Fannon: ABD Kıbrıs'ın haklarını destekliyor.

Kıbrıs’a resmi ziyaret gerçekleştiren, Amerika’nın Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon’un gerçekleştirdiği görüşmelerin gündeminde, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrikleri yer aldı.

Fannon, sabah saatlerinde, Atina’da düzenlenen Enerji konuları hakkındaki ilk Bakanlar zirvesinde oluşturulan, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Birleşik Devletler çalışma grubunun toplantısında, petrol ve doğalgazın denizaltı faaliyetleriyle ilgili olağanüstü durumlara hazır olma ve müdahale etme konulu bir konuşma yaptı. Fannon, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının değerlendirilmesi açısından, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Birleşik Devletler arasındaki 3+1 işbirliği modelinin önemine vurgu yaptı. Aynı zamanda tüm taraflara, bölgede daha fazla istikrarsızlığa yol açabilecek tahrikkar eylemlere girmemeleri için çağrı yaptı. Francis Fannon, Birleşik Devletler’in Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki kaynaklarının geliştirilmesi açısından Kıbrıs Cumhuriyeti’ni desteklediğini yeniden dile getirdi. Bu faaliyetlerden ortaya çıkacak gelirlerin, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü çerçevesinde iki toplumun yararına kullanılacağını söyledi. Francis Fannon, Kıbrıs’tan ayrılmadan önce Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile biraraya gelecek.

Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrikkar eylemlerini kınadı. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortaklarına ve müttefiklerine istikrarlı desteklerinden dolayı teşekkür ederek, Birleşik Devletler’e ve Avrupa Birliği’ne özellikle atıfta bulundu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin vizyonunun ve bölgede bulunan diğer ülkelerinin vizyonunun gerçekleştirilmesi için, Birleşik Devletlerle daha da sıkı işbirliği arzu ettiğini vurguladı. Birleşik Devletler’in Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon’un yarın Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile gerçekleştireceği görüşmede, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahriklerinin de ele alınması bekleniyor. Fannon, Kıbrıs’taki temaslarının tamamlanmasının ardından Türkiye’ye ve ardından da Mısır’a gidecek.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:08

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand