basın özetleri 20.02.20

Alithia Gazetesinin ana haberi “Üç yakıcı yasa tasarısı yarınki Meclis oturumunda” başlığı altında veriliyor.
Alithia’nın haberinde şöyle yazıyor:
Son zamanlarda toplumu meşgul eden ve çeşitli tepkilere yol açan üç yeni yasal düzenleme yarınki Meclis oturumunda oylamaya sunulacak. Yeni düzenlemelerin olduğu gibi kabul edilmesi de reddedilmesi de olası. İlgili konuların Meclis komisyonlarında tartışılması sırasında ya çoğunluk sağlanamadı ya da milletvekilleri, partilerinin konu hakkındaki nihai görüşlerinin Meclisin yarınki oturumunda açıklanacağını bildirerek görüş belirtmekten kaçındı.
Yasal düzenlemelerin ilki iş yerlerinin teftişini sağlayacak olan Çalışma Bakanlığının Birleşik Teftiş Komisyonunun kurulmasıyla ilgili. İkincisi erken emekli olmayı seçen devlet memurlarının emeklilik ikramiyesine yüzde on iki oranındaki kesintinin kaldırılmasına dair. Üçüncüsü ise devlet arabası kullanma hakkına sahip devlet yetkililerinin sayısının genişletilmesi ile alakalı.
Alithia gazetesinin diğer haberlerinden bazıları:
- Şikeli futbol oyunlarına dair şikâyetler ve ifşaatlar sürerken Polis ilk kez olarak iki kişinin mahkemeye çıkarılması için dava yazdı. Hakem Andreas Konstandinu ve kulüp başkanı Dimitris Maşas bugün Mahkemenin karşısına çıkarılıyor. Duruşma mahkûmiyetle sonuçlandığı takdirde karar Kıbrıs futbolunda hüküm süren yozlaşmaya bir tokat niteliğinde olacak. Dün Meclisin Kurumlar ve Değerler Komisyonunda söz alan Polis Komutanı Kipros Mihailidis 2011 yılında Kıbrıs’a 85 kırmızı dosyanın polisin eline ulaştığını, bunlardan 23’ünün halen araştırılmakta olduğunu 62 dosyanın ise dava yazılması için gerekli argümanların mevcut olmadığı gerekçesiyle arşive kaldırıldığını söyledi. Kipros Mihailidis’in bir İspanyol gazetesinin Kıbrıs’ta şikeli oyunlar oynandığına dair haberi yayınlandığında Polisin konudan haberdar olduğunu ve konuyu araştırdığını ancak siyasi yetkililere haber vermediğini açıklaması ve bunun hatalı bir tutum olduğunu kabul etmesi ilgi çekti.
- Avro barometre 2019 sonbahar raporu Kıbrıslıların siyasi partilere güven duymadığını gösterdi. 10 Kıbrıslıdan 9’u siyasi partilere güven duymuyor. Kıbrıslı yurttaşların yüzde 66’sı ise Hükümete, yüzde 63’ü de Meclise güvenmiyor. Kıbrıs’ta yurttaşların güven duyduğu ilk kurum yüzde 62 olumlu oranla ordu, ikincisi ise yüzde 52 ile polis. Bunları TV kanalları, yerel ve periferik yönetim, basın ve Avrupa Birliği izliyor.

Filelefteros gazetesinin ana haberi “Mağusa için ortak komisyon – Anastasiadis’ten Guteres’e Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk işbirliği önerisi” başlığı altında veriliyor.
Haberde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BMGS’ne gönderdiği bir mektupla Mağusa kapalı bölgesinin açılmasına ilişkin tüm konuları ele almak üzere Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerden oluşacak karma bir komisyonun kurulmasını önerdiğini yazıyor. Cumhurbaşkanının Antonio Guteres’e mektubu Türkiye Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın Mağusa’ya ilişkin son açıklamaları üzerine gönderildi.
Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre Anastasiadis mektubunda Türk tarafının Mağusa’daki son girişimlerini ve gelişen olayları kaydederek GS’e Birleşmiş Milletlerin kapalı kent hakkındaki kararlarını hatırlattı. Cumhurbaşkanı, Antonio Guteres’ten karma komisyonun kurulması doğrultusunda Kıbrıs Türk tarafının da harekete geçmesi için arabuluculuk yapmasını istedi.
Anastasiadis BMGS yanısıra Fransa, ABD, Çin, Rusya ve Britanya liderlerine de konu hakkında birer mektup gönderdi. Gerek Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis gerekse de Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis AB liderliğini ve partnerleri de bilgilendirdi.
Filelefteros gazetesinin diğer haberlerinden bazılarıysa şöyle:
- “Partiler Meclisin Sayıştay tarafından denetlenmesini istiyor” başlığı altındaki haberde şöyle yazıyor:
Kıbrıs Rum siyasi partileri Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’i, Temsilciler Meclisi’nde Sayıştay Başkanlığı teftişi yapılmasını reddetmesi konusunda yalnız bıraktı. Konu bugün yapılacak olan parti liderleri toplantısında da ele alınacak.
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos dün Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis’le yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıslı yurttaşların ödediği vergilerin idaresini üstlenen tüm diğer kurumlar gibi Meclisin de Sayıştay Başkanı tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi. Papadopulos “yozlaşmaya karşı mücadele sürekliliği olan bir mücadeledir ve hepimizi ilgilendirir” dedi. Bu arada EDEK ve Yurttaşlar İttifakı da Meclis’in Sayıştay tarafından denetlenmesi gerekliliğine dair açıklamalarda bulundu.
- Baf’taki Andreas Papandreu askeri üssünde Amerikan güçleri…
Andreas Papandreu askeri üssüne insani yardım amaçlı bir Amerikan askeri gücü yerleştirildi. Hızlı eylem askeri biriminin görevi ABD büyükelçiliği personelinin ve Kıbrıs’taki ABD yurttaşlarının aktarımından sorumlu olacak.
- 16 yaşındaki bir genç kız, 10 yaşındayken babası tarafından cinsel tacize uğradığına dair polise şikâyette bulundu. Olay, babası Suriyeli annesi Kıbrıslı Rum olan kızın 20 yaşındaki erkek arkadaşıyla görüşmesini engellemek maksadıyla babası tarafından üç gün boyunca odasına kilitlenmesinden sonra meydana geldi.
- Britanyalı bir kişi beş gün boyunca köpekler gibi yaşayacak…
Britanya yurttaşı David Reyt Kıbrıslı Rumların hayvanlara ve özellikle de köpeklere karşı muamelesi konusunda kamuoyunun dikkatini çekmek maksadıyla kendine ilginç bir yöntem seçti. David Reyt beş gün boyunca Aradippu Köpek Barınağındaki kafeslerde köpeklerle birlikte yaşayacak.

Haravgi gazetesi ana haber olarak şikeli futbol maçları konusunu veriyor.
«Hiçbir şey yapmama yoluyla örtbas etmeye çalışıyorlar” başlığı altındaki haberde özetle şöyle yazıyor:
2019’un Ocak ayında İspanyol sorgu hâkimlerinin Kıbrıs’ta şikeli futbol maçlarına dair bildirimlerinin yanısıra 2016 yılında Kıbrıs futbolunun büyük faktörlerinin isimlerinin de yer aldığı 15 milyon avroluk bahis oyunlarına dair şikâyetler de araştırılmadı. Eski Adalet Bakanı İonas Nikolau’nun bu konudaki sorumlulukları nedir?
İspanyolların şikâyet bildirimlerinin neden araştırılmadığına yönelik soru işaretleri devam ederken İonas Nikolau soruları yanıtlamaya çağrıldı. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Kıbrıs futbolundaki sorunların derinliğine araştırılmasını talep etti. Adalet Bakanı Yorgos Savidis önümüzdeki Salı günü partileri konuyu görüşmek üzere toplantıya çağırdı. Bu arada iki şüpheli Aya Napa kulübü başkanı Dimitris Masyas ile hakem Andreas Konstandinu bugün mahkeme karşısına çıkarılıyor.
Haravgi gazetesi “Türkiye’nin niyetleri müzakerelerde ortaya çıkacak – AKEL GS: Bizim önerilerimiz denensin” başlığı altındaki bir haberde şöyle yazıyor:
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu dün yaptığı konuşmada Türkiye’nin gerçek niyetlerinin müzakereler masasında belli olacağının altını çizdi. Andros Kiprianu “biz Türkiye’nin retoriğinin peşinden gitmemekle yükümlüyüz. Bizim yükümlülüğümüz Türkiye’ye baskı yapmak, müzakere masasına oturmasını sağlamaktır. Türkiye’nin gerçek niyetleri şu anda açıkladığı görüşlerse eğer, açıkta kalacak olan yine Türkiye’nin kendisidir. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bize hedefinin Türkiye’nin uzlaşmazlığını ortaya çıkarmak değil Kıbrıs sorununu çözmek olduğu cevabını verdiği için de samimiyetle sorarım: Müzakere yapmazsak Kıbrıs sorununun çözüm şansı olabilir mi? Müzakerelere gitmeliyiz. Orda Türkiye’nin gerçek niyetleri ortaya çıkacaktır” dedi.
- Sd Haravgi gazetesi Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın dünkü ortak canlı yayındaki Mağusa hakkındaki açıklamalarına da “Maraş konusundaki hareketler uluslararası hukuka uygun olmalıdır – “Adada bölünmüşlük derinleşiyor ve artık her biçimde belli oluyor” başlığı altında yer veriyor.

Politis gazetesi de ana haberini Kıbrıs futbolundaki şikeli oyunlar konusuna ayırmış.
Gazete haberini şu başlıklar altında aktarıyor:
“Larena Gate – dosyalar” konusunu yetkililer görmezden geliyor – Olaya adı karışan kişiler hakkında bilgileri olduğu halde ifadeleri alınmadı – AKEL Milletvekili Aristos Damianu İspanya’dan gelen işitsel malzeme ve dosyalarda göze batan kanıtların mevcut olduğunu savundu – Maşas ve Konstandinu bugün mahkemenin karşısına çıkarılacak”.
Politis’in diğer haberlerinden bazı başlıklarsa şöyle:
- Maraş konusundaki Kıbrıs Türk planı hazır – Maraş’ın açılmasına dair formül
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e, BMGS’yle Kıbrıs sorunu konusunda görüşeceğini bildiren Avrupa Konseyi Başkanı Şarl Mişel Kıbrıs sorununun çözümü konusunda daha aktif rol üstlenmek istiyor - Nikos Anastasiadis AB’nin Kıbrıs’tan Türkiye konusunda daha esnek bir tavır beklememesi gerektiği mesajını verdi
- Başpiskoposluk ve Kaymaklı Ahileas Kulübü arasında anlaşma – Sahanın yarısı arsa olacak – Yöre sakinlerinden bölgenin bozulduğuna dair şikâyetler

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:40

Son Haberler

17 Eylül
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Tüm haberler

Video on Demand