Basın Özetleri 19.02.2020

Filelefteros Gazetesi
- 1 milyar Euro’luk vergilerin üstünü çiziyorlar
“Tahsilat için 1,4 milyar Euro’luk vergi borcu kalacak” alt başlığıyla verilen haberde, Vergi Dairesi’nin yıllardır birikmiş olan 1 milyar Euro’luk vergi borcunu silmek istediği belirtiliyor. Borçların, ya borçluların öldüğü ya şirketler iflas ettiği ya da Şirketler Mukayyitliği tarafından iptal edildiği için tahsil edilemediği ifade ediliyor. Haberde, tüm çabalar ve alınan önlemlere rağmen söz konusu borçların hala sorun teşkil ettiği bu nedenle de Vergi Dairesi’nin bu süreci başlattığı aktarıldı.
- Brüksel’den Türkiye’ye uyarı
“2020’nin sonuna kadar zaman – uymazsa kara listeye girecek” alt başlıklı haberde, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye aday ülke olarak vergi yükümlülüklerini yerine getirmesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti dahil tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelere vergi bilgilerinin paylaşımıyla ilgili sorumluluğunu yerine getirmesi için son tarihin Aralık 2020 olduğu uyarısında bulunduğu aktarılıyor.

Politis Gazetesi
- İspanyol verilerini 10 aydır araştırıyorlar…
“Polis Mart’tan beridir biliyordu, bakansa dün bilgilendirildi” üst başlığıyla verilen haberde, Adalet Bakanı Yorgos Savidis’in şikeli futbol maçlarıyla ilgili İspanyol basınında ortaya çıkan verilerle ilgili açıklamalarda bulunduğu belirtildi. Durumla ilgili gazetelerden bilgi edinmekten duyduğu büyük rahatsızlığı dile getiren Savidis’in konuyla ilgili Polis Müdürü ve Kıbrıs Futbol Federasyonu KOP Başkanı’yla olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Polisin İspanyol makamlarıyla 10 aydır iletişim halinde olduğunu ve Madrid tarafından verilen bilgiler ışığında konuyla ilgili Kıbrıs'ta detaylı incelemeler yaptığını belirtilirken KOP’un ise konudan haberdar olmadığı ve yapılan haberlerin federasyonu yıpratmaya odaklı olduğunu açıkladığı aktarıldı.
- Kapalı Maraş’la ilgili gelişmeleri takip ediyoruz
Haberde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutteres’e Kapalı Maraş’la ilgili bir mektup gönderdiği belirtiliyor. Anastasiadis’in mektubunda Genel Sekreter’den Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasını talep ettiği aktarılıyor. Haberde, Brüksel’de bulunan Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bugün Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli ile bir araya gelerek konuyla ilgili onları da bilgilendireceği ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Türkiye, Kıbrıs’la işbirliği yapmazsa kara listeye alınacak
“Ekonomik ve Mali İşler Konseyi’nden uyarı” üst başlığıyla verilen haberde; Avrupa Birliği Ekonomik ve Mali İşler Konseyi ECOFIN’in Türkiye konusunda oybirliğiyle aldığı dünkü karara değiniliyor. Türkiye’nin tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerle vergi bilgilerinin paylaşmayı reddettiği için şuanda Avrupa Birliği içinde “gri liste” ‘de olduğuna belirtiliyor. Haberde Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti dâhil Avrupa Birliği üyesi 6 ülkeyle bilgi paylaşımında bulunmadığı ifade edilirken; gri listeden çıkarak sorunsuz ülkeler listesine girmek isteyen Türkiye’nin, yıl sonuna kadar Kıbrıs dışındaki 6 ülkeden 5'iyle bilgi alışverişinde bulunacağına dair söz verdiği aktarılıyor. ECOFIN’in ise bunu kabul etmediği ve 2020 yılının sonuna kadar Kıbrıs dâhil tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerle bu bilgilerin paylaşılmaması durumunda “kara liste” ’ye alınacağı konusunda Türkiye’yi uyardığı ifade edilirken, böyle bir durumun Türkiye ekonomisine büyük zararlar vereceği belirtildi.
- Yeniden istismara başalandı
“Ameliyalar YESİ’li (ücretsiz) olması için Haziran’a ertelendi” üst başlığıyla verilen haberde; hasta ve doktorların planlanmış ameliyatlarını, Genel Sağlık Sistemi YESİ’nin yataklı bakım hizmetlerini kapsayacak olan ikinci aşamasının yürürlüğe girmesinden sonraki bir tarihe ertelemeye başladığı belirtildi. Sağlık Sigortası Kurumu’nun YESİ’nin ikinci aşamasının tanıtımıyla ilgili toplantıda, bu durumla ilgili istismar olasılığı hakkında da değerlendirmelerde bulunduğu belirtildi. Toplantıda Sağlık Sigortası Kurumu’nun, YESİ’nin yataklı bakım hizmetlerini kapsayacak olan ikinci aşaması konusunda ne tür istismarların ortaya çıkabileceğiyle ilgili tüm yetkili kurumlarla istişare halinde olduğu aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Kıbrıs, Orta Doğu’ya karşı ABD Üssü
“”Andreas Papandreou” Üssü ve Ağrotur ABD kullanımına” alt başlığıyla verilen haberde; Kıbrıs’ın Orta Doğu ve diğer komşu ülkelere yönelik saldırı ve diğer askeri operasyonlar için ABD üssüne dönüştürüldüğüne değiniliyor. Hükümetin, Baf ve Limasol’daki bu üslere Kıbrıs için yaratacağı tüm olumsuz etkilere rağmen izin verdiği belirtiliyor. Şuana kadar Baf’ta bulunan “Andreas Papandreou” Üssü’nde 500 Amerikan askerinden oluşan tam donanımlı bir birim kurulduğunu ifade edilirken, Türkiye’de bulunan İncirlik Üssü’nde bulunan ABD üssünün taşınması içinse Ağrotur’da inşaat işlemlerinin devam ettiğini aktarılıyor.
- Omonia esas meseleye geçiyor
“Futboldaki yolsuzluk hakkında UEFA'ya bir rapor gönderecek” alt başlığıyla verilen haberde; Omonia Futbol Kulübü’nün, Kıbrıs futbolunda gözlemlenen yolsuzluk sorununu yeniden ele aldığı belirtiliyor. Kulüp başkanı Stavros Papastavrou’nun geçtiğimiz ay yapmış olduğu basın toplantısında futboldaki yolsuzlukla ilgili yaptığı açıklamaların ardından, konuyla ilgili son gelişmeler hakkında kulüp yönetim kurulu dün bir açıklama yaptığı ifade edildi. Yapılan açıklamada değinilen diğer konuların yanı sıra, Omonia Futbol Kulübü’nün daha önce hazırlayacağını resmi olarak duyurmuş olduğu, Kıbrıs futboldaki yolsuzluklarla ilgili raporunu hazırladığı ve UEFA'ya göndermeye hazır olduğunun vurgulandığı belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:06

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand