Sağlık Bakanı: Herhangi bir koronavirüs vakasıyla başa çıkmaya hazırız.

Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsün gerek şüphe gerekse teyit edilmiş herhangi bir vakasıyla başa çıkmaya hazır olduğunu vurguladı.

İoannu, meclisteki sağlık komitesinde yaptığı konuşmada, Lefkoşa, Limasol ve Makarios Hastanelerinde 15 yaş altı çocuklar için Negatif Basınçlı İzolasyon Üniteleri bulunduğunu belirtti. Ayrıca son 14 gün içinde Çin’i ziyaret eden herkesin muayeneye tabi uttulduğunu ifade etti. Kontrollerin havaalanlarında, limanlarda, barikatlarda da yapıldığını kaydetti. Labaratuvar tahlillerinin Genetik Enstitüsü’nde gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. Konstantinos İoannu, Dünya Sağlık Örgütü’nün hergün güncellenen tüm talimatlarına uyulduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı aynı zamanda panik yapılmaması gerektiğini vurguladı. Kıbrıs’ta vaka görülmesi durumunda yetkili birimlerin başa çıkmak için hazır olduğuna dikkat çekti. Çin’deki doktorlar virüsü bulaşan kişilerin %10’unun zayıf savunma sisteminden dolayı hastalığı ağır geçirdiğini ve %2’den azının hayatını kaybettiğini belirtti. Tüm dünyada her yıl grip hastalarının %1’inin hayatını kaybettiği ifade edildi.


Diğer yandan sadece Çin’de tespit edilen koronavirüs vakalarının 28 bine ulaştığı belirtildi. Ülkedeki yetkililer, 73 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve virüsten dolayı yaşanan can kaybının 563 olduğunu açıkladı. Teyit edilen yeni vakaların sayısının ise 3 694 olduğu ifade edildi. Washington, Amerika topraklarında 12 vakanın kaydedildiğini açıkladı. 14 gündür Japonya açıklarında karantinada bulunan kruz gemisinde teyit edilen koronavirüs vakaları iki katına çıkarak 20’ye ulaştı. Çinli yetkililerden alınan bilgilere göre, Hubei’de rekor sürede inşa edilen hastaneye ve devlet binalarının tedavi merkezlerine dönüştürülmesine rağmen, binlerce hasta için ciddi yatak eksikliği bulunuyor. Ekipman ve techizatlarda da eksiklerin bulunduğu ve yetkililerin okulları ve hastaneleri sağlık merkezlerine dönüştürmeyi düşündüğü kaydedildi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:08

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand