Anastasiadis, Ankara’nın empoze etmek istediği siyasi eşitsizliğe tahammül etmeyecek

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs sorunundaki şantajlara boyun eğmesinin ve diğer Avrupa vatandaşlarının sahip olduklarından daha azını kabul etmesinin söz konusu olmadığına dair mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı, Mitropolit Konstantinos Vasiliyu’nun rahipliğinin 60ıncı yıl kutlamasında yaptığı konuşmada, kendisinden geri adım atmasını bekleyenlerin büyük hayal kırıklığına uğrayacağını söyledi. Siyasi eşitliğe inandığını ancak Ankara’nın Kıbrıs’ta empoze etmek istediği siyasi eşitsizliğe tahammül etmesinin veya kabul etmesinin de mümkün olmadığını belirtti. Kıbrıs Rum tarafının yanlış aşılacak bir seviyede, siyasi eşitliğe saygı duyduğunu kanıtladığını ifade etti. Aynı zamanda, hiçkimsenin Kıbrıslı Rumların haklarına saygı duyulması gerektiğini gözardı edemeyeceğini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, ülkeyi yeniden birleştirecek, adil, kalıcı ve işlevsel bir çözüme ulaşılması hedefiyle yorulmadan çalışmaya devam edeceği konusunda güvence verdi. Çözümün Avrupa Birliği’nin ilke ve değerlerine saygı duyması, devlet varlığının bağımsızlık ve egemenliğini güvence altına alması ve 3üncü ülkelerden olan bağımlılıklara son vermesi gerektiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, çözümün işgal ordularının adadaki varlığını sonlandırması gerektiğine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Maraş konusuna değinerek, Türkiye’nin ve işgal rejiminin temsilcilerinin dünkü tahrikkar eylemlerinin kabul edilmesinin söz konusu olmadığını hatırlattı. Güvenlik Konseyi’nin kısa bir süre önce Mağusa hakkındaki kararlarını yeniden teyit ettiğini vurguladı. cumhurbaşkanı, Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki egemenlik haklarının ihlalini kabul edilemez olarak niteleyerek, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eli kolu bağlı kalmayacağını söyled. Anastasiadis ‘Diplomatik yollar, uluslararası hukuk, Avrupa ilkeleri ve değerleri, ne olması gerektiğini belirleyecek’ dedi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:06

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand