Fannon: ABD Kıbrıs'ın haklarını destekliyor.

Kıbrıs’a resmi ziyaret gerçekleştiren, Amerika’nın Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon’un gerçekleştirdiği görüşmelerin gündeminde, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrikleri yer aldı.

Fannon, sabah saatlerinde, Atina’da düzenlenen Enerji konuları hakkındaki ilk Bakanlar zirvesinde oluşturulan, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Birleşik Devletler çalışma grubunun toplantısında, petrol ve doğalgazın denizaltı faaliyetleriyle ilgili olağanüstü durumlara hazır olma ve müdahale etme konulu bir konuşma yaptı. Fannon, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının değerlendirilmesi açısından, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Birleşik Devletler arasındaki 3+1 işbirliği modelinin önemine vurgu yaptı. Aynı zamanda tüm taraflara, bölgede daha fazla istikrarsızlığa yol açabilecek tahrikkar eylemlere girmemeleri için çağrı yaptı. Francis Fannon, Birleşik Devletler’in Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki kaynaklarının geliştirilmesi açısından Kıbrıs Cumhuriyeti’ni desteklediğini yeniden dile getirdi. Bu faaliyetlerden ortaya çıkacak gelirlerin, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü çerçevesinde iki toplumun yararına kullanılacağını söyledi. Francis Fannon, Kıbrıs’tan ayrılmadan önce Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile biraraya gelecek.

Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrikkar eylemlerini kınadı. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortaklarına ve müttefiklerine istikrarlı desteklerinden dolayı teşekkür ederek, Birleşik Devletler’e ve Avrupa Birliği’ne özellikle atıfta bulundu. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin vizyonunun ve bölgede bulunan diğer ülkelerinin vizyonunun gerçekleştirilmesi için, Birleşik Devletlerle daha da sıkı işbirliği arzu ettiğini vurguladı. Birleşik Devletler’in Enerji Kaynaklarından Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon’un yarın Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile gerçekleştireceği görüşmede, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahriklerinin de ele alınması bekleniyor. Fannon, Kıbrıs’taki temaslarının tamamlanmasının ardından Türkiye’ye ve ardından da Mısır’a gidecek.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:08

Son Haberler

29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Amerika'daki üst düzey yetkili: Amerika’nın Nord Strean doğal gaz boru hatlarıyla ilgili olayda kesinlikle hiçbir ilgisi yok.
15:49
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan, gerekirse meşru çıkarlarını ve haklarını savunacak.
15:48
Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Ege adalarındaki egemenliği tartışmaya açık değil.
15:47
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Tüm haberler

Video on Demand