Sağlık Bakanı: Herhangi bir koronavirüs vakasıyla başa çıkmaya hazırız.

Sağlık Bakanı Konstantinos İoannu, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsün gerek şüphe gerekse teyit edilmiş herhangi bir vakasıyla başa çıkmaya hazır olduğunu vurguladı.

İoannu, meclisteki sağlık komitesinde yaptığı konuşmada, Lefkoşa, Limasol ve Makarios Hastanelerinde 15 yaş altı çocuklar için Negatif Basınçlı İzolasyon Üniteleri bulunduğunu belirtti. Ayrıca son 14 gün içinde Çin’i ziyaret eden herkesin muayeneye tabi uttulduğunu ifade etti. Kontrollerin havaalanlarında, limanlarda, barikatlarda da yapıldığını kaydetti. Labaratuvar tahlillerinin Genetik Enstitüsü’nde gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. Konstantinos İoannu, Dünya Sağlık Örgütü’nün hergün güncellenen tüm talimatlarına uyulduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı aynı zamanda panik yapılmaması gerektiğini vurguladı. Kıbrıs’ta vaka görülmesi durumunda yetkili birimlerin başa çıkmak için hazır olduğuna dikkat çekti. Çin’deki doktorlar virüsü bulaşan kişilerin %10’unun zayıf savunma sisteminden dolayı hastalığı ağır geçirdiğini ve %2’den azının hayatını kaybettiğini belirtti. Tüm dünyada her yıl grip hastalarının %1’inin hayatını kaybettiği ifade edildi.


Diğer yandan sadece Çin’de tespit edilen koronavirüs vakalarının 28 bine ulaştığı belirtildi. Ülkedeki yetkililer, 73 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve virüsten dolayı yaşanan can kaybının 563 olduğunu açıkladı. Teyit edilen yeni vakaların sayısının ise 3 694 olduğu ifade edildi. Washington, Amerika topraklarında 12 vakanın kaydedildiğini açıkladı. 14 gündür Japonya açıklarında karantinada bulunan kruz gemisinde teyit edilen koronavirüs vakaları iki katına çıkarak 20’ye ulaştı. Çinli yetkililerden alınan bilgilere göre, Hubei’de rekor sürede inşa edilen hastaneye ve devlet binalarının tedavi merkezlerine dönüştürülmesine rağmen, binlerce hasta için ciddi yatak eksikliği bulunuyor. Ekipman ve techizatlarda da eksiklerin bulunduğu ve yetkililerin okulları ve hastaneleri sağlık merkezlerine dönüştürmeyi düşündüğü kaydedildi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:08

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand