basın özetleri 13.03.20

Politis gazetesi: “Korona virüsü alışkanlıklarımızı değiştiriyor – gündelik hayatımız önlemlere uyum sağlıyor – Kesinleşmiş enfekte vakalarının sayısı Kıbrıs Rum toplumunda 10, Kıbrıs Türk toplumunda 2 – Hastaların hastane ziyaretleri az, kan bağışı yapanların sayısının azalması ise tedirginlik verici”… Gazetenin ana sayfasında bu başlıklar altında verilen haberde şöyle yazıyor:
Korona virüsü pandemisi nedeniyle yaşadığımız, daha önce eşi benzeri görülmemiş durum, Kıbrıs toplumunda ve iş hayatında genelde bir uyuşukluk yarattı. Yollarda dolaşan insan sayısı az, devlet dairelerinde kuyruklar yok oldu, virüsün yayılmasını engelleme amaçlı yeni önlemler bekleniyor. Tek istisna süpemarketler. Marketler önümüzdeki günlerde alışveriş için evden çıkmak zorunda kalmamak amacıyla toplu alışveriş yapan halkla dolup taşıyor. Bu akşam halka bir açıklama yapacak olan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in yeni önlemler açıklaması bekleniyor. Dün Kıbrıs Rum toplumunda 4 yeni enfekte vakası görüldü, Kıbrıs Türk toplumunda ise enfekte vakaları sayısının 2 olduğu açıklandı.
Politis’in diğer haberlerinden bazıları:
- İki barikat kapatıldı – Akıncı’ya sormadılar bile -
Ersin Tatar ile Kudret Özersay 22 Mart’a kadar Limnidi ve Strovilya barikatlarını kapatarak kapanan barikat sayısını 6’ya çıkardı. Kararı eleştiren Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı bu konuda farklı görüş ortaya koydu. Bu arada UNFICYP bir kez daha iki tarafa işbirliği yapma çağrısı yaptı. Oluşan durum Kato Pirgos sakinlerini yeniden izole ederken, Strovilya köyünün yaşlı sakinlerine sorunlar yarattı.
- Britanya’da korona virüsünün hızla yayılması ve bu ülkeden Kıbrıs’a gelen dört kişinin enfekte olduğunun kesinleşmesi, Kıbrıs Hükümetinin, Britanya’yı 3. derece risk grubundan 2. Derece risk grubuna almasına neden oldu. 2. Derecede risk grubu ülkelerinden ülkeye varan yolcuların evde 14 gün boyunca kapalı kalması gerekiyor.
- Kıbrıs Rum toplumunda bütün okulların kapatılması sonucunda özel okulları Skype üzerinden derslere devam etmeye itti. Bu arada Eğitim Bakanlığı da lise 3 öğrencilerinin geri kalmaması amacıyla teknolojinin sunduğu olanakları uygulamaya koymak için canla başla çalışıyor.
- Yunanistan’da korona virüsünün ilk can alma olayı meydana geldi
66 yaşındaki bir kişi Yunanistan’da korona virüsünden öldü. Bu arada kaynağı belli olmayan 10 enfekte vakası nedeniyle Yunan hükümeti tedirgin. Tiyatrolar, sanat etkinliği mekanları, eğlence yerleri, mahkemeler, spor salonları ve/ açık ve kapalı çocuk parkları 15 günlüğüne kapatıldı. İlgili yasakların çiğnenmesinin cezası ömür boyu hapse kadar gidiyor.

Haravgi gazetesi: “AKEL’den korona virüsünün etkileriyle mücadele konusunda öneriler – Hedefli önlemler alınsın, hassas gruplar korunsun – Hastanelerin insan ve cihaz donanımı artırılsın – Avrupa Sendikaları Konfederasyonu Eylem programı ETUC/ çalışan haklarının garanti altına alınmasını istedi”, gazetede göze çarpan başlıklar.
Akel dün Maliye bakanlığında yapılan ve korona virüsünün ekonomiye etkileriyle mücadele konusunun ele alındığı toplantıda ilgili öneriler getirdi. Akel önceliğin kamu sağlığı olduğunu belirterek, ülke olarak oluşabilecek her türlü duruma hazırlıklı olunması için devlet tarafından sağlık personeli, hizmetler, ilaç ve donanımın garanti altına alınmasını istedi. Partinin ilgili önerileri arasında ek/ doktor, sağlık personeli ve başka destek personelinin hızlı işlemlerle işe alınması ve yüksek risk grubuna ait kişi ve yaşlılara evde sağlık hizmetleri sunulması için mobil ünitelerin devreye sokulması da var.
AKEL Sosyal politika ve hizmetler alanında devletin yaşamsal öneme sahip hizmet birimlerinin işlevselliğinin sağlanmasını, temel ihtiyaç maddelerinin yeterliliğinin sağlanmasını ve yüksek risk grubuna ait kişi ve yaşlılara destek ve yardım sunma mekanizmalarının kurulmasını önerdi.
Turizmcilik alanında ise AKEL, sektörün vergi ödeme sürelerinin uzatılmasını önerdi.
AKEL ayrıca korona virüsü etkilerine dair gelişmeleri uygulamada takip edecek bir Eylem Grubunun oluşturulması yoluyla ekonomiye, işletmelere, çalışanlara ve topluma virüsün etkilerine karşı ad hoc önlemler alınmasının sağlamasını önerdi.
Gazetenin diğer bir haberi:
- Maliye Bakanlığı/ Çalışma Bakanlığı ve siyasi partilerle işbirliği çerçevesinde 6 maddelik bir önlem paketi üzerinde çalışıyor
Paketin hedeflerinden bazıları şöyle:
1. Okulların kapatılması nedeniyle çocukların bakımında yardımdan yoksun anne babalara iş yerinden izin verilmesinin sağlanması
2. İşsizliğin önünün kesilmesi amacıyla istihdamların korunması
3. Etkilenecek çalışanların gelirinin garanti altına alınması
4. İşletmelere nakit para desteği sağlanması yoluyla girişimcilik alanını güçlendiren hedefli önlemlerin alınması
5. Zarar gören işletmelere devlet desteğinin sağlanması
6. Nüfusun hassas gruplarının korunması

Filelefteros gazetesi yine korona virüsüyle ilgili olan haberini “Risk gradasyonu – Üç günde 10 hasta – Britanya’dan gelen yolculara 14 gün evde kapalı kalma uygulaması – Cumhurbaşkanı yurttaşlara dolaşım kısıtlaması çağrısı yapacak, ekonomik ve sosyal önlemler açıklayacak – Yunanistan’ın durumu Hükümeti kaygılandırıyor ama şimdilik Yunan makamlarının durumu kontrol altında tuttuğuna inanılıyor – AB virüse karşı agresif önlemler alınması gerektiği uyarısında bulundu –14 günlük koruma sağlayan kimyasal ilaçlarla 600 otobüs dezenfekte edilecek – Polis 75 kişiyi aşkın toplantı denetimine başladı” başlıkları altında özetliyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazıları:
- Yerel yönetim reformu şimdi Meclis’in elinde – İçişleri Bakanlığı yerel yönetimin 17 belediyeyle sınırlandırılmasıyla konuya nokta koydu – Köyler Birliğinin itirazlarına kulak asılmadı
- Partiler de korona virüsü nedeniyle karantina dönemine girdi – Partiler gerek kongre gerekse de seçimlere yönelik hazırlıklarını ertelemeye karar verdi
- Korona virüsü çağrı hattı 1420’de insanüstü çabalar harcanıyor – Satte 800 çağrı - Panik içinde absürd sorularla, günde 24 saat boyunca hizmet veren 1420 telefon hattını arayan yurttaşlar kargaşaya yol açtı
Alithia gazetesi:
Gazetenin göze çarpan başlıklarına bir göz atıyoruz.
“Korona virüsünün ilk semptomları göründü: Dehşet, panik ne yazık ki – Dün dört yeni enfekte vakası daha tespit edildi. Kıbrıs Türk toplumunda da iki vaka – Kıbrıslı bilim΄adamları uyarıyor: Enfekte vakalar hızla artacak – Polis yasakların uyma kontrollerine başladı – Bir yasağa uymama şikayeti oldu – Hükümetten açıklama: Çalışanların etkilenmesi durumunda cevap verecek mali kaynaklar mevcut – Cumhurbaşkanı bu akşam halka hitap ederek yeni önlemleri açıklayacak” ana haber başlıklarını oluşturuyor.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Vergi Dairesi dikkat çağrısı yaptı: İkinci el arabalarla ilgili yolsuzluk olasılığı
Vergi Dairesi halka çağrı yaparak başta Birleşik Krallık’tan yurda getirilen ikinci el arabalar konusunda dikkatli olunmasını istedi. Yapılan açıklamada “Sosyal medyada başta Birleşik Krallık’tan olmak üzere Kıbrıs’ta teslimle çok cazip fiyatlarla süper lüks araba ilanları yapıldığı tespit edildi”. Vergi Dairesinin Birleşik krallık makamlarıyla yaptığı temaslar sonucunda, pek çok durumda, her iki ülkede de KDV kaçakçılığı yapıldığının göstergeleri olduğunun saptandığı açıklandı.
- Göçmenler sorununda sınırı aştık – İçişleri Bakanlığı göçmenler sorunuyla bütünsel mücadele konusunda eylem planı hazırladı
- Limnidi ve Strovilya barikatlarını kapattılar – Akıncı şiddetli tepki gösterdi – Tatar ve Özersay’ı suçladı
- Avrupa’da korona virüsü kabusu büyüyor – İtalya’da 200 yeni ölüm vakası – Yunanistan’da ilk korona virüsü kurbanı

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:41

Son Haberler

23 Eylül
Macron ve Biden telefonda görüştü
08:18
Dün 106 yeni vaka kaydedildi
08:17
Anastasiadis ve Irak Cumhurbaşkanı Kıbrıs-Yunanistan-Ürdün üçlü işbirliğine olası katılımını görüştü
08:15
Anastasiadis - Guterres - Tatar üçlü toplantısı nedeniyle New York’da diplomatik bir ateş hakim
08:14
22 Eylül
86 yaş ve üzerindeki kişilere üçüncü doz aşı verme çalışmaları başladı
13:31
Blinken ve Çavuşoğlu bir araya geldi
13:30
basın özetleri 22.09.21
13:29
36 yaşındaki jinekolog tutuklandı
13:29
Anastasiadis Elpidoforos görüşmesi iptal edildi
13:28
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Tüm haberler

Video on Demand