Basın Özetleri 18.02.2020

Filelefteros Gazetesi
- Kapalı Maraş’ın kontrollü açılması
“Türklerin planı: “KKTC” pasaportu alanlara Maraş’a dönüş kapılarını açmak” alt başlığıyla verilen haberde, Türklerin Kapalı Maraş konusundaki planlarının, yapılacak seçime yönelik propagandaların ardından Kıbrıs Türk basınında en fazla yer alan konu olarak değerlendiriliyor. Kıbrıs Türk basınında yer alan haberlere göre, henüz ne zaman uygulanacağına kesin olarak bilinmeyen planının, Kapalı Maraş’ın kontrollü bir şekilde açılaması ve geriye dönecek göçmenlerin sözde “KKTC” yönetimi altında yaşaması yönünde olduğu aktarılıyor. Türk plana göre, Kapalı Maraş bölgesinde malları bulunan Kıbrıslı Rumlar’ın mülkiyet hakları tanınacak, (ev veya otel) mülklerine geri dönmelerine ve mülklerini kullanmalarına izin verilecek; bunun karşılığında ise tek koşul olarak "KKTC"’yi tanımaları istenecek. Haberde, Türk tarafının Kapalı Maraş’ı açma planıyla sahte devletin tanınması için elini güçlendirmek istediği ifade ediliyor.
- Kıbrıs ve Fransa’dan ortak tatbikat
Haberde, Kıbrıs ve Fransa’nın her iki ülkeninde hava kuvvetlerinin katıldığı ortak askeri bir tatbikat icra ettiği ifade ediliyor. Fransız savaş gemisi “CHARLES DE GAULLE”’ün Kıbrıs denizlerinde yüzdüğü, Fransız savaş uçaklarının Kıbrıs dolaylarından geçtiği tatbikatın dün gerçekleştirildiği belirtiliyor. Tatbikat iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin mükemmel düzeyde olduğunun bir göstergesi olarak gösteriliyor.

Politis Gazetesi
- Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için 20 sebep
“Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin raporu” üst başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs sorununun olası bir çözümünün sağlayacağı faydaların, maliyetinden daha fazla olacağı belirtiliyor. Dünya Bankası’nın Birleşmiş Milletlerle işbirliği içinde hazırladığı raporda ulaşılan genel sonucun bu yönde olduğu ifade ediliyor. Bu raporun, her iki tarafta da beş yıllık bir süre boyunca toplanan istatistiklere ve diğer verilere dayanan bir çalışma olduğu aktarılıyor. Haberde ayrıca, Kıbrıs'ta bir çözüm bulunması durumunda, kalkınma ve büyüme oranıyla birlikte Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın dolayısıyla kişi başına düşen gelirin de hissedilir oranda artacağı belirtiliyor.

Alithia Gazetesi
- Gelirlerde %7 artış
“Dünya Bankası’nın araştırması çözünüm getireceği faydalarını gösteriyor” üst başlığıyla verilen haberde; Dünya Bankası’nın yaptığı çalışmada Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi durumunda, Kıbrıslı Rumlar için yıllık gelirlerde %0,4’lük bir büyüme oranı getirirken, Kıbrıslı Türkler için de %1,8 oranında artış bekleniyor. Bunun yanı sıra olası bir çözümden 10 yıl sonra ise elde edilecek gelir artışının %7 oranına çıkmasının söz konusu olduğu aktarılıyor. Çalışmayla ilgili ayrıntıların, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Elizabeth Spehar ve Dünya Bankası’nın iki ekonomisti tarafından dün yapılan toplantıda sunulduğu ifade ediliyor. Toplantıda Spehar’ın, yeniden birleşme için yapılacak enerji, ulaşım ve su sistemlerinin entegrasyonu için 1.1 milyar Euro altyapı çalışmasına çözümün maliyeti olarak değil, bir yatırım olarak bakılması gerektiğini vurguladığı; bununla birlikte emek ve sermayenin adadaki serbest dolaşımının, özellikle Kıbrıs Türk toplumundaki istihdamları orta vadede artıracağına değindiği belirtildi.
- Tanık ifadeleri tanıdık birine götürdü
“Polis Ayia Napa saldırıyla ilgili 38 yaşında bir kişiyi tutukladı” üst başlığıyla verilen haberde; geçtiğimiz Pazar günü sabaha karşı Ayia Napa'da gerçekleşen saldırıyla ilgili şüpheli ve / veya şüphelilerin bu kez daha hızlı bulunacağı belirtiliyor. Polisin olayla ilgili olarak dinlediği tanıkların verdiği ifadeler doğrultusunda daha önce suça karışmış bir şahsın dün tutuklandığı aktarıldı. 38 yaşındaki Kıbrıslı Rum şahsın Baf ve Larnaka bölgelerinde geçmişte uyuşturucu ticareti yaptığı için birçok defa tutuklandığı belirtiliyor.

Haravgi Gazetesi
- Futboldaki lekenin yarattığı uluslararası rezillik
“İspanyol gazetesinden Kıbrıs’ta şikeli maçlarla ilgili iddialar” alt başlığıyla verilen haberde; İspanyol yetkililerde Kıbrıs futbolundaki lekeyle ilgili olarak bomba niteliğinde veriler olduğu belirtiliyor. İspanyol yetkililerin Kıbrıs’ta "en üst düzeyde kurumsal bir yolsuzluk" olduğunu açıkladığı ifade ediliyor. Haberde, ilgili verilerin Kıbrıslı yetkililere yaklaşık 1 yıl önce verildiği ancak bu verilerin göz ardı edildiği vurgulanıyor. Bomba niteliğindeki bu verilerde; şikeli maçlar ve şampiyonluğu kimin ligi, kimin kupayı kazanacağı ve hangi takımların Avrupa’ya gideceği hakkındaki ön anlaşmalardan bahsedildiği belirtiliyor.
- Yeni oldu bittilerin peşinde koşuyorlar
“Türk tahrikleri Brüksel’de” üst başlığıyla verilen haberde; Kıbrıs müzakerelerine verilen aranın uzaması Türkiye’nin Kapalı Maraş’ta yeni oldu bittiler için adım atmasına imkan tanıdığı belirtiliyor. Hükümet sözcüsü Kiriakos Kousios tarafından dün yapılan açıklamada, Brüksel'de 20 Şubat 2020'de gerçekleşecek Olağanüstü Zirveye katılacak olan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderleriyle de ikili temaslarda bulunacağı ve bu vesileyle Kapalı Maraş’la ilgili konuyu da gündeme getireceği ifade ediliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:06

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand