basın özetleri 21.02.20

Kıbrıs Rum gazetelerinin çoğu futbolda şikeli oyunlarla ilgili gelişmeleri manşetten veriyor. Bunlardan bir tanesi de Alithia.
Alithia gazetesi “Yozlaşma yumağı işte böyle çözülmeye başladı” başlığı altındaki ana haberinde şöyle yazıyor:
İspanyol El Confidencial gazetesinden Hose Maria Olmo Kıbrıs’ta şikeli oyunlar yumağının nasıl çözülmeye başladığını anlattı. “Benim görüşüme göre Kıbrıs futbolundaki yozlaşma, toplumun düşünüldüğünden çok daha yüksek katmanlarına kadar uzanıyor” diyen gazeteci İspanya’da şikeli oyunlar düzenleyen bir şebeke hakkında başlattığı araştırmasının 4 ay sürdüğünü söyledi. Olmo’ya göre İspanyol futbolundaki şikeli oyunlarla ilgili araştırması, Kıbrıs’ta oynayan İspanyol bir futbolcunun şikeli oyunlarla ilgili bilgiler aktardığına ilişkin polise bilgi ulaştıktan sonra Kıbrıs futboluna da yöneldi. İspanyol gazeteciye göre, Kıbrıs’la ilgili şikâyetler, kapı arkasında yapılan anlaşmaların şampiyon ve kupa galiplerinin ve Avrupa’da oynayacak olan takımların belirlenmesini de içeriyordu.
Dün konuyla ilgili yaşanan bir başka gelişme ise Othellos – Aya Napa maçında şike yapıldığına dair olayla ilgiliydi. Mahkeme olayla ilgili olarak Aya Napa Kulübü başkanı 39 yaşındaki Dimitris Maşas ile 32 yaşındaki hakem Andreas Konstandinu’yu 17 Mart 2020’de davanın görülmesi üzere ceza mahkemesine sevk etti.
Alithia gazetesinin birinci sayfasında öne çıkan bir diğer haberse “Akıncı’dan Türkiye’nin Kıbrıslı Türkleri manipüle etme çabalarına sert çıkış” başlığı altında veriliyor.
Haberde “Mustafa Akıncı Ankara’daki hükümet ve muhalefetin toplu saldırısı karşısında sinmemenin yanısıra karşı saldırıya da geçerek Türk yönetimine Kıbrıslı Türklerin şamar oğlanı olmayı kabul etmeyeceğini bildirdi” diye yazıyor. Alithia’ya göre Kıbrıs Türk Toplumu lideri Türkiye ile Kıbrıs Türk toplumunun ilişkilerinin düşmanca olamayacağını sadece kardeşçe eşit ilişkiler olabileceğini tekrarladı ancak bunun boyun eğmek anlamına gelemeyeceğini vurguladı. Akıncı karakteristik olarak “Kıbrıslı Türklerin, şamar oğlanı olmayacağını” söyledi. Guardian gazetesine verdiği demeç nedeniyle kendisine yapılan saldırılara da değinen Mustafa Akıncı “olanlar beni de Kıbrıs Türk halkını da yaraladı. Kıbrıs Türk değildir. Ancak Yunan da değildir. Bizi bugünkü duruma getiren bu sloganlardır” dedi. Maraş konusuna ilişkin olarak ise Kıbrıs Türk toplumu lideri, konunun, uluslararası hukuk çerçevesinde Birleşmiş Milletler’de ele alınması gerektiğini söyledi.
Haravgi gazetesinin ana haberi de futboldaki şikeli oyunlarla ilgili gelişmelere ayrılmış. “Futbolu yöneten derin şebeke” başlığı altındaki haberinde Haravgi gazetesi şöyle yazıyor:
“Futboldaki çürümüşlük ve yozlaşma görüntüleri ülkemizi utandırıyor. Ciddi olayların araştırılmasına gidilmemesi yeni sorular gündeme getiriyor. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “statükonun Kıbrıs futbolunun içini kemirdiğini belirtti. İspanyol gazetesi El Confidencial’ın gazetecisi ise “Kıbrıs futbolunda hüküm süren yozlaşmanın toplumun üst katmanlarına kadar uzandığını” söyledi.
AKEL Meclis Grubu Sözcüsü Yorgos Lukaidis, Othellos Athienu- Aya Napa maçında şike olayıyla ilgili olarak Mahkemenin Dimitris Maşas ve Andreas Konstandinu’yu Ceza mahkemesine sevk etmesinden sonra yaptığı açıklamada “bu iki tutuklamanın buz dağının sadece görünen ucu olduğu açıktır. Bu davanın gidişatından bağımsız olarak araştırmalar sonuna kadar gitmeli. Kıbrıs futbolundaki yozlaşma ve çürümüşlüğün failleri her kimler olursa olsun bulunmalı ve adalet karşısına çıkarılmalıdır. AKEL’in şikâyetleri üzerine 2016 yılında yapılan polis operasyonlarında ele geçirilen ve mahkemede delil olarak gösterilebilecek verilerin değerlendirilmemesi skandal teşkil ediyor. Polise ulaşan onlarca kırmızı dosya ya araştırılmıyor ya da bir sonuca ulaşmıyor” dedi. Yorgos Lukaidis yetkili makamların gerekeni yapmamasının yeni soru işaretlerine yol açtığını belirtti.
Bu arada DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos da ilgili açıklamasında gün ışığını gören son olaylar ve henüz aydınlanmamış olan olayların belki de en yozlaşmış ligi işaret ettiğini söyledi. DİKO Başkanı tüm yetkili mercilerin futbolda temizlik sağlanması için gerekeni yapması gerekliliğine vurgu yaptı.
Haravgi’nin bir diğer haberi de şöyle:
- “AKEL Maraş için insiyatif üsteniyor” başlığı altındaki haberde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Maraş’a dair Brüksel’de yaptığı görüşmeleri değerlendirilmesi istendiğinde konuşurken “AKEL’in Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki faaliyetlerinin sona erdirmesi ve özellikle de Maraş konusundaki son gelimeler hakkında insiyatif üstleneceğini” açıkladı. Andros Kiprianu “Türk tahriklerini BMGS’ne, Güvenlik Konseyi daimi üyelerine ve AB kurumlarına şikâyet edeceğiz. Avrupa parlamentosunda ilgili kararların alınmasına yönelik girişimde bulunacağız. Bunun ötesinde 27 Şubat’ta saat 18:00’de Derinya’da büyük bir protesto etkinliği düzenleyeceğiz. Amaç müzakerelerin yeniden başlamasını ve Kıbrıs sorununun çözümünü sağlayabildiğimiz takdirde bütün bunların sona ereceği mesajını vermektir. Başka yolu yok” dedi.
Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Mağusa kapalı bölgesi hakkında karma teknik komite oluşturulmasıyla ilgili önerisinin içeriğini bilmediğini söyleyen Kiprianu “Konu hakkında BM’in kararları olduğunu, bu kararların yaşama geçmesine ivme kazandırabilecek her türlü insiyatifi desteklediklerini” belirtti ve “Mağusa konusunu çözmenin en güvenli yolu Kıbrıs sorununu çözmektir” dedi.

Politis gazetesinin de ana haberi futbolda şikeli oyunlarla ilgili.
Gazete haberini “Şike ve uygunsuzluğa dair yasa çekmecede tutuluyor – Futboldaki suçların cezasız kalmasında yetkililerin sorumluluk payı yüksek - Maşas’ı uygunsuzlukla suçlamak daha dün akıllarına geldi – Deontoloji Kurulu kırmızı dosyalarda da yetki sahibi – Deontoloji Kurulunun ilk toplantısı bugün – Kurulun yeni Başkanı, Papastavru ve İlia’nın ifade vermeye çağrılacağını, reddettikleri takdirdeyse haklarında cezai soruşturma başlatılabileceğini açıkladı - Yasa çerçevesinde Kurul UEFA’nın gönderdiği kırmızı dosyaları ve Larena olayına ilişkin akustik kanıtları inceleme hakkına sahip” başlıkları altında özetliyor.
Politis gazetesinin diğer haber başlıklarından bazıları:
- Sebzelere yaklaşmak mümkün değil – Soğuklar ürünü azalttı fiyatları artırdı – Ölçülü alışveriş yapmak zorunda kalan tüketici durumdan şikâyetçi
- Maraş böyle açılacak – Hükümetin kıstası Maraş konusunun Kıbrıs sorununa çözüm müzakerelerinin başlamasına yönelik çabalar çerçevesinde kalması – Anastasiadis’in önerisi Akıncı’ya 2019 Şubat’ında güven oluşturma önlemi olarak sunulmuştu
- Meclis basına yansıyan gelişmelerden rahatsız – Denetim hakkındaki gerçekler yarım yamalak anlatıldı – Yapılan toplantıda parti başkanları ve parti temsilcileri, Meclis Genel Müdürünün Sayıştay Başkanına konu hakkında gönderdiği mektubun basına sızdırılmasından rahatsızlık duyduğunu gizlemedi – Meclisin mali denetimi partilerle yapılacak istişarelerden sonra yasal düzenlemelerle belirlenecek

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Cevapsız kalan çağrı – Anastasiadis diyalog ve işbirliği önerdi, Akıncı Timbu’yu da istiyor” başlığı altında. Haberde şöyle yazıyor:
Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Mağusa kapalı bölgesinin açılması doğrultusunda bir ilk adım olarak karma bir teknik komitenin oluşturulmasına dair önerisine, öyle görünüyor ki, Kıbrıs Türk tarafı ilgi göstermeyecek.
Cumhurbaşkanı Türkiye’nin Mağusa kapalı bölgesine yönelik son hareketleri vesilesiyle konuyu yeniden BMGS’nin karşısına getirerek ondan arabulucu olmasını istedi.
Buna paralel olarak Anastasiadis, dün görüştüğü ve ilgili bir mektup sunduğu Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Fon Der Layen’den de yardım eli uzatmasını istedi.
Filelefteros’un elde ettiği mektupta Nikos Anastasiadis AB’nden Mağusa ile ilgili çalışmalara finansman sağlamasını ve BM’nin teknik çalışmaları desteklemesini istedi. Anastasiadis Kıbrıs Türk tarafından şu ana kadar bu konuda herhangi bir yanıt verilmediği konusunda Avrupa Komisyonu Başkanını bilgilendirdi.
Kıbrıs Türk lideri Mustafa Akıncı’nın Mağusa hakkında yaptığı son açıklamalar Anastasiadis’in teknik komite kurulmasına yönelik teklifini tartışmak niyetinde olduğunu göstermiyor.
Tam tersine Mustafa Akıncı Mağusa’nın BM yönetimi altında açılması ve buna paralel olarak Ercan havaalanının açılmasını istediği önerisini yeniden gündeme getirdi. Akıncı Kıbrıs Rum tarafını ve Türkiye’yi bu teklifini kabul etmedikleri için suçladı.
Bu arada Kıbrıs Rum partileri Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten BMGS’ne gönderdiği mektup hakkında Ulusal Konsey düzeyinde bilgilendirilmeyi talep etti. AKEL ise dün yaptığı bir açıklamayla Türkiye’nin konuyla ilgili hareketlerine yönelik girişimlerde bulunacağını bildirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

18 Eylül
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
Tüm haberler

Video on Demand