Fannon: ABD Kıbrıs'ın haklarını destekliyor.

Kıbrıs’a resmi ziyaret gerçekleştiren, Amerika’nın Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon’un gerçekleştirdiği görüşmelerin gündeminde, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrikleri yer aldı.

Fannon, sabah saatlerinde, Atina’da düzenlenen Enerji konuları hakkındaki ilk Bakanlar zirvesinde oluşturulan, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Birleşik Devletler çalışma grubunun toplantısında, petrol ve doğalgazın denizaltı faaliyetleriyle ilgili olağanüstü durumlara hazır olma ve müdahale etme konulu bir konuşma yaptı. Fannon, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının değerlendirilmesi açısından, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Birleşik Devletler arasındaki 3+1 işbirliği modelinin önemine vurgu yaptı. Aynı zamanda tüm taraflara, bölgede daha fazla istikrarsızlığa yol açabilecek tahrikkar eylemlere girmemeleri için çağrı yaptı. Francis Fannon, Birleşik Devletler’in Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki kaynaklarının geliştirilmesi açısından Kıbrıs Cumhuriyeti’ni desteklediğini yeniden dile getirdi. Bu faaliyetlerden ortaya çıkacak gelirlerin, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü çerçevesinde iki toplumun yararına kullanılacağını söyledi. Francis Fannon, Kıbrıs’tan ayrılmadan önce Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile biraraya gelecek.

Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrikkar eylemlerini kınadı. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortaklarına ve müttefiklerine istikrarlı desteklerinden dolayı teşekkür ederek, Birleşik Devletler’e ve Avrupa Birliği’ne özellikle atıfta bulundu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin vizyonunun ve bölgede bulunan diğer ülkelerinin vizyonunun gerçekleştirilmesi için, Birleşik Devletlerle daha da sıkı işbirliği arzu ettiğini vurguladı. Birleşik Devletler’in Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon’un yarın Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile gerçekleştireceği görüşmede, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahriklerinin de ele alınması bekleniyor. Fannon, Kıbrıs’taki temaslarının tamamlanmasının ardından Türkiye’ye ve ardından da Mısır’a gidecek.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:08

Son Haberler

15 Haziran
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Tüm haberler

Video on Demand