Basın Özetleri 17.02.2020

Filelefteros Gazetesi
- Gelişi güzel mafya darbesi
“Maskeli saldırgan 25 el ateş etti, 4 kişi yaralandı” alt başlığıyla verilen haberde, Ayia Napa’da Pazar günü sabaha karşı bir barda yaşanan olayın mafyalar arası bir hesaplaşma olduğu üzerinde duruluyor. Hedefte iş insanı ve Ayia Napa Futbol Kulübü eski başkanı Kostas Kritikos’un olduğunu belirtilirken, Kritikos’un saldırıdan kısa bir süre önce bardan ayrıldığı ifade ediliyor. Haberde ayrıca, bara giren maskeli saldırganın gelişi güzel 25 el ateş ettiği, açılan ateş sonucu yaralanan 4 kişinin hastaneye kaldırılarak müşaade altına alındığı belirtildi.
- Yeni oldubittileri pekiştiriyorlar
“Kapalı Maraş’ta yapılan yalnızca seçime yönelik bir oyun değildi” alt başlıklı haberde, Türkiye’nin Kapalı Maraş’ta gerçekleştirdiği toplantının, yalnızca Nisan ayından gerçekleşecek “seçime” yönelik Kıbrıs Türk sağına destek amaçlı yapılmış bir oyun olmadığı belirtildi. Türkiye’nin geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan toplantıyla Kapalı Maraş konusunda yeni bir oldubittiyi pekiştirmek istediği böylece müzakere masasındaki konumunu güçlendireceğine inandığı ifade ediliyor.

Politis Gazetesi
- Avrupa pazarından dört talep
“Kıbrıs Avrupa bütçesinden kazanmayı umut ediyor?” üst başlığıyla verilen haberde, Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin liderlerinin, Avrupa Konseyi başkanı Charles Michel’in 2021-2027 uzun vadeli bütçesini görüşmek amacıyla yaptığı çağı üzerine, 20 Şubat Perşembe günü Avrupa Konseyi olağanüstü toplantısında bir araya geleceği belirtildi. 2014-2020 arası dönemde Kıbrıs’ın Avrupa bütçesinden toplamda yaklaşık 1,4 milyar Euro aldığı ifade ediliyor. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin toplantıya katılırken iki ana kaynağı olan; Uyum Fonu ve Ortak Tarım Politikası’nda kesintiler olacağının bilincinde olduğu ancak “göç, güvenlik, araştırma ve inovasyon” konularında daha fazla kaynak talebinde bulunacağı belirtiliyor.

Alithia Gazetesi
- Ellerimiz bağlı durmayacağız
“Türkiye’nin Kapalı Maraş’la ilgili yeni provokasyonlarına Cumhurbaşkanı Anastasiadis’ten cevap” üst başlığıyla verilen haberde; geçtiğimiz Cumartesi günü Kapalı Maraş’ta gerçekleştirilen toplantıyla ilgili olarak, kuzeyde de Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı ile Tufan Erhürman’ın yanı sıra “İşgalciler Maraş’ta” manşetini kullanan Afrika Gazetesi gibi bazı gazetelerin tepkisine yol açtığı belirtiliyor. Hükümet’in, Cumartesi günü Kapalı Maraş’ta yapılan ve Tatar ile Özersay’ın seçim öncesi şovunu yaptığı Türkiye’nin provokatif toplantısıyla ilgili tepkilerine devam ettiği bunun yanında bir takım diplomatik ve siyasi tedbirler alma yoluna gideceğini açıkladığını aktarılıyor. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in de dün yaptığı açıklamada; “Ellerimiz bağlı durmayacağız” dediği, Avrupa hukuk ve ilkelerine uygun şekilde her türlü diplomatik adımı atmak için "hemen" harekete geçeceklerini ifade ettiği belirttildi.
- BAŞKASINI ARIYORLARDI, BAŞKALARINI VURDULAR
“Ayia Napa: Korku geceleri geri geldi – kör kurşunlardan 4 yaralı” üst başlığıyla verilen haberde; Pazar günü sabaha karşı Ayia Napa’da bir kafeteryaya düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili polis soruşturmasının devam ettiği belirtiliyor. Maskeli silahlı saldırganın kafeteryaya girerek ateş etmeye başlamasının ardından, gerçek hedefi dışında biri ağır olmak üzere 4 kişiyi yaraladığı, asıl hedef olduğu düşünülen kişinin ise kısa bir süre önce kafeteryayı terk ettiği ifade ediliyor.

Haravgi Gazetesi
- Hastanelerin hazırlık süreci KÖR DÜĞÜM
Ηaberde, Genel Sağlık Sistemi YESİ’nin ikinci aşamasının hazırlıkları devam ederken hem özel hem de devlet hastanelerinin bu sürece uyumları konusunda büyük soru işaretleri olduğu belirtiliyor. Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü ve Sağlık Sigortası Kurumu’nun sistemin ikinci kısmının yürürlüğe gireceği 1 Haziran tarihine kadar çözmesi gereken birçok farklı sorunun daha olduğu ifade edilirken, özellikle devlet hastanelerinin bu sürece hazırlıklarının oldukça önemli olduğu aktarılıyor.
- ORTA YOLU BULDULAR BİRER PUAN ALDILAR
Limasol’daki Tsirion Stadyumu’nda AEL Limasol ile Omonia arasında gerçekleşen dünkü müsabakada kazanan olmadığı ifade edilirken, 1-1 sonuçlanan müsabakada oynanan oyunun hakkı olarak her iki tarafın da 1’er puanı hak ettiği belirtiliyor. Başlık altında yer alan diğer spor haberlerinde ise; “Mağusa derbisi Anorthosis’in” başlığı kullanılarak, Mağusa’da Anorthosis ile Nea Salamina arasında dün gerçekleşen mücadelenin kazananın 3-2’lik skorla Anorthosis olduğu ifade ediliyor. Dün gerçekleşen diğer bir karşılaşma için de “AEK Larnaka ilk altıdaki yerini pekiştirdi” şeklinde bir başlık kullanılıyor ve Doksa Katokopias mücadelesinde aldığı galibiyet sonrası AEK Larnaka’nın puan tablosunda ilk altıdaki yerini garantiye aldığı aktarılıyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:06

Son Haberler

24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Amerikan Başpiskoposu Elpidoforos'dan özür açıklaması geldi
13:36
Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır Dışişleri Bakanları bir araya geldi
13:35
Pazartesi gününden itibaren aşılı kişilerin barikatları geçerken test yapmalarına gerek kalmayacak
08:59
Dün 2 can kaybı ve 145 yeni vaka kaydedildi
08:58
Mitsotakis Guteres görüşmesinde Kıbrıs sorunu da ele alındı
08:57
Cumhurbaşkanı akşam üstü Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda konuşacak
08:56
23 Eylül
Kalın ve Sullivan bir araya geldi
13:25
Limasol'da özel bir klinik HİV pozitif kadına ilk yardım tedavisi vermeyi reddetti
13:23
Polis, yalan beyanda bulunan jinekolog hakkında soruşturmasına devam ediyor
13:22
Tüm haberler

Video on Demand