Fannon: ABD Kıbrıs'ın haklarını destekliyor.

Kıbrıs’a resmi ziyaret gerçekleştiren, Amerika’nın Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon’un gerçekleştirdiği görüşmelerin gündeminde, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrikleri yer aldı.

Fannon, sabah saatlerinde, Atina’da düzenlenen Enerji konuları hakkındaki ilk Bakanlar zirvesinde oluşturulan, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Birleşik Devletler çalışma grubunun toplantısında, petrol ve doğalgazın denizaltı faaliyetleriyle ilgili olağanüstü durumlara hazır olma ve müdahale etme konulu bir konuşma yaptı. Fannon, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının değerlendirilmesi açısından, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Birleşik Devletler arasındaki 3+1 işbirliği modelinin önemine vurgu yaptı. Aynı zamanda tüm taraflara, bölgede daha fazla istikrarsızlığa yol açabilecek tahrikkar eylemlere girmemeleri için çağrı yaptı. Francis Fannon, Birleşik Devletler’in Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki kaynaklarının geliştirilmesi açısından Kıbrıs Cumhuriyeti’ni desteklediğini yeniden dile getirdi. Bu faaliyetlerden ortaya çıkacak gelirlerin, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü çerçevesinde iki toplumun yararına kullanılacağını söyledi. Francis Fannon, Kıbrıs’tan ayrılmadan önce Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile biraraya gelecek.

Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrikkar eylemlerini kınadı. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortaklarına ve müttefiklerine istikrarlı desteklerinden dolayı teşekkür ederek, Birleşik Devletler’e ve Avrupa Birliği’ne özellikle atıfta bulundu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin vizyonunun ve bölgede bulunan diğer ülkelerinin vizyonunun gerçekleştirilmesi için, Birleşik Devletlerle daha da sıkı işbirliği arzu ettiğini vurguladı. Birleşik Devletler’in Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon’un yarın Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile gerçekleştireceği görüşmede, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahriklerinin de ele alınması bekleniyor. Fannon, Kıbrıs’taki temaslarının tamamlanmasının ardından Türkiye’ye ve ardından da Mısır’a gidecek.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:08

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand