Başlıkları şöyle: Korona virüsüne karşı savaştan ilk iyi haberler – Virüs kabusu ne zaman sona erecek? – Lefkoşa Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Moleküler Viroloji Profesörü Petros Karayannis «Temmuz ayına kadar virüsün temizlenebileceğini” açıkladı. Ayrıca dün ABD’de korona aşısının ilk denemesi yapıldı. Mağusa devlet hastanesinde tedavi gören iki korona virüsü hastası iyileşerek dün hastaneden taburcu edildi.

Haravgi gazetesi korona virüsü hakkındaki haberini “insanlık ve dayanışma insiyatifleri – 13 yeni enfekte vakası, çoğu sağlık personeli – Yeni vakalar arasında bir de subay bulunuyor – Eczanelere giriş kontrol altında yapılacak” başlıkları altında veriyor.
Habere göre Kıbrıs toplumunun korona virüsü nedeniyle daha önce eşi görülmemiş durumlar yaşaması karşısında AKEL yaşlı ve hassas gruplara ait insanlara ürün tedarik etmekle görevli mobil ünitelere gönüllü göndermeye hazır olduğunu bildirdi. AKEL ayrıca kan verme çağrılarına da gönüllü olarak cevap vermeye hazır olduğunu açıkladı. Kan bankasının korona virüsün dolayısıyla halkın kan vermekten korkması nedeniyle kan rezervlerinin azalması sonucunda dün Cumhuriyetin denetimi altındaki bölgelerinde pankıbrıs kan bağışı kampanyası yapıldı. Kampanya’ya AKEL’den gönüllüler de çalıştı.
Ara Müzik
Gazetenin diğer haberlerinden bazıları:
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Hükümetin korona virüsüne karşı açıkladığı önlemleri değerlendirdi ve bazı ekstra düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.
- Yurt dışında bulunan Kıbrıslılar korona virüsü hastası olmadıklarına dair doktor belgesi alamadıklarından dolayı bulundukları ülkede mahsur kaldı. Dün akşam yurt dışında okuyan öğrenciler doktor belgeleri olmaksızın Kıbrıs’a döndü
- Korona virüsünün etkileriyle mücadele doğrultusunda bankalar piyasaya 1,3 milyar avro sürüyor
- Uçak seferleri iptalleri ve ticaret alanında sorunlar – 43 ülkeye posta gitmiyor
- Mafya dünyasından yeni saldırı – 38 yaşındaki bir işadamına kaşı cinayet girişimi

Politis gazetesi:
Havaalanlarında yaşanan fiyaskodan sonra Hükümet tarafından alınmış olan önlemler değiştiriliyor – Mahsur kalanların yurda dönüşü hakkında bugün karar alınacak, gelecek uçak bulabilirlerse tabi – Dün gece yurda dönen onlarca yurttaş karantinaya alındı, onları Kıbrıs’a taşıyan uçak şirketine karşı hukuki önlemler alınıyor, gazetenin ana haber başlıklarını oluşturuyor.
Haberde yurt dışında mahsur kalan Kıbrıslıların ve ailelerinin tepkileri yanısıra yetkili hukukçuların önlemin anayasaya aykırı olduğu konusundaki uyarıları karşısında Hükümetin bugün ülkeye girişlere dair yeni kararlar almasına neden olduğunu yazıyor. Olaylar dün gece Britanya’dan adaya varan iki uçakla gelen Kıbrıslıların korona virüsü taşımadıklarına dair doktor belgesi bulundurmamaları üzerine başladı. Yaşanan gerginlik ve olayın medyaya yansıması üzerine Hükümet yolcuların uçaktan inmesine izin verdi. Yolcular karantinaya alındı.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Korona virüsü Kıbrıs toplumunda biraz daha yayılıyor. Ancak devlet henüz semptom gösteren kişilerin tedavi edilebileceği uygun bir özel hastane oluşturamadı. Ciddi olarak değerlendirilen vakalardan kan örneği alınarak Genetik ve Nöroloji Enstitüsünde teste gönderiliyor. Çok sayıda farklı semptomlar durumunda kan örneği alınmadan hastalara ateş düşürücü ve öksürük ilaçları yazılarak evden çıkmamaları öneriliyor. YESİ’ye bağlı çok sayıda kişisel doktor şüpheli hasta kabul etmeyi reddediyor. Özel hastanelerse karantina nedeniyle hasta kabul etmekte yetersiz kalıyor.
- Korona virüsünün alışverişe etkileri gözle görülür seviyede. Dükkânların çoğu kapandı, açık olanlarsa halkın kendini eve kapatması nedeniyle müşteri yüzü görmüyor. Bu arada süpermarketlere de müşteri yığılması sona erdi.
- Birleşik Krallık’ta NHS personeline ait bir Kıbrıslı kadın çalışan Britanyalıların virüsü önemsemediğini söyledi. Kadın “çalıştığım hastanede kafa karışıklığı var. Yaşlı kişilerin randevularını iptal ettik. Ancak hastane çalışanları da korona virüsüne karşı önlemler çerçevesindeki hijyen kuralları ve tedbirlere pek kulak asmıyor” dedi.
- Kıbrıs Ekonomi Bakanı Meclisten iki yasa tasarısını onaylamasını isteyecek. Biri geçici olarak KDV’nin düşürülmesi, ikincisi ise Ulusal sağlık Sisteminin ikinci aşama ödeneğinin iki ay geciktirilmesiyle ilgili.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:41

Son Haberler

18 Nisan
Tatar: Cenevre’ye iki devletin egemen eşitliği temelinde iş birliğini içeren yeni vizyonla gideceğim
16:45
Kusios: Önümüzdeki dönemde kısıtlayıcı tedbirlerde daha fazla gevşetme yapılmayacak.
16:44
Hristodulidis: Kıbrıs Rum tarafı olumlu bir sonuç için Cenevre’ye gidecek.
16:42
Kolyu: Paskalya bayramı için kısıtlamaların gevşetilmesi olasılığı konusunda çekinceler var.
16:40
Uluslararası diplomaside soğuk savaş atmosferi bulunmaya devam ediyor
14:11
Nuris: Milletvekili seçimlerinde partilerin oy pusulasındaki isimleriyle ilgili ortaya çıkan sorun çözülmeli
14:00
Aşılama portalı, teknik sorunlar nedeniyle aşı randevusu alamamış 64-67 yaş arası kişiler için açıldı.
13:57
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte kaydedilen yeni vakaların sayısında patlama yaşandı
13:32
17 Nisan
Larnaka Belediye Başkanı: Larnaka kazasının Kıbrıs’ın çöplüğü değil.
16:58
Koronavirüse karşı nüfusun aşılanma çabaları, yoğun bir şekilde devam ediyor.
16:55
Ombdusman: Sosyal hizmetler ve polis, 15 yaşındaki Stilyanos’un ölümüyle ilgili cezai ihmail ana faktörleri
15:41
Sağlık Bakanlığı’nın aşılama programı hızlanırken, Kıbrıs’a ulaşan aşı miktarları da aşamalı olarak artıyor.
14:55
Tüm haberler

Video on Demand