basın özetleri 16.03.20

Alithia: Koronavirüse karşı önlem kalkanı - Kıbrıs’ta dünden itibaren olağanüstü durum – Kıbrıs’a gelen herkese korona virüsü taşımadığına dair tıbbi tasdik belgesi, ardından 14 günlük karantina zorunluluğu manşetiyle Alithia gazetesi ana haberini korona virüsüyle ilgili Kıbrıs Cumhuriyetinin aldığı önlemlere ayırıyor. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis olağanüstü durum ve karantina ilan etti. Cumhurbaşkanı ekonomiye destek olarak 700 milyon avroluk bütçe paketi açıkladı. Rakam gayrı safi yurt içi hasılanın yüzde 3’ü oranına denk geliyor. Hastalığın yayılmasına önlem olarak özel sektörde iş yerlerinin kapatılmasına karar verildi. Alışveriş merkezleri, ticaret merkezleri, toplantı yerleri, kafeler, sinema, dernek ve bet ofisleri bugünden itibaren kapatılıyor. Bunun yanısıra yurda gelen Kıbrıslı yurttaş ve yabancılara, geldikleri ülkenin resmi sağlık kurumlarından alınmış korona virüsü taşımadıklarına ilişkin doktor belgesi gösterme zorunluluğu kondu. Bu koşullara uyan kişiler ardından 14 günlüğüne devletin uygun gördüğü karantina mekânlarına alınacak. Cumhurbaşkanı ayrıca yaklaşmakta olan Paskalya Yortusunda ise yurt dışında okuyan öğrencilerin yurda gelmemesine teşvik olarak 750 avroluk yardım kararı açıkladı. Bunların yanısıra Hükümet sağlık alanının 100 milyon avroyla desteklenmesine Ulusal sağlık sistemi YESİ ödeneğinin yükseltilmesinin iki ay ertelenmesine karar verdi. Tüm Kıbrıs’ta bir hafta içinde tespit edilen enfekte vakaların sayısı toplam 39’a ulaştı. Bunlardan 33’ü Kıbrıs Rum toplumunda 6’sı ise Kıbrıs Türk toplumunda görüldü. Bu arada Kıbrıs kiliselerinde dün olağan şartlarda yapılan Pazar ayininden sonra Başpiskopos halka bir çağrı yaparak ayinlere katılmamalarını istedi.
Alithia gazetesinin diğer haberleri de yine korona virüsüne ilişkin. Bazı başlıklar veriyoruz:
- Lefkoşa dün bir hayalet kenti anımsatıyordu – Lefkoşa halkı evden çıkmadı, yollar bomboştu
- Telekomünikasyon Kurumu CYTA ve Elektrik Kurumu AİK dükkânlarını kapattı ancak hizmet vermeye devam ediyor
- Öğretmenler hayır dedi, bugün okullarına gitmeyecekler – Öğretmenler Sendikası OELMEK başta Lise 3 öğrencilerinin durumu olmak üzere çeşitli meselelerde realist çözümlerin bulunması amacıyla Eğitim Bakanlığı ile istişare yapmaya hazır olduğunu açıkladı - Yapılan açıklamada OELMEK’in, üyelerini konu hakkındaki gelişmelere dair bilgilendirmeye devam edeceğini de belirtildi – Bu arada Eğitim Bakanlığı da korona virüsü salgını nedeniyle okulların kapatılmasının yarattığı sorunların aşılmasında teknolojik imkânların kullanılması ve uzaktan eğitim konularında hızlı kararlar aldı. İlk aşamada lise 3 öğrencilerinin dersleri tele-öğretim yoluyla devam edecek. Daha sonraki aşamalarda ise yöntem diğer sınıf öğrencileri için de kullanılacak.

Haravgi gazetesi: Karantina rejimine girdik – Genel tecrit ve yurda girişlerde daha sıkı önlemler – Kıbrıs’a girişte yolculara sağlık raporu gösterme zorunluluğu – Kıbrıs Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen olağanüstü durum koşulları altında – Avrupa’da da Kıbrıs’ta da ne yazık ki veriler günlük bazda değişiyor - Cumhurbaşkanı Anastasiadis Cuma günü halka hitaben yaptığı açıklamalara yönelik tepkiler üzerine dün bir dizi yeni önlem açıkladı – Yeni önlemler devlet dairelerini kapsıyor. Yarından itibaren devlet dairesi memurları evden çalışacak, dairelerde sadece acil ihtiyaçlara cevap verecek sayıda memur bulundurulacak.
Haravgi’nin diğer haberlerinden bazıları:
- Çalışma ve Sosyal Sigortalar Bakanı Zeta Emilianidu korona virüsüne karşı alınan önlemlerin etkilerinden çalışanların ve nüfusun hassas gruplarının korunması amaçlı 159 milyon avro maliyetinde bir destek önlem paketi açıkladı.
Alınan önlemler arasında çocuklarının bakımı için evde kalmak zorunda olan anne babalara izin verilmesi, kapatılan işyerleri ya da korona virüsü önlemleri nedeniyle geliri yüzde 25’in üzerinde düşüş kaydeden işletme çalışanlarına kademeli işsizlik ödeneği, hastalık ödeneği verilmesi de bulunuyor.
- Teşhis konulan enfekte vakaların sayısı artıyor – 9 enfekte vakasının daha açıklanmasıyla toplam enfekte vaka sayısı 35’e ulaştı.
- Kıbrıs Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos halka yönelik yaptığı bir çağrıyla, müminleri, korona virüsünün yayılmasının önlenmesi hedefiyle 10 Nisan tarihine kadar kilise ayinlerine katılmamaya teşvik etti.
- Dünya toplamında korona virüsünden ölenlerin sayısı 6 bin barajını aştı
6036 insan şu ana kadar hayatını kaybetti, enfekte vakalarının sayısıysa 159.844’ü buldu. Çin 3.199 ölüyle birinci sırada yer alırken Avrupa’da da virüs hızla yayılıyor. İtalya’da 1.441, İspanya’da 288 insan öldü. İtalya’da 24.747 enfekte vakası var.
- Kıbrıs Ticaret ve İşadamları Odası Merkez Bankasından nakit para akışı bekliyor

Politis gazetesi “korona virüsü ile ilgili ana haberini korona virüsü zincirinin kırılması amacıyla hayatımız karantina altına alındı – Bakanlar Kurulu dün yarı tedbirlerden sert önlemlere geçti – Özgür bölgelerde yedi yeni enfekte vakası, Kıbrıs Türk toplumunda bir yeni vaka, üslerde 2 – Alınan önlemler ve 750 avroluk devlet yardımı öğrencileri Kıbrıs’a gelmemeye teşvik ediyor – Ay sonuna kadar tüm programlanmış ameliyatlar iptal – Bankalar konu hakkında kafa yoruyor. Hellenik Bank şubelerinin yarısını kapattı” başlıkları altında veriyor ana haberini.
Politis’in diğer haber başlıklarından bazıları:
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile Başpiskopos Hrisostomos’un dün yaptıkları telefon görüşmesinin ardından Başpiskoposluk Bürosu halka üç hafta boyunca kilise ayinlerine gitmeme çağrısı yaptı. Başpiskopos bu hareketiyle özünde müminlerin kiliseye gitmemekten ve kutsal komünyon almamaktan suçluluk duymamaları gerektiğini duyurdu.
- Hastanelerde çaresizlik durumu hüküm sürüyor – Bir haftada vaka sayısı 41’i buldu, doktorlar ve sağlık personeli karantinada – Bugünden itibaren devlet ve özel hastanelerdeki programlanmış tüm ameliyatlar bir aylığına erteleniyor – Kıbrıs Sağlık Sigortası Kurumu hastane ziyareti yasağı koydu
- Korona virüsüne karşı önlem olarak getirilen yeni yasaklar dün ülkenin iki havaalanının görüntüsünü değiştirdi – Dün yurt dışından gelen yolcuların büyük çoğunluğu sadece Kıbrıslılardan oluşuyordu. Sefer iptalleri oldu.
- Elektrik Kurumu AİK 23 Mart’a kadar ofislerinde elektrik faturası ödemesi kabul etmeyeceğini açıkladı. Ödemeler sadece elektronik yolla yapılabilecek. Kurum bu süre içinde ödenmeyen elektrik faturaları durumunda elektriği kesmeyeceğini duyurdu.

Filelefteros gazetesi:
“Kritik anlar yaşıyoruz – Tüm Kıbrıs’ta olağanüstü durum – Sınırlar, kiliseler, işletmeler kapanıyor – Kıbrıs Cumhuriyeti tarihinde ilk kez, Hükümet, yurttaşlarını yurda gelmemeye teşvik etti” gazetenin ana haberinin başlıkları.
Diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- İşletmelere yardım paketi – Gayrı safi yurt içi hasılanın yüzde üç oranına denk gelen 700 milyonluk destek paketi açıklandı
- Partiler Hükümetin dün açıkladığı önlem paketini olumlu buldu
- Hibrid Türk–Yunan savaşı – Yunanistan Hükümeti Türkiye’yi ABD, Britanya, Almanya ve Fransız medyasına yalan bilgiler sızdırmakla suçladı
- Korona virüsü şirketlerin “sonuçlarına” da bulaştı
Korona pandemisinin başta turizmcilik şirketleri
olmak üzere tüm ekonomik yelpazeye etkileri büyüyor.
- Yunanistan’da 331 korona virüsü hastası. Dün 103 yeni enfekte vakası daha açıklandı. Ölü sayısı 4’e çıktı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:41

Son Haberler

05 Ekim
Anastasiadis, BM Avrupa'daki İklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Tüm haberler

Video on Demand