basın özetleri 10.03.20

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin hepsi kesinleşmiş iki korona virüsü enfekte vakasına ayırmış ana haberini.
Politis gazetesi ana haberini “Korona virüsünün odağı Lefkoşa Devlet Hastanesinde – Hastanenin bugünkü tüm randevu ve ameliyatları iptal edildi, ziyaretler yasaklandı – Kalp cerrahi kliniği kapatıldı, hastalar özel sektörden hizmet alacak” başlıkları altında veriyor ve şöyle yazıyor:
Olabilecek en kötü senaryoyla Kıbrıs korona virüsü vakalarının baş gösterdiği ülkeler arasına katıldı. Tespit edilen iki vakadan biri Lefkoşa genel hastanesi Kalp Cerrahisi bölümü başkanı Hrisostomos Kokkinos. Dr. Kokkinos bir süre önce İngiltere’ye seyahat etmiş ve 3 Mart’ta adaya geri dönmüştü. O günden beridir hassas hasta grubu teşkil eden kalp hastaları ile temas halindeydi. Doktorun Kıbrıs’a döndükten sonra temas ettiği insanların izini sürmek zor bir iş olarak değerlendirildi. Sağlık Bakanlığı tüm hastane doktorları ve sağlık çalışanlarının kontrol edilmesi ve 14 gün boyunca izole edilmesi kararı aldı. Kalp cerrahisi bölümünde tedavi gören ve büyük olasılıkla virüsün bulaşmış olduğu hastalarla ne yapılacağı konusu ise halen belirsiz. Bir başka hastaneye sevk edilmeleri yüksek risk teşkil ediyor. Lefkoşa Hastanesinin kalp cerrahisi bölümü tedbir amaçlı olarak kapatıldı ve mekan dezenfekte ediliyor.
İkinci korona virüsü vakası ise doktor bir anne babanın çocuğu olan 25 yaşındaki bir genç. Şahıs semptom göstermeye başladığında izole edilmiş olmakla birlikte semptomlar görünmeden önce başka insanlarla temasları olmuştu. Dünden itibaren hepsi kontrolden geçmeye başladı.
Durumun bu gidişatı hastalığın kuzeyden gelmesini engellemek maksadıyla dört barikatı kapatan Hükümeti bu kararına ilişkin özlü argümandan yoksun bırakıyor. Hatta Cumhurbaşkanı orada okumakta olan İranlı öğrencilere özel olarak atıfta bulunmuştu.
Uzmanlar önümüzdeki günlerde vakaların çoğalacağı ve tek korunma yolunun hijyen kurallarına harfiyen uymak olduğu değerlendirmesi yapıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Kıbrıslı Türkler barikatların açılmasını istemekte ısrarlı. Dün Kıbrıs Türk sendikaları Lokmacı barikatında Kıbrıslı Rum polislere çiçek sunma eylemi için toplandı ancak barış gücünün izin vermemesi üzerine gerginlik yaşandı. Olaydan önce UNFICYP askerleri ile Kıbrıs Türk görevlileri arasında gerginlik yaşanmıştı.
- Kıbrıs Cumhuriyetinin göçmen kamplarının kapasitesi doldu. Şu anda Kıbrıs’ta siyasi iltica hakkı tanınmış veya ek koruma statüsü altında olan 14 bin göçmen bulunuyor. İltica başvuruları günden güne artıyor.

Haravgi gazetesi korona virüsü enfekte vakaları ile ilgili ana haberini “Lefkoşa Devlet Hastanesi Karantinada – Enfekte kalp cerrahı günlerdir hasta bakıyordu – Enfekte vakalar protokolü devreye girdi – Yeni seyahat talimatları ve ülke kategorilendirmeleri” başlığı altında veriyor.
Gazete haberinde Sağlık Bakanlığının son 14 gün içinde yurt dışına seyahat eden ancak korona virüsü semptomları göstermeyen kişiler için yeni talimatlar açıkladığını da yazıyor. Bunlar şöyle:
1. Çin’in Humbey eyaletine, Kuzey İtalya, İran ve Güney kore’ye seyahat etmiş olanlar doktor kontrolü altında izole edilmelidir.
2. Çin’in Humbey eyaleti dışındaki eyaletlerine, orta ve güney italya, Japonya, İspanya, Yunanistan’ın Ahaia, İlia ve Zakinthos illerine seyahat etmiş olan kişile evde izole edilmelidir.
3. İsviçre, Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç, Belçika, Singapur, Yunanistan’ın Ahaia, İlia ve Zakinthos illeri dışındaki bölgelerine seyahat etmiş olanlar izole olmaksızın göstercekleri semptomları dikkatle izlemelidir. Korona virüsü semptomları gösterdikleri takdirde evde kalmalı ve 1420 nolu telefonla irtibat kurmalıdır.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- K/R ve K/Türk kültür kadınları çok şey yaptı ve çok daha fazlasını yapabilir
AKEL Kıbrıs’ın kültür kadınlarını onore etmek amacıyla bir çalışma kahvaltısı etkinliği düzenledi. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu etkinlikte yaptığı konuşmada kadınları meşgul eden tüm sorunlar konusunda bir dizi öneri ortaya koydu. Andros Kiprianu “tüm sanat dallarına destek Kültüre yönelik her fikrin ve önerinin temeli olmalıdır” dedi.
- Avrupa birliğinden açıklanan bilgilere göre Konsey Başkanı Şarl Mişel bugün 27 üye ülke arasında COVİD19 virüsüne karşı organize olunması amaçlı bir tele-toplantı gerçekleştirecek.
- AB’nde başka yapıyor Kıbrıs’ta başka söylüyorlar
Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti göçmenler sorunu konusunda Kıbrıs’ta farklı şeyler yapıp Meriç’e kafile gönderirken AB’nde farklı davranıp AB Dışişleri Bakanları Konseyi’nin Türkiye’ye ilişkin kararları imzaladı
- Her 10 çalışandan yedisi ihtiyat sandığından yoksun. Günümüzde yaklaşık 950 kadar ihtiyat sandığı var. Kriz öncesindeki ihtiyat sandığı sayısı 2100’dü – Hükümet Sigorta şirketleriyle üniter gözetim konusunda kendi bildiği gibi yaptı – Aile tasarrufları konusunda Kıbrıs sonuncu sırada

Alithia gazetesi Kıbrıs’ta tespit edilen korona virüsü enfekte vakalarına ayırdığı ana haberini şu başlıklar altında veriyor:
“Geldi hem de nasıl geldi – Dün Kıbrıs’taki ilk iki korona virüsü enfekte vakası tespit edildi – Vakalardan bir tanesinin Lefkoşa devlet hastanesi Kalp Cerrahisi bölümü başkanı olması ve semptomlar gösterdiği halde ameliyatlara girmesi haklı telaş ve paniğe yol açtı – 25 yaşındaki bir gencin söz konusu olduğu enfekte vakasında ise durum farklıydı. Genç kendini evde izole etti – Lefkoşa devlet Hastanesinde tüm randevular, ameliyatlar 48 saatliğine iptal – Kalp cerrahisi kliniği geçici olarak kapatıldı”
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları: Erdoğan Brüksel’den dertli ayrıldı –
- Suriye savaşı ve Türkiye topraklarındaki göçmenler konusunda daha fazla destek isteyen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Avrupa öncelikle göçmenleri Yunanistan’a geçmelerine yönelik teşvik etmeye son vermesi konusunda uyardı
- Kamu oyu yoklaması Tatar’ı liderlik yarışında önde gösteriyor
- COMAR şirketinin yapmış olduğu bir kamu oyu yoklaması Kıbrıs Türk toplumunda yapılacak liderlik seçimlerinde Ersin Tatar’ın yüzde 28 ile önde olduğunu gösterdi. Mustafa Akıncı yüzde 26,8’le ikinci sırada – Aynı araştırma ikinci turda Tatar’ın yüzde 56, Mustafa Akıncı’nınsa yüzde 44 alacağını gösterdi
- Korona virsünün Kıbrıs ekonomisine ilk etkileri
Otelcilik sektörü Mart ayı rezervasyonlarının düşük olduğunu ve muhtemelen durumun düzelmesinin söz konusu olmadığını açıkladı. Nisan ayı da şimdilik oldukça durgun görünüyor.
- Kıbrıs Elektrik Kurumu Doğal Gaz Altyapı Şirketine yüzde otuzla ortaklık anlaşması imzaladı. Dün atılan imzalardan sonra yıllardır süren Kıbrıs’a doğal gaz getirilmesi beklentilerinin hakikate dönüşmesi artık gözle görünür bir durum aldı. Konuyla ilgili son gelişmeler ekonomide yeni bir güçlü kalkınma perspektifinin önünü açıyor.


Filelefteros gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle: İki vakayla alarma geçtik – Kalp cerrahı doktorun temas ettiği hastalar hakkında kaygılar – Lefkoşa Hastanesinde çalışan doktor işine normal gidiyordu – 25 yaşındaki bir şahıs ise ilk testi negatif çıktığı halde kendini izole etmişti.
Diğer haber başlıklarından bazıları:
- İçişleri Bakanı Nikos Nuris bugün göçmenlerle ilgili yapılan bakanlıklar arası toplantıların sonuçlarını Bakanlar Kuruluna götürecek – Göçmen kriziyle mücadeleyle ilgili ilk önlemler belirlenecek
- Limasol ve Larnaka limanları grev nedeniyle kapanıyor – PEO, SEK ve PASİDİ sendikaları Larnaka Limanının özelleştirilmesi anlaşmasına tepki olarak grev kararı aldı
- Korona virüsü etkisi sonucunda uluslararası alanda petrol fiyatları düştü – Enerji akanı Yorgos Lakotripis yakıt satıcılarını fiyat düşürmeye, Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK’i ise ucuz yakıt almaya teşvik etti – Önümüzdeki günlerde benzin ve mazot fiyatlarının da düşmesi bekleniyor

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:41

Son Haberler

24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Amerikan Başpiskoposu Elpidoforos'dan özür açıklaması geldi
13:36
Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları bir araya geldi
13:35
Pazartesi gününden itibaren aşılı kişilerin barikatları geçerken test yapmalarına gerek kalmayacak
08:59
Dün 2 can kaybı ve 145 yeni vaka kaydedildi
08:58
Mitsotakis Guteres görüşmesinde Kıbrıs sorunu da ele alındı
08:57
Cumhurbaşkanı akşam üstü Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda konuşacak
08:56
23 Eylül
Kalın ve Sullivan bir araya geldi
13:25
Limasol'da özel bir klinik HİV pozitif kadına ilk yardım tedavisi vermeyi reddetti
13:23
Polis, yalan beyanda bulunan jinekolog hakkında soruşturmasına devam ediyor
13:22
Tüm haberler

Video on Demand