basın özetleri 03.02.20

Politis gazetesi “Pendakomo Atık İdaresi ve İşletme Şirketi iflasa doğru gidiyor –Mevcut tüm senaryoları inceleyen Tarım Bakanı yakında kararlar alacak – Çimento fabrikasından standart dışı RDF alımına yönelik pilot program başlatılacak” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
“İki hafta önce atıktan üretilmiş standart dışı RDF yakıt önerisini değerlendirmek için Kıbrıs’a gelen Avrupa ortaklığı Jaspers’in bilirkişiler grubunun ilgili görüşünün ilk bakışta olumsuz olduğu görünüyor. Öneri Pendakomo atık idaresi ve işletme birimini üstlenen yerli şirket tarafından yapılmıştı. Politis’e ulaşan bilgilere göre Jaspers uzmanlarının raporu resmen sunulduğu zaman nihai kararların alınması maksadıyla bir toplantı gerçekleştirilecek. Devlet atık işlemi şirketinin iflas etmesi durumunda idareyi devralmaya hazır. Geçen Kasım ayında Bakanlar Kurulu Tarım ve Ekonomi Bakanlarına, işletmenin devredildiği şirketle anlaşmanın sonlandırılması durumunda, birimde meşgul edilen personelin çalışmalarının devam etmesinin sağlanmasına yönelik şartların oluşturulması yetkisi vermişti.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- DİSİ’de temele dönüş
DİSİ yönetimi arasında, parti tabanında büyük kabul gören DİSİ’nin iki yeni başkan yardımcısı Anita Dimitriu ile Efthimios Diplaros’un, 2021 milletvekilliği seçimleri öncesinde, Disi’nin rolünün yeniden tanımlanmasına katkıda bulunacağı inancı hüküm sürüyor.
- Korona virüsü iki toplum liderini birleştirdi
Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler korona virüsüne karşı güçlerini birleştirerek virüse karşı önlemler konusunda koordinasyon sağlayacaklar. Anastadiadis ve Akıncı bugün İki Toplumlu teknik sağlık komitesi tarafından bilgilendirilecek.
Bu arada Lefkoşa Devlet hastanesinde enfekte olduğu kuşkusuyla yatan erkek hastanın korona virüsü taşımadığı belirlendi ve hastaneden çıktı. Bugünden itibaren benzeri durumdaki hastaların analizleri Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü tarafından üstleniliyor. Çin’de ise korona virüsünden ölen kişilerin sayısı artıyor.

Haravgi gazetesinin ana haberi “Dikkat kaydırmak amacıyla Göçmenler sorununu öne çıkarıyorlar – İnsan ticareti ve suiistimali cezasız bırakılıyor – Çalışma Bakanlığının verdiği rakamlar şüpheli” başlıkları altında veriliyor. Gazetenin haberinde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığının açıkladığı rakamlar göründüğü kadarıyla abartılı. Farklı statülere ait olan kişileri aynı kefeye koyuyor ve bu arada kamuoyunun dikkatini başka konulardan göçmenler sorununa kaydırmak amaçlı hareket ediyor. Hükümetin retoriği göçmen ve sığınmacılara karşı yabancı düşmanlığını artırıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Hükümetin okeyiyle gerçekleşen çevre felaketi
Haberde, Baf’ın SODAP sahilinde bir kafe restorantın inşaatı başladı. Bölgeden kayalar çıkartıldı kumsal yer değiştirdi ve bütün bunlar sahilin koruma altına alınmış olduğu bölge dâhilinde gerçekleşiyor. Geçen Cuma günü yapılan ilgili halk protestosunda, eylemin organizatörleri yetkililerin sorumluluklarını üstlenmesini ve Baf Belediyesi ile Meclisinin yanlış ve ve taraflı kararlarına göz yumulmasına son verilmesini talep etti, diye yazıyor
- Virüsün genetik kodu izole edildi
Güzel haberler İtalya’dan geldi. Bilim adamları korona virüsünü izole etmeyi başardı. Yabancı ülke yurttaşları apar topar Çin’i terk ediyor. Kıbrıs’taki şüpheli vakanın test sonuçları negatif çıktı.
- İki toplumlu Kayıp Şahıslar komitesinin Kıbrıslı Rum üyesi Leonidas Pandelidis Dikomo çöplüğündeki kazıların yapılacağını söyledi ancak bunların ilgili bilgilerin teyit edilmesinden sonra gereken zamanda ve gereken biçimde yapılması gerektiğinin altını çizdi.
- Dünya Sulak Alanlar Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada AKEL “taşıdığı öneme rağmen sulak alanların kaygı verici biçimde yok olduğuna ve kirlendiğine, dolayısıyla risk altındaki Avrupa ekosistemleri listesinin ilk sıralarında yer aldığına vurgu yaptı. AKEL Dünya Sulak Alanlar Gününün, sulak alanların Kıbrıs’ın biyo-çeşitlilik sistemindeki öneminin yeniden tanımlanması için bir vesile olduğuna ve acilen korunması ihtiyacına dikkat çekti.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “endişe dorukta – Dün Çin’in dışındaki ilk korona virüsü nedenli ölüm olayı meydana geldi – Çin’de ölü sayısı 305’e, enfekte sayısı 14 bine yükseldi – Çok sayıda dünya ülkesi Çin’e sınırlarını kapattı” başlıkları altında veriliyor.
Anlaşıldığı gibi gazete ana haberini korona virüsüyle ilgili gelişmelere ayırıyor. Haberde Çin’in dışında şu ana kadar 24 ülkede 150 enfekte vakasının kesinleştiğini, yazıyor. Gazetenin verdiği bilgilere göre Moğolistan, Rusya ve Nepal Çin’le kara sınırlarını kapattı, Avustralya Yeni Zelanda, İsrail, Irak, Endonezya ve ABD’de ise son 14 gün içinde Çin’i ziyaret etmiş kişilere ülkeye giriş izni verilmiyor. Çin’de şu anda 56 milyon insan karantina altında.
Filelefteros gazetesinin öne çıkan diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Cumhurbaşkanının seyahatleri siyasi etik meselesidir

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in özel uçaklarla seyahatlerine ilişkin Sayıştay Başkanının raporu 20 Şubat günü Temsilciler Meclisinin Denetim komisyonunda ele alınacak. Konu politikacıların ve politikacılarla ilgisi olan şahısların ödenemeyen kredileri ile birlikte temsilciler meclisinin ilgili Komisyonu için öncelik oluşturuyor. Komisyonun ilgili toplantısında, Cumhurbaşkanının 2018-2019 yılları arasındaki dönemde yaptığı 21 seyahatte izlenen prosedür incelenecek.
Cumhurbaşkanlığı konunun Mecliste görüşülmesinin gerekçesi olmadığını zira ortada devlet parasının çarçur edilmesinin söz konusu olmadığı ve Sayıştay Başkanının uçak kiralama konusunda öne sürdüğü tüm gözlemlerinin harfiyen uygulandığını savunuyor.
Bu arada diğer partiler ve milletvekilleri konuyu, rüşvet ve bedel verme suçlamalarıyla Meclisin Kurumlar komisyonuna da götürmek niyetinde.
- Larnaka’nın Finikudes Sahilinde 30 katlı bina inşa edilecek. Başlangıçta süper lüks dairelerin yer alacağı bir bina olarak tasarlanan iddialı projenin planlarında değişiklik yapıldı ve 4 yıldızlı otel olarak inşa edilmesine karar verildi.

Alithia gazetesi ana haberini SCOOT yeniden hayatımıza geliyor – Son yıllarda kullanılmayan sistemin yazılım sistemi geliştirilecek – Bu sistemle trafik ışıkları daha zeki olacak ve gelen ambulans, itfaiye aracı gibi taşıtların geçebilmesi için yeşil ışık süresi uzayacak” başlıkları altında veriyor.
Ulaştırma Bakanlığı, UTC/SCOOT adıyla bilinen periferik trafik kontrolünü yenileme ve geliştirme yoluyla başkent için devasa bir sorun oluşturan trafik konusunu yüzde 20-25 oranında azaltmayı amaçlıyor. Sistem ilk kez olarak Kıbrıs’a 1992’de ithal edilmiş ve uygulamaya girmişti ancak son yıllarda eskimiş bir sistem olarak görüldüğünden kullanılmıyordu. Sistemin avantajlarından bir tanesinin trafik ışıklarının olduğu noktalarda ambulans, itfaiye aracı ve otobüslerin gelişini haber vermesi vasıtasıyla geçişlerini önlenmeden sorunsuz sağlaması olduğu vurgulanıyor. Otobüslerin seferlerini daha hızlı gerçekleştirmesine olanak sağlayacak olan bu durum halka otobüs kullanması konusunda teşvik sağlayacak. Bununla birlikte yeni otobüs hatları da oluşturulacak.

Alithia gazetesinin bazı haber başlıkları.
- Alarma son, Çinli temiz çıktı – Şükür ölümcül virüs hâlâ Kıbrıs’a girmedi – Özel tetkiklerin sonuçları negatif, hasta evine gitti
- Perdikis Cumhurbaşkanını rüşvet almakla suçluyor – Ekologlar hareketi Başkanı Yorgos Perdikis Suudi Arabistan Şeyhi’ne ait jeti kullandığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanına karşı sözlü saldırıda bulundu. AKEL ve DİKO da benzeri açıklamalar yaptı
- 180 km hız yapan sürücü yaptığını başarıymış gibi internette sergiledi – Bir eliyle araba sürüp diğer elini telefonuyla km göstergesinin videosunu çekmek için kullanıyordu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand