basın özetleri 05.02.20

Alithia gazetesinin bugünkü ana haberi EDEK’te süren parti içi çekişmelerle ilgili. “EDEK ikiye bölündü – Dimitris Papadakis’e karşı ağır suçlamalar – İki tarafın ilişkileri hat safhada – EDEK Avrupa Parlamenteri Dimitris Papadakis bilinçli olarak partiyi bölmeye ve yok etmeye çalışmakla suçlanıyor – Papadakis’in partiden atılma ihtimali yüksek – Baf Milletvekili İlias Mirianthus Papadakis’ten yana tavır aldı” başlıkları altında veriliyor haber.
Haberde partinin Dimitris Papadakis hakkında ağır ithamlarla disiplin soruşturması başlatması kararının EDEK’i ikiye böldüğünü yazıyor. Dimitris Papadakis’ten yana tavır alan parti milletvekili Mirianthus dün “iki tarafın iletişim yolları kapandı” açıklaması yaptı. Papadakis’e yönelik ithamlardan bir tanesi Avrupa parlamenterinin hareket ve davranışlarının parti başkanlığının ve Merkez Komitesinin güvenirliğini sarsmayı hedeflediği yönünde. Her şey Papadakis’in partiden atılacağını gösteriyor, diye yazıyor Alithia gazetesi.
Ara müzik
Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde sondajlar yeniden başlıyor – Mart sonu ile Nisan başlarında ENI-Total ortaklığının sondaj gemisi Kıbrıs’ta olacak – Lefkoşa: Amerikalı Dışişleri Bakanı Yardımcısının ziyareti çok sayıda mesaj veriyor başlıkları altındaki bir haberdeyse şöyle yazıyor:
Hükümet sözcüsü Kiriakos Kuşos dün yaptığı açıklamayla ENI-Total sondaj gemisinin Mısır’daki sondajını bitirdiği ve Lübnan’da yapacağı sondajdan sonra Kıbrıs’a geleceğini açıkladı. Bu arada Hükümet de Amerikalı enerji konularında yetkili Dışişleri Bakanı Yardımcısı Fransis Fanon’un dün akşamdan beri Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği ziyaretine büyük önem veriyor. Aynı sıralarda dün Brüksel’de yapılan RELEX çalışma grubunun toplantısında AB’nin yaptırım listesine Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde yürüttüğü faaliyetlerle ilgili olarak iki kişinin isminin dâhil edilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Yasadışı işverenlere arka çıkıyorlar – DİSİ ile DİKO yasalar konusunda bahaneler öne sürüp duruyor – Bir yasa değişikliğiyle Teftiş Dairesini havaya uçuruyorlar – Yaptırımlara hayır. İşverenlere susma hakkı tanınıyor” başlıkları altında veriliyor. Haberde özetle şöyle yazıyor:
DİSİ ile DİKO, kaçak işçi çalıştırılmasını önleme ve çalışan haklarının işverenlerin yasadışı saldırılarına karşı korunması amacıyla kurulmuş olan Birleşik Teftiş Dairesini havaya uçurmayı tasarlıyor. Bundan önceyse DİSİ, DİKO, EDEK, ELAM ve Alilengii’nin oylarıyla işveren cezalarında indirim ve fonların kesilmesi başarılmıştı.
Haravgi’nin diğer haberlerinden bazıları:
- Çocuk Hakları Komiseri Despo Mihailidu Lefkoşa Pankiprion Lisesi ve Kokkinohorya Lisesi Müdürlerinin öğrencilerin, sömestr sınavlarının kaldırılmasına yönelik referandumunda yer almasına izin vermemeleri hakkında görüş belirtirken derin endişelerini ifade etti. “Öğrencilerin şikâyetlerinde belirttiği bu olay gerçekten yaşandıysa, Devletin çocuk haklarını koruma çabalarını baltalamak anlamına gelir. Öğrenci haklarının korunması mekanizmasına ve ifade özgürlüğüne müdahale teşkil eder ve çocukların yönlendirilmiş düşünce oluşturmak çabasıyla nesne olarak algılandığı zihniyet, davranış ve taktiklere dönüştür” dedi.
- ABD’nin enerji konularından yetkili Dışişleri Bakan Yardımcısı Fransis Fanon ve Kıbrıs Enerji bakanı Yorgos Lakotripis bugün geçen Ağustos ayında Atina’da kararlaştırılan dört tematik teknik komiteden birinin çalışmalarını selamlayacak. Komitenin çalışma toplantısında Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail’den teknokratlar ve gözlemci olarak ABD yer alıyor. Söz konusu komitenin sondaj platformu üzerinde ve etrafında çevre ve çalışma konularına ilişkin kriz durumlarında müdahil tarafların koordineli bir şekilde göstereceği tepkileri ele alacağı bildiriliyor. Yetkili bir kaynak Haravgi gazetesine “komitenin çalışmaları Türkiye’nin tahriklerine karşı askeri tepkilerle herhangi bir ilgisi yoktur” dedi. ABD Dışişleri Bakanı yardımcısı Fanon Perşembe günü Enerji bakanı Yorgos Lakotripis ve Dışişleri bakanı Nikos Hristodulidis ile birer görüşme yapacak.
- DİKO Başkanı Nikos Papadopulos dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile bir görüşme yaptı. Nikos Papadopulos Nikos Anastasiadis’ten yurt dışına özel jetlerle yaptığı seyahatler konusunda şeffaf prosedür ve yasal düzenlemeler talep etti.

Politis gazetesinin ana haberi eski arabaların çekilmesi ve elektrikli arabaların yaygınlaştırılmasına yönelik çabalarla ilgili.
Haber “Kıbrıslılardan elektrikli arabaya büyük ilgi – İlk beş saat içinde 300’den fazla finansman başvurusu yapıldı – Ulaştırma Bakanı Karusos 100’den fazla başvuruya hizmet verilebilmesi için fonun yükseltilmesi üzerine düşünüyor – 15 yıl üstü arabaların çekilmesine yönelik projeye de ilgi büyük oldu” başlıkları altında veriliyor.
Politis gazetesi haberinde “eski arabaların çekilmesine ilişkin projeye dün ilk beş saat içinde 1220 başvuru yapıldı. Eski arabaların trafikten kalkmasına yönelik 3 milyon fonlu proje ise sadece 1350 başvuruya hizmet verebilecek kapasitede. Piyasada yeni arabaya aç gibi görünürken elektrikli arabaya da ilginin büyük olduğu tespit edildi. Günümüzde sadece 157 elektrikli özel arabanın kullanılmakta olduğu düşünülürse, birkaç saat içinde 300 başvurunun yapılması, yetkililerin pahalı olduğu gerekçesiyle elektrikli arabanın yaygınlaştırılması çabalarına yönelik kuşkularını ortadan kaldırdı” diye yazıyor.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Kıbrıs’ta Asya ve Avrupa ülkesi yurttaşları ile AB yurttaşı kadınlar arasında sahte evlilikler şebekesinin faaliyet yürüttüğüne dair Romanya ile Portekiz’den Kıbrıs Dışişleri Bakanlığına şikâyetler yapıldı. Dün yapılan ilgili toplantıda bazı belediyelerdeki kontrol açığından yararlanan bazı şebekelerin olduğu sonucuna varıldı. Romanya ilgili şikâyetinde evli kadınların Kıbrıs’ta para karşılığında sahte belgelerle evlilik yaptığını tespit ettiğini belirtti. Asya ve Afrika yurttaşı olan kişiler sahte evlilik vasıtasıyla Avrupa ülkelerine göç ediyor.
- Hükümet sözcüsü Kiriakos Kuşos Cumhurbaşkanının Suudi Arabistan şeyhinin özel uçağıyla seyahat meselesinin Cumhurbaşkanlığı için kapandığını duyurdu. AKEL ise “yalancının mumu yatsıya kadar yanar” cevabını verdi. Bu arada DİKO Başkanı Nikos Papadopulos da olayla ilgili olarak cezai sorumluluk ve siyasi etik konusunu gündeme getirdi.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Listeye isimler alındı –Türkiye’ye karşı yaptırımlarda ilk adım - AB yasadışı sondajlarda önemli role sahip iki Türkün adının yaptırımlar listesine girmesini onayladı” başlıkları altında verilmiş.
Haberde iki Türkiye yurttaşının AB’nin yaptırımlar listesine alındığını ve bu kararın Türkiye aynı doğrultuda hareket ettiği ve akıllanmadığı takdirde Kıbrıs Dışişleri Bakanı Νikos Hristodulidis’in eline yeni talepler için büyük bir koz verdiğini yazıyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Kıbrıslı Türklerden kitlesel Mahkeme başvuruları – 200’den fazla Kıbrıslı Türk Kıbrıs Türk Malları vasisinin yetkilerini reddederek Mahkemeye başvurdu - Avrupa Mahkemesine hazırlanıyorlar – Devlet yetkilileri alarm çaldı
- “Taşınmaz Mal Komisyonu” için 100 milyon sterlinlik haraç - “Taşınmaz Mal Komisyonu”nun etkin iç hukuk yolu olarak hayatta kalabilmesi için sözde devlet 100 milyon sterlin bulmaya çalışıyor – Kıbrıs Türk Toplumunda tepkiler - Kararın arkasında Türkiye bulunuyor

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand