basın özetleri 04.02.20

Politis gazetesi Karpaz’da yaşayan Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Türk liderliği seçim kampanyasından etkilenmeleri olayına ayırmış.
Gazete haberini “Kıbrıslı Rumlar Kıbrıs Türk seçim kampanyası mücadelesinin mahsuru oldu – Geçen Ekim ayından bu yana kalma izinlerine ilişkin sorunlar yaşıyorlar – KC Dışişleri Bakanlığı Birleşmiş Milletlere başvurarak açıklama istedi –Durumdan başta Dipkarpaz’daki mahsur çocukları ve öğretmenler etkileniyor” başlıkları altında veriyor ve şöyle yazıyor özetle:
Kıbrıs Türk toplumuna yeniden ikamet amacıyla dönen Kıbrıslı Rum genç kesim arasında büyük tedirginlik hüküm sürüyor. Geçen Ekim ayından bu yana kesintisiz ikamet sorunları yaşıyorlar. Söz konusu sorun, dört ay önce yürürlüğe girmiş olan “göçmenler yasası”ndaki değişiklik nedeniyle başladı ve sadece Kıbrıs Türk toplumundan kimlik almamış olanları bağlıyor. Kimlik almak için başvuru yapıp seçimler nedeniyle beklemede olanlar için de durum değişmiyor. Kimi durumlarda çıkış yapmadıkları için ceza alanlar dahi oldu. KC Dışişleri Bakanlığı BM’e başvurarak bu durumlarda nasıl bir prosedür izlenmesi gerektiği ve mahsurların haklarının nasıl teminat altına alınabileceği konusunda açıklamalar istedi.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Birleştiren sanat – Ortak yaşanmışlıkların mozaik taşları – Anastasiadis ile Akıncı dün akşam ortak etkinlikteydi, başlıklı haberde şöyle yazıyor:
Dün akşamki Mağusa’dan Kıbrıslı Rumlara iade edilmiş Kıbrıs Rum sanat eserleri ve Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu RİK’in arşivinden Kıbrıslı Türklere iade edilen optik akustik Türkçe programların yer aldığı sergi etkinliğinde dün iki toplum lideri bir araya geldi. Nikos Anastasiadis yaptığı konuşmada “sanat ile kültürün barış ve birliktelik çabalarına katkı yapabileceğine” vurgu yaptı.
Sergide yer alan sanat eserleri halka açık olmak üzere önümüzdeki Mart ayında Çağdaş Kıbrıs Sanatı Pinakotekinde sergilenecek.
- Korona virüsüyle mücadele yolunda Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkler arasında sağlık konularındaki işbirliği güçlendiriliyor. Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis kararlaştırılan güvenlik önlemlerinin harfiyen uygulanması gerektiği konusunda anlaştı. Hava alanları ve limanlarda ve Çin’den gelen yolculara sıkı kontroller uygulanacak.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “ABD’li teknokratlar Lefkoşa’ya geliyor – ABD’li Bakan Yardımcısı Fanon güçlü bir ekiple bu akşam Kıbrıs’a gelecek - Sondajlarda 3 artı 1 işbirliklerine yoğunlaşılacak” başlıkları altında veriliyor.
Haberde şöyle yazıyor:
ABD Dışişleri bakan yardımcısı Fransis Fanon’un Kıbrıs ziyareti çifte amaç taşıyor. Birinci hedef 3 artı 1 işbirliklerine yoğunlaşmak bu amaçla da beraberinde sahil güvenliği yüksek yetkililerinden oluşan bir ekip de geliyor. İkinci hedef ise diğer ülkelere Kıbrıs – Yunanistan – İsrail üçlüsünün öne çıkardığı işbirliği modelinin bölgedeki başka ülkeler tarafından da izlenmesi gerektiği mesajını vermek.
Enerji konularında yetkili ABD’li Dışişleri Bakan yardımcısı yarın Lefkoşa’da bir dizi görüşme gerçekleştirecek. Filelefteros'a’ulaşan bilgilere göre Bakana sahil güvenliği ve çevreden sorumlu iki üst yetkilinin refakat edecek olması tüm taraflarca son derece önemli olarak değerlendiriliyor. İki Amerikalı yetkili sondajlarda güvenlik ve çevre konularında yapılacak iki toplantıda yer alacaklar. Toplantılarda büyük olasılıkla denizdeki platformlarda ortaya çıkabilecek sorun ve riskler de ele alınacak ve bunlarda Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail’den de ilgili dairelerden yetkililer yer alacak. Çalışma gruplarının çalışmaya başlamasıyla ABD’yi de dahil edecek olan 3 artı 1 işbirliğinin siyasi düzeyden teknokratlar düzeyine geçeceği ve bunun ete kemiğe bürünmek anlamına geleceği bildiriliyor.
Filelefteros gazetesinin diğer haber başlıklarından bazıları da şöyle:
- Mağusa’dan Ledra Palas’a – 219 sanat eseri teslim edildi
- AB uluslararası tır ve kamyonlar konusunda arkadan vurdu – Konuyla ilgili yapılan son düzenlemeler Kıbrıs’tan 100 şirketin ayrılmasına neden olacak – Kıbrıs’ın başka üye ülkelerle birlikte Brüksel’de bu konuda büyük bir mücadele vermesi bekleniyor
- Uzmanlar pandemi konusunda uyarıyor – Korona virüsü ölüm ve enfekte vakalarında artış var – Pekin ABD’yi önemli yardım sağlamak yerine panik yaratmak ve korku salmakla suçladı
- Kıbrıs sağlık hizmetleri yetkilileri ile Dünya Sağlık Örgütü ve AB arasında korona virüsü salgınıyla mücadelede sıkı irtibat

Haravgi gazetesinin bugünkü ana haberi “Yeni bir çevre katliamı programlanıyor - Bir taş ocağına 20 bin ağaç kurban edilecek – Bölge köylerinden şiddetli tepkiler – Aday bölgeler büyük doğal güzelliklere sahip bölgelerle iç içe – Uygulama başta yırtıcı kuşlar olmak üzere kuş türlerini olumsuz etkileyecek” başlıkları altında.
Haravgi haberinde şöyle yazıyor:
Hükümet bugüne kadar işlediği çevre suçlarının en büyüğünü programlama aşamasında. Jeolojik Araştırmalar Dairesi ormanlık arazinin yüksek bölgelere çekilmesini öngören Larnaka taş ocakları bölgesinde yeni bir taş ocağı önerisini getirdi. Jeolojik Araştırmalar Dairesinin yer olarak önerdiği Delikipos’taki üç noktadan birinde 20 bin ağaç kesilerek taş ocağı yapılması söz konusu. Dairenin özel bir şirkete yaptırdığı Stratejik Çevre Araştırması raporu açıkça gösteriyor ki bu olayın sonuçları doğaya büyük zararlar verecek. Büyük bir ormanlık arazinin yok edileceğini gösteren raporun 30 Ocak tarihinde Skarinu Çevre Merkezinde açıklanmasının ardından çevre köyleri sakinlerinden şiddetli tepkiler geldi.
Jeolojik Araştırmalar Dairesinin önerisinde yer alan alternatif bölgeler şöyle: Vavatsinia bölgesi (15 bin ağaç), Yukarı Lefkara bölgesi (7.250 ağaç) ve Delikipos Bölgesi (20 bin ağaç).
Stratejik Çevre Araştırması raporuna göre önerilen üç bölge de doğayı koruma alanları içinde yer alıyor ve büyük doğal güzelliklere sahip bölgelerle iç içe bulunuyor. Rapora göre söz konusu çalışmalar yapıldığı takdirde doğadaki hayvan yaşamı ve bitki örtüsü geri dönülemez zararlara uğrayacak.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Dün yapılan iade edilen eserler sergisi etkinliğine Haravgi gazetesi de yer veriyor ve sanatın birleştirici özelliğine vurgu yapıyor.
- Sağlık Sigortası Kurumu ile Özel Klinikler Birliği arasında sağlanan memoranduma imzalar atıldı – Memorandum 15 Şubat’a kadar özel hastanelere YESİ’nin ikinci aşamasına katılmak başvurma hakkı tanıyor – Özel kesim ile devlet kesiminin dikkatleri YESİ’nin ikinci aşamasına yöneldi – Özel hastanelere sevk edilen hasta sayısında yüzde 75,89 oranında artış saptandı
- Cumhurbaşkanı ailesiyle birlikte Suudi Arabistan şeyhinin özel uçağıyla seyahat etti ama bunda bir sorun görmüyormuş
- Taşınmaz mülk elektronik satışlarında ciddi yükseliş – Ekonomi Bakanı Merkez Bankasının verilerini yalanladı – Estia planı devreye girmişken kitlesel ev satışları yapılıyor – binlerce taşınmaz mülk el değiştirdi
- Geç kalınmış kredi taksidi ödemelerinde yeni plan – Faiz ve ek ücretlerde indirim
- Konut programları için 100 milyon avro gerekiyor – Hükümet sadece 30 milyon planı yaptı
- Kamu kesimi çalışalarına yeni emeklilik planı – Yüzde 12’lik kesinti ve emeklilik ikramiyesi vergisi yok


Alithia gazetesi ana haber olarak muhalif partilerin Cumhurbaşkanına özel jetlerle seyahat etmesine yönelik eleştirilerine ayırmış. Gazete haberini şu başlıklar altında veriyor:
Hükümet karşı saldırıya geçti – Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios muhalefetin Cumhurbaşkanına karşı jet uçaklarıyla seyahatlerine ilişkin günlük bazda yaptığı saldırıların her birine ayrı ayrı cevap verdi – AKEL sıfırlayıcı eleştirilerinde Suudi Arabistan Şeyhine özel silah kullanma izni ve süper lüks jet uçağı için Baf Havaalanında özel terminal verildiğini iddia etti! İddialar şiddetle reddedildi
Alitiha gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Anastasiadis ile Akıncı dün bir araya gelerek anlaştı – Korona virüsüyle mücadelede açık işbirliği hattı
- Eğlence yerlerinde ses yayımına yeni yasa düzenlemesi – Yerel yönetim gerektiğinde bir bölgedeki ses emisyonu saatlerine kısıtlama getirebilecek
- Rüşvete son – İçişleri Bakanı Kamu hizmetleri reformuna ilişkin üç yasa tasarısını Meclise tanıttı – Reform yeni bir kültür ve verimlilik sağlayacak –
- Yerel Yönetimde neler değişiyor? – Belediyelerin mali açıdan özerk olabilmelerine olanak verecek yeni devlet desteği 57 milyondan 117 milyona çıkarılıyor – Belediyelerin birleşmesinden yurttaşa sunulan hizmet maliyeti 1143 avrodan 245 avroya düşüyor

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand