Basın Özetleri 07.02.2020

Filelefteros Gazetesi
- Münhasır Ekonomik Bölgeyi de bölmüşler
“Siyasi çekişmeler Türk tehditlerini bile geride bıraktı” alt başlığıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in enerji konusunda, moratoryuma yönelik Ankara'nın baskılarını, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iddiaları ve Türkiye'nin bölgedeki doğal gazın kullanımında "kazan-kazan" anlaşma talebiyle, iç baskıların arasında kaldığı belirtildi. İki devletli bir çözüme yönelik denizaşırı tartışmaların gündemde olduğu bu dönemde, Münhasır Ekonomik Bölge’nin bölünmesiyle ilgili bir konunun ortaya çıkması, diğer tüm tartışmaları gölgede bıraktığı, ayrıca hali hazırda gergin olan siyasi sahneyi daha da gerdiği ifade edildi. Hükümetin, Münhasır Ekonomik Bölge’nin bölünmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirttiği ve konuyu yalanladığı belirtilen haberde, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu’nun ise ilgili bilgilerin güvenilir kaynaklara dayandığını açıkladığı dile getirildi.

Politis Gazetesi
- Tartışma: Herkesin kendi kozu vardı
“AKEL, Anastasiadis’in Münhasır Ekonomik Bölge’nin bölünmesi açıklamasıyla – Averof, AKEL’in şirketlerinin aldığı kredilerle” üst başlığıyla verilen haberde; dün gerçekleşen tartışma programında; DİSİ Başkanı Averof’un, AKEL'e bağlı şirketlerin kredilerinin yeniden yapılandırılmasına atıfta bulunduğu, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu’nun ise, Cumhurbaşkanı’nın Münhasır Ekonomik Bölge’nin paylaşımı konusunda yaptığı açıklama üzerinde durduğu belirtildi. Kiprianu, takipteki krediler konusunda çok sayıda vakanın olduğuna dikkat çekerken, AKEL’in kendisiyle ilgili olan 2013-2015 yılları arasındaki mevcut kredi yapılandırmasını hali hazırda kamuoyuna açıklanmış olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı'nın Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin olası bölünmesi konusunda bir gazetecinin yaptığı haberle ilgili olaraksa AKEL Genel Sekreteri, Anastasiadis'in 2 Ocak 2018 tarihinde “Eğer Türkiye Kıbrıslı Türklerin haklarını korumayı seçerse, o zaman bunu yasadışı bölgenin Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde sınırlı kalarak yapmalıdır." şeklindeki açıklamasına atıfta bulundu. Averof Neofitou ise şuanda Kıbrıs meselesi, ekonomi ve reformlar gibi zorlu konuların ön plana çıkması gerektiğinin ve bu gibi iddiaların tartışılmasının zamanı olmadığını vurguladı.

Alithia Gazetesi
- Mustafa Akıncı’dan Cesur Açıklama
Akıncı’nın Kıbrıs Türk toplumu liderliği için yeniden aday olduğunu açıkladığı etkinlikte yapılan açıklamaya değinilen haberde; Akıncı’nın, Türkiye ile ana-yavru ilişkisini aşarak, Kıbrıslı Türkler’in kimliklerini koruyabileceği bağımsız, laik, çoğulcu ve demokratik iki kardeş olarak hareket edilmesi gerektiğini vurguladığı belirtildi. Yaptığı açıklamada, federal bir çatı altında federal bir çözüme odaklanılması gerektiğini ifade eden Akıncı, Cran Montana’nın bilinmeyen yönleriyle ilgili detaylar verirken, Berlin Anlaşması’yla trenin rayına girdiğini ifade etti.

Haravgi Gazete
- 2,300 kredi için ÜLTİMATOM
“Son yapılandırma fırsatlarına ilişkin gönderi”, “Kıbrıs Bankası: ESTİA Projesi için 1,833 başvuru” alt başlıklarıyla verilen haberde, Kıbrıs Bankası’nın toplam 400 milyon euro’luk ipotekli kredi borçluları bulunan 2,300 kişiye, yakın gelecekte kredş borçlarını yeniden yapılandırmadıkları takdirde, kısa süre içerisinde haciz işlemlerine başlanacağına yönelik ültimatom mektubu gönderdiği belirtildi.
- Omonia’nın bir karakteri ve kadro derinliği var
Omonia, dün Kıbrıs Kupa’sı ikinci maçında GSP Stadyumu’nda ağırladığı Doksa Katoposias karşısında 4-1 galip geldi. Birçok yedek oyuncuyla mücadele etmesin rağmen farklı bir skor elde eden “Yoncalar” üst üste “5”inci galibiyetini almayı başardı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:08

Son Haberler

24 Haziran
Basın Özetleri 24.06.2021
14:28
Temas Takip ekibi başkanı: Önümüzdeki günlerde vaka sayısının ikiye katlanmasını bekliyoruz
13:35
Kıbrıs'a girişlerde AB dijital sertifikası kullanılabilecek
13:34
Kıbrıs'da Hint koronavirüs mutasyonu artan bir eğilim gösteriyor
13:33
Jean-Pierre Lacroix, dört günlük bir ziyaret için bugün Kıbrıs'a geliyor.
13:31
Yunanistan'da şırı kalabalık olmayan dış mekanlarda koruyucu maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı
10:11
Anastasiadis'in eksikliğinde Bakanlar Kurulu toplantısına Meclis Başkanı Annita Dimitriou başkanlık edecek
10:10
Avrupa Konseyi'nin niyeti Doğu Akdeniz'deki gerilimi azaltılmasını memnuniyetle karşılamak
10:09
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Brüksel'de
10:08
Dün 167 yeni vaka kaydedildi
10:07
23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Tüm haberler

Video on Demand