basın özetleri 28.02.20

Alithia gazetesinin bugünkü ana haberi “Korona virüsü dünyayı altüst etti – Kıbrıs üçüncü şüpheli olay konusunda da rahat bir nefes aldı ama ne zamana kadar?” başlıkları altında.
Haberde şöyle yazıyor:
Dün üç yeni şüpheli vakanın da temiz çıkması sonucunda Kıbrıs üçüncü kez rahat bir soluk aldı. Ancak uzmanların belirttiği kadarıyla Çin dışına çıktıktan sonra hızla dünyaya yayılan virüsün ülkemize de gelmesi an meselesi. Şu ana kadar korona virüsünden ölenlerin sayısı 2800’e yükseldi. Enfekte vakaların sayısı 82 bini buldu. Ülke ekonomileri etkilenmeye başladı. Futbol maçları, karnaval gibi etkinlikler iptal ediliyor, okullar kapatılıyor.
Bakanlar Kurulu dünkü toplantısında şüpheli vakaların karantina altına alınması için Trodos’taki Hükümet binalarının tahsis edilmesi kararı aldı. Hükümet böylelikle köylerinde bu tür mekanların oluşturulmasına tepki gösteren sakinlere bir mesaj vermek istedi. Bu arada barikatların da kapatılmaması kararı alındı.
Kuzey İtalya’ya seyahat eden üç kişi dün akşam saatlerinde Limasol hastanesine başvurdu. Şahıslardan bir tanesi grip semptomları gösteriyor. Gerekli tüm güvenlik önlemleri alındı.
Alithia gazetesinin ön sayfasında yer alan diğer bir haberi de şöyle:
- Doktorlar YESİ nedeniyle zengin oluyor – Ameliyatlar Haziran ayına erteleniyor – Neşterler deli gibi çalışacak
Dün mecliste YESİ’nin ikinci aşamasına geçişine dair endişeler ifade edildi. Pek çok ameliyatın 1 Haziran sonrasına programlanması Tabipler Birliğini endişelendirdi. “Neşterler durmak bilmeksizin çalışacak” diyen Tabipler Birliği gerekli olmayan ameliyatların yapılacağına dair uyardı.
Bu arada Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis doktor ücretleri konusunda ciddi şikayetlerde bulundu. Sayıştay başkanına göre bir doktor 5 ay içinde 407 bin avro aldı. Diğer bazı doktorlar 4-5 aylık bir süre için 300 ile 500 bin avro arasında bir ücret talep etti. Toplam 190 doktor YESİ’den çok yüksek ücret talebinde bulundu. Bir kardiyolog bir ay içinde muayene ettiği hastalar için 113 bin avroluk ücret istedi.

Politis gazetesi ana haber olarak Başpiskoposluğun arazi kalkındırma planı ile ilgili gelişmeleri veriyor.
Macar yatırımcıyla Başpiskoposluk Mahkemede – Ortaklık bitti Başpiskopos Rus bir yatırımcı ile yola devam ediyor – Arkeolojik alanda başlatılan kazılar aylardır beklemede” başlıkları altında verilen haberde şöyle yazıyor:
Başpiskopos ile Macar işadamı Sandor Kenyeres’in programladığı devlete ait 1000 dönümlük araziyi de kapsayan kalkındırma yatırımı anlaşması bozulunca iki taraf kendini mahkemede buldu. Başpiskopos ile Kenyeres birbirinden hak ve tazminatlar talep ediyor. Bu arada Başpiskoposluk, 5 yıldızlı 220 odalı otelin ve 11 katlı 120 süper lüks daireli iki binanın inşaatını kapsayan arazi kalkındırma planını hayata geçirmek için kendine yeni bir Rus yatırımcı buldu. Politis’e ulaşan bilgilere göre otel konusunda anlaşmaya varıldı, iki bina konusu ise hâlâ görüşülüyor. İki bina için Eski Eserler Dairesinin şart koştuğu koşullar çerçevesinde inşaat izni alınmıştı. Ulaştırma ve İmar Bakanı ise Eski Eserler Dairesinin şart koştuklarına uyulmadığı takdirde inşaatın başlamayacağını netleştirdi.
Politis gazetesinin bir diğer haberi de şöyle:
- Barikatlarda yeni önlemler – Adaya kuzeyden giriş yapan Lübnanlılara dair endişeler ifade ediliyor– Bakanlar kurulu bugün korona virüsü konusunu ele almak üzere olağanüstü toplanıyor. Bakanlıklar arası Kurul bugün başta barikatlar konusu olmak üzere korona virüsü ile ilgili konulara dair Cumhurbaşkanına öneriler sunacak” başlıklı haberde şöyle yazıyor:
Politis’e ulaşan bilgilere göre barikatlar ve geçişler Hükümet için baş ağrısı yarattı. Üçüncü ülkelerden kuzeye gelen yolcuların barikatlardan geçişleri konusunda herhangi bir sınırlama getirilmesi henüz söz konusu olmasa da özellikle kasinolar nedeniyle binlerce Lübnanlının adanın kuzeyine gelmesi konusu endişelere yol açıyor. Korona virüsünün yayıldığı İran’da Lübnanlıların yoğun dolaşımı Hükümetin endişelerini ciddi biçimde artırdı. Kaldı ki İsrail ve Suudi Arabistan’ın Lübnan seferlerini durdurması olayı da tesadüfi değil. Virüsün Orta Doğu ülkelerinde yayılması, hijyen koşulları ve vakaların ele alınmasındaki, özellikle de pandemi durumuyla mücadeledeki alt yapı eksikliği nedeniyle Kıbrıs Sağlık Kurumu’nu ciddi ölçüde kaygılandırıyor. Hükümeti endişelendiren bir diğer konu da adanın kuzeyindeki 3000 İranlı öğrencinin varlığı. Hükümetin yapmak istediği, belirttiğimiz bu kategorilerin barikatlardan geçişleri durumunda işleyecek tıpkı havaalanlarındaki gibi sıkı bir kontrol mekanizması oluşturmak. Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu dün barikatlarda yapılan kontrollerin sağlık personeliyle destekleneceğini açıkladı.
Dün öğleden sonra yapılan Sağlık, Dışişleri, İçişleri, Adalet ve Savunma Bakanlıklarının konuyla ilgili toplantısında Kıbrıs’ın korona virüsüne karşı korunma yolları ele alındı. İlgili kararlar alınmadıysa da Bakanlar bugün önerilerini sunmak üzere Cumhurbaşkanını görecekler.

Haravgi gazetesinin “Kıbrıs emeklilik maaşları ve engelli kişi ödenekleri konularında dibe vurdu – Sosyal koruma harcamaları çok düşük düzeyde – Elektriği yüzde 30 daha pahalı ödüyoruz – Sera gazı yayılımı çok yüksek” başlıkları altında verilen ana haberinde özetle şöyle yazıyor:
Avrupa Komisyonu ile Eurostat’ın raporları Kıbrıs’a bir şamar gibi indi. Ülkenin her dört yurttaşından biri yoksulluk ve sosyal izolasyon koşulları altında yaşadığı halde Kıbrıs sosyal koruma harcamaları konusunda AB ülkeleri arasında son sıralarda yer alıyor. Hükümet enerji ve çevre konularında tam bir başarısızlık sağladı.
Haravgi gazetesinin diğer bir haberiyse şöyle:
- AKEL dün Derinya barikatında gerçekleştirdiği bir protesto eyleminde Mağusa’nın tek taraflı yerleşime açılmasına dair planları kınadı ve Mağusa’nın iade edilmediği bir çözüm planının söz konusu olamayacağını netleştirdi. Buna paralel olarak eylemde Nikos Anastasiadis ile Mustafa Akıncı’ya Kıbrıs sorununu çözmek istediklerini pratikte göstermeleri çağrısı yapıldı. Etkinlikte konuşan AKEL Genel sekreteri Andros Kiprianu Spiros Kiprianu ve Rauf Denktaş arasında yapılan 1979 Yüksek Düzey Anlaşmasındaki ilgili öngörüleri ve Mağusa’nın iskân edilmesiyle ilgili her türlü girişimi kınayan BM’in 550 ve 789 sayılı kararlarını hatırlattı.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Kıbrıs Elektrik Kurumunun yaşayabilirliği risk altında – AİK çalışanları bugün iki saatlik iş durdurma eylemi yapıyor – Çalışan sendikaları Hükümetin gerek Sağlık Sandığı gerekse de başka çalışma sorunları konusunda anlaşmaya varmayı ve yapılan anlaşmaları uygulamayı reddettiğini açıkladı
- Sayıştay Başkanı: Doktorların vergi kaçırma ve vergi muafiyetinin önlenmesi çok zor
- Europol söylentilere cevap verdi –– Europolün açıklaması dolaylı olarak Kıbrıs Futbol Federasyonu Kop ile Apollon takımının başkanlarına da cevap oldu – Europole göre sahte futbolcu tranferlerinden elde edilen 10 milyonluk kara para İspanya’da lüks mülklerin alımıyla aklandı
- EDEK milletvekili sayısının 634’e çıkarılmasını istedi
- Avrupa Milletvekili Dimitris Papadakis EDEK disiplin kurulunu ve başkanı Marinos Sizopulos’u dava etti

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Türk Petrol Anonim Ortaklığının iki ismi stop liste alındı – Avrupa’ya girişleri yasaklandı – İlk hedefli önlemler uygulamaya girdi – Ankara diplomatik girişimde bulundu” başlıkları altında veriyor.
Filelefteros’un diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Yapılan bir araştırma, Limasol’daki konut fiyatlarının değerinin üzerinde, Larnaka’da ise değerinin altında olduğunu ortaya çıkardı.
- Trafik ışıkları uzmanı emeklisi yeniden işe alındı – Bölümde başka personelin konuyla ilgili eğitimi sağlanmadan uzman emekli edilmişti – Sözleşmeyle yeniden işe alınan emeklinin yıllık maaşı 39 bin avro
- 2019 Ekim, Kasım ve Aralık aylarında meydana gelen yangınlarda önceki yıllara kıyasla yüzde 50’nin üzerinde artış vardı – Yangınların çoğu tarla yakmadan kaynaklanıyordu
- Çin ve Avustralya’dan sonra Meclis Başkanı Şilluris ile 5 milletvekili şimdi de Hindistan için valiz hazırlığında – Kişi başına günlük harcırah 140 avro.
- Geçen yıl Kıbrıs’ta sahte futbolcu transferiyle ilgili soruşturma yapılmıştı – Europol açıklamalarında, sahte transfer ağıyla ilgili olarak Kıbrıs’ın da adı geçiyor

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand