Sağlık Bakanı: Herhangi bir koronavirüs vakasıyla başa çıkmaya hazırız.

Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsün gerek şüphe gerekse teyit edilmiş herhangi bir vakasıyla başa çıkmaya hazır olduğunu vurguladı.

İoannu, meclisteki sağlık komitesinde yaptığı konuşmada, Lefkoşa, Limasol ve Makarios Hastanelerinde 15 yaş altı çocuklar için Negatif Basınçlı İzolasyon Üniteleri bulunduğunu belirtti. Ayrıca son 14 gün içinde Çin’i ziyaret eden herkesin muayeneye tabi uttulduğunu ifade etti. Kontrollerin havaalanlarında, limanlarda, barikatlarda da yapıldığını kaydetti. Labaratuvar tahlillerinin Genetik Enstitüsü’nde gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. Konstantinos İoannu, Dünya Sağlık Örgütü’nün hergün güncellenen tüm talimatlarına uyulduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı aynı zamanda panik yapılmaması gerektiğini vurguladı. Kıbrıs’ta vaka görülmesi durumunda yetkili birimlerin başa çıkmak için hazır olduğuna dikkat çekti. Çin’deki doktorlar virüsü bulaşan kişilerin %10’unun zayıf savunma sisteminden dolayı hastalığı ağır geçirdiğini ve %2’den azının hayatını kaybettiğini belirtti. Tüm dünyada her yıl grip hastalarının %1’inin hayatını kaybettiği ifade edildi.


Diğer yandan sadece Çin’de tespit edilen koronavirüs vakalarının 28 bine ulaştığı belirtildi. Ülkedeki yetkililer, 73 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve virüsten dolayı yaşanan can kaybının 563 olduğunu açıkladı. Teyit edilen yeni vakaların sayısının ise 3 694 olduğu ifade edildi. Washington, Amerika topraklarında 12 vakanın kaydedildiğini açıkladı. 14 gündür Japonya açıklarında karantinada bulunan kruz gemisinde teyit edilen koronavirüs vakaları iki katına çıkarak 20’ye ulaştı. Çinli yetkililerden alınan bilgilere göre, Hubei’de rekor sürede inşa edilen hastaneye ve devlet binalarının tedavi merkezlerine dönüştürülmesine rağmen, binlerce hasta için ciddi yatak eksikliği bulunuyor. Ekipman ve techizatlarda da eksiklerin bulunduğu ve yetkililerin okulları ve hastaneleri sağlık merkezlerine dönüştürmeyi düşündüğü kaydedildi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:08

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand