basın özetleri 27.02.20

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kalkınma modeline dair son raporu, Kıbrıs Elektrik Kurumu AİK’in Doğal Gaz Alt Yapı Tesisleri Şirketi’ne katılmasına dair Hükümet önerisine hayır cevabı ve İtalya’ya seyahat eden üç kadının Kıbrıs’a dönüşünde karantinaya alınması konuları öne çıkıyor.
Alithia gazetesinin ana haberi “AİK’ten Hükümete Hayır – Doğal gaz getirilmesi planlarını bloke etmek demek pahalı elektrik demektir – Elektrik Kurumu AİK’in Yönetim Kurulunun, Kurumun Doğal Gaz Alt Yapı Tesisleri Şirketi ETİFA’ya katılmasına hayır kararı alması soru işaretlerine yol açan bir sürpriz oldu – Karar değişmediği takdirde elektrik fiyatında beklenen yüzde 15-20 oranındaki düşüş gerçekleşmeyecek” başlıkları altında veriliyor.
Alithia haberinde şöyle yazıyor: Elektrik Kurumu AİK’in Yönetim Kurulunun evvelsi gün, Kurumun, Doğal Gaz Alt Yapı Tesisleri Şirketi ETİFA’ya, sermayenin 43 milyon avroluk kısmını karşılayarak dâhil olmama kararı, gerek tüketici gerekse de ülkenin ekonomisine acı sonuçlar getirecek. Hükümet yatırımın başarısız olması halinde AİK’in hissesinin tamamını garanti ettiği halde AİK daha fazla garanti talebiyle mevcut öneriye hayır dedi.
Doğal gaz getirilmediği takdirde elektrik fiyatları düşmeyecek zira Kurum her yıl kirlilik yaratma nedeniyle milyonlarca avroluk ceza ödemeye devam edecek, ki bu da sonuçta tüketicinin cebinden çıkacak. Elektrik Kurumunun sadece 2020 yılında ödeyeceği ceza miktarı 120 ile 150 milyon avro arasında olacak.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Adalet Bakanı sahalarda şiddet eylemlerine karşı Pasolig uygulamasının kaldırılmayacağı mesajını verdi. Adalet Bakanı futbolseverlerin pasolig uygulaması nedeniyle maçlara gitmediği söylentilerinin asılsız olduğunu belirtti.
Dün Adalet Bakanlığının Meclise sunduğu verilere göre bu futbol sezonunda stada giden futbolseverlerin sayısında yüzde 44,2’lik bir artış kaydedildi. Adalet Bakanı şu ana kadar 104 bin pasolig kartı çıkarıldığını ve bu sayının istikralı bir şekilde artmaya devam edeceğini umduğunu söyledi.
- Andros Averof’u AKEL’e transfer etmeyi düşünüyormuş. Averof “dünyanın milyarlarını da verse gitmem” dedi. Maaşlar ve emeklilik ikramiyelerine yüzde 12’lik faul nedeniyle iki lider arasında yeni gerginlik
DİSİ Genel başkanı Averof Neofitu’nun “işsizlik oranının düşmesini olumlu bir gelişme olarak nitelendirmesi ama şu anda önemli olan konunun maaşların artması gerekliliği olduğunu açıklaması üzerine “Bundan bir hafta öncesine kadar Kıbrıs’ta ortalama maaşın 1938 avro olduğunu söyleyerek çok yüksek olduğunu iddia ediyordu. Şimdi ise maaşların artması gerektiğini söylediğini kendi kulağımla duydum. Bu gidişle Sayın Averof’un AKEL’e transfer edilmesini önereceğim” diyen AKEL Genel Sekreteri “bütün bunların önümüzdeki seçimlere yönelik bir puan kazanma girişiminden ibaret olduğunu belirtti. Andros Kiprianu’ya cevap veren DİSİ Başkanı Averof “AKEL Kıbrıs ekonomisini mahvetti şimdi ise her şeyi yerle bir etmeye devam ediyor” dedi.

Haravgi gazetesi ana haber olarak Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kalkınma modeline dair son raporunu veriyor. Haber başlıkları şöyle:
“Kıbrıs ekonomisi yanlış yolda – Altın pasaportlar nedeniyle piyasa alt üst durumda – Kaçak işçi çalıştırma yüzde 12,7 oranında, makamlara güven sıfır – Yoksulluk ve açlık maaşıyla çalışanların oranı yükseliyor”.
Haravgi gazetesi ana haberinde özetle şöyle yazıyor:
Avrupa Komisyonu dün yayınladığı raporunda Kıbrıs’ın kalkınma modelinde değişiklik yapılması gerektiğini zira uygulanan modelin ekonomik kalkınma ritmini yavaşlattığını ve bu arada ticari açığın riskli bir biçimde büyüdüğünü belirtti.
Komisyonun üye ülkelerin ekonomisindeki sorunları ve AB talimatları çerçevesinde kaydedilen gelişmeleri kaydettiği raporunun Kıbrıs’a ilişkin 93 sayfalık kısmında “kalkınma modelinin değiştirilmesinin Kıbrıs için aşılması gereken ana sorun olarak kalmaya devam ettiği belirtiliyor ve “Kıbrıs ekonomisini nitelendiren temel noktaların büyük ekonomik eşitsizlikler olduğunu ve bunların çözülmediği takdirde ülkenin orta vadeli ekonomik perspektiflerini engelleyeceği” vurgulanıyor.
Avrupa Komisyonunun raporuna göre “sürekli artan dış belirsizlikler ve askıda bekleyen yapısal reformlar Kıbrıs’ın kalkınma modelinin uzun vadeli yaşayabilirliğini riske atıyor.
Haravgi gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- Averof seyirci kitlesine göre değişim gösteriyor
AKEL Genel sekreteri Andros Kiprianu DİSİ Genel Başkanının çelişkili açıklamalarına değinirken “Hangi Averof’a inanacağımı bilemiyorum. Kalkınma azınlığı değil çoğunluğu yansıtmalıdır” dedi.
- Kıbrıs futbolunun uluslararası alanda rezil olma sürecinin sonu gelmiyor. Bu kez de, futbolcuların piyasa değerini yükseltme ve vergi kaçakçılığı amaçlı bir şebekeye ilişkin haberler dünyayı dolaşıyor. Söz konusu şebekede Apollon takımının da adı geçiyor.
Somut olarak İspanya’nın El Pais gazetesi, futbolcuların piyasa değerini yükseltmek ve vergi ödemekten kaçınmak maksadıyla sahte futbolcu transferleri gerçekleştiren iki futbolcu menajerine yönelik araştırma başlattığını yazdı.
- Pilot kamera uygulaması 2021’de başlayacak – AKEL yol güvenliği sorunlarının çözümüne katkı yapmaya hazır
AKEL’e geleneksel bir ziyaret gerçekleştiren Ulaştırma, İletişim ve İmar Bakanı Yannis Karuzos gazetecilerin trafik kameralarıyla ilgili sorularına cevap verirken, Teklif İnceleme Kurumu’nun ihale başvurularını inceledikten sonra gelecek ay nihai kararını vereceğini söyledi ve trafik kameraları uygulamasının yol güvenliğinde olumlu sonuçlar yaratacağına olan inancını ifade etti. Hedefin başta 2020 yılı içinde pilot kamera uygulamasının başlaması olduğunu söyleyen Ulaştırma Bakanı ihale veren bir şirketin kararı temyize götürmesi nedeniyle Mahkemenin kararını beklemek zorunda olduklarını bu nedenle uygulamanın 2021’e sarktığını belirtti.
- Başsavcı Kostas Kliridis, Şikayet Soruşturma Kurumu’nun kayıp olan kadınlar konusundaki Polisin ihmallerini araştırma raporu kendisine teslim edildikten sonra DİKO Başkanı Averof Neofitu ile görüştü. Başsavcı raporun büyük bir dikkatle derinliğine inceleneceğini söyledi. Başsavcı “Büyük dikkat gerekiyor. Polis personeli hakkında kovuşturma başlatmak şaka kaldırır tarafı yok. Ve konunun mümkün olduğunca hızlı bir şekilde açıklığa kavuşturulması gerekiyor” dedi.

Filelefteros gazetesinin “Üç kadın izolasyon odasında – İtalya’dan gelen kadınlar korona virüsü hastalarıyla temas etmişti – Barikatlar konusunda kaygı ifade ediliyor – Geceleri barikatların kapatılması ve yabancı uyruklu geçişlerinin yasaklanması üzerine düşünceler var” başlıkları altında verilen ana haberinde şöyle yazıyor:
Birkaç gün önce İtalya’ya seyahat eden üç kadın Kıbrıs’a dönüşünde hastane odasında izole edildi. İtalyan polisi Kıbrıs makamlarına söz konusu kadınların görüştüğü kişilerin korona virüsünden enfekte olduğunun kesinleştiğini bildirdi. İzolasyonda bulunan kadınların test sonuçları bugün çıkıyor.
Korona virüsünün hızla yayılması Kıbrıs yetkililerini de acilen önlem almaya itiyor. Dün konuyla ilgili bakanlıklar arası kurul toplantısında barikatlardan geçişler tartışıldı. Üzerinde konuşulan ilgili sert önlem ve yasak önerileri konusu bugün Bakanlar Kurulunda ele alınacak. Bu önerilerden bir tanesi gece saatlerinde barikatların kapatılmasına, diğer bir tanesi ise Sağlık Bakanı İoannu tarafından önerilen barikatlardan sadece Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin geçişlerine izin verilmesine ilişkin.
Bilirkişiler dün korona virüsünün Kıbrıs’a girişinin artık an meselesi olduğuna ve Kıbrıslıların bu konuda bilgisiz olması nedeniyle panik hüküm sürdüğüne dikkat çekti.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Sahte diş doktoruna 2,5 yıl hapis cezası
Lefkoşa Daimi Ceza Mahkemesi dün diploması olmadığı halde diş doktoru olarak çalışan bir kişiyi iki buçuk yıl hapis cezasına, onu çalıştıran şirketi ise 100 bin avro para cezasına çarptırdı. Suçlu eski Sovyetler Birliği yurttaşı ve 46 yaşında.
- Kıbrıs Türk Partisi CTP Başkanı Tufan Erhürman Mağusa, Ercan havaalanının açılması ve doğal gaz konularını ele alacak iki toplumlu bir teknik komitenin oluşturulmasını önerdi.
- Dün Limasol’da meydana gelen bir araba kazasında bir kişi öldü. İki arabanın çarpıştığı kazada kocasının sürdüğü arabada 80 yaşındaki Girneli Martha Loizu hayatını kaybetti.
- Avrupa Komisyonu Kıbrıs’ta konut satışlarında durgunluk meydana geleceğini öngörüyor. Avrupa komisyonunun raporuna göre altın pasaportlar nedeniyle yükselen inşaat piyasasındaki satışlar orta vadede düşecek. 
Politis gazetesi de ana haberinde Avrupa Komisyonunun raporunu gündeme getiriyor.
Politis gazetesinin haber başlıkları şöyle:
Reformlar konusunda Brüksel çanları çalıyor – Komisyon Kıbrıs ekonomisinin gelecekteki perspektifleri hakkında uyardı – Ödenemeyen kredilerle kamu borcunun düşürülmesi öncelik olmalı – Komisyon elektrik piyasasının liberalleştirilmesi gerekliliğinin önemine dikkat çekti.
Politis gazetesinin diğer haberlerinden bazı başlıklar:
- Barikatlarda yoğun önlemler – Cumhurbaşkanı Anastasiadis bugün korona virüsü hakkında bilgilendirilecek – Barikatlardan geçişlerin kısıtlanması şimdilik gündemde yok
- Europol soruşturmasında Kıbrıs da var – Sahte transferler mi söz konusu? – El Pais gazetesi Europol’ün, daha çok kâr uğruna menajerlerin Kıbrıs’ı kullanarak sahte transferler gerçekleştirdiğini iddia ettiğini yazdı
- Çarpıcı kalkınma planları – Kıbrıs’taki en büyük kalkınma planı açıklandı: 21. Yy’ın Larnaka’sı – On yıl içinde tamamlanacak olan iddialı planın çalışmaları iki yıl içinde başlayacak – Liman ve marina genişletilecek, etkileyici arazi kalkındırma çalışmaları yapılacak

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

16 Haziran
Dışişleri Bakanı: Zirve toplantısı, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından kritik derecede önemli
14:08
Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı hükümet değişikliğine normal bir şekilde devam edecek
14:06
Cumhurbaşkanı, Kamu Hizmetiyle ilgili reform yasasının onaylanmamasından dolayı meclisi eleştirdi.
14:03
Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.
13:57
basın özetleri 16.06.21
13:39
15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Tüm haberler

Video on Demand