Basın Özetleri 14.02.2020

Filelefteros Gazetesi
- Hastaneler alarm veriyor
“Genel Sağlık Sistemi YESİ’nin ikinci aşamasına az bir süre kala 3,000 sağlık çalışanı umutsuzluk mesajı gönderdi” alt başlığıyla verilen haberde, Genel Sağlık Sistemi’nin Haziran ayında yatılı bakım hizmetinin sisteme dahil olmasıyla başlayacak ikinci aşamasına yaklaşılırken, hastane yönetimleri ve faaliyetlerin tam bir kaos içinde olduğu belirtiliyor. Devlet hastanelerinde çalışan 3,000 sağlık çalışanının, durumla ilgili olarak Sağlık Bakanı’na umutsuzluk mesajı gönderdiği ifade edildi. Mesajda; personel ve doktor eksikliği, kapanan poliklinikler, yetersiz bina ve tıbbi malzemeler ile Acil Servisler’deki yaşanan belirsizlik konularına değinildiği belirtiliyor. Haberde; alınan keyfi kararlar, politikacıların yarattığı belirsizlik ve kadro yetersizliği nedeniyle bu duruma gelindiği vurgulanırken, konuyla ilgili olarak Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nden henüz herhangi bir açıklama gelmediği belirtiliyor.
- Polis memurlarının kovuşturması öneriliyor
“Metaksas’ın kurbanlarının kaybolmalarına ilişkin soruşturma savcılıkta” alt başlıklı haberde, seri katil Nikos Metaksas'ın eylemlerinde ihmalleri olduğu düşünülen polis memurları hakkında gerçekleştirilecek ceza soruşturmanın başsavcılıkta olduğu ifade edildi. Bulguların ve polisin, kadınların kaybolmasıyla ilgili şikayet ve raporları ele almasıyla ilgili araştırmalara bugün başlanacağı belirtilirken, soruşturmanın ihmali olduğu düşünülen, 20 polis memuru ve diğer üç kişiye yönelik olacağı vurgulandı.

Politis Gazetesi
- EastMed, şirketlerin öncelikleri arasında değil
“İsrail açıklarında sıvılaştırma merkezine doğru” üst başlığıyla verilen haberde, işbirliği konsorsiyumunda faaliyet gösteren bir şirketin üst düzey yetkilisinin yaptığı açıklamaya yer veriliyor. Yapılan açıklamada, konsorsiyumun önceliğinin; Doğu Akdeniz üzerinden Avrupa’ya Doğal Gaz Boru Hattı döşenme projesi olan EastMed, Mısır'da kurulacak sıvılaştırma merkezi yada Limasol kıyılarına doğal gaz nakliyatı olmadığı ifade edilerek, ilk önceliğin İsrail açıklarında yüzen bir sıvılaştırma merkezi kurulmasının olduğu belirtildi. Haberde, EastMed Doğal Gaz Boru Hattı projesiyle ilgili olarak, devletlerarası bir anlaşmanın imzalanmasına rağmen, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde faaliyet gösteren şirketlerin bu projeyi gerçekleştirme düşüncesinden hayli uzak olduğu aktarılıyor.
- Kıbrıs Futbol Federasyonu Konstantinou’yu kovdu
Haberde, çıktığı son karşılaşma olan Ayia Napa - Othello Athienou maçının son düdüğüyle birlikte Andreas Konstantinou’nun hakemlik kariyerinin de son bulduğu belirtiliyor. Futbol Federasyonu, Kıbrıs’da pek alışkın olmadığımız bir kararla, Ayia Napa Kulübü başkanı Dimitris Masias ile birlikte tutuklu bulunan hakem Andreas Konstantinou’un kaydını sildiği açıklandı. Haberde, Kıbrıs Futbol Federasyonu Yürütme Kurulu’nun bu kararı; Şüpheli Bahisleri İzleme Komitesi ve Gözlemci Raporu'na dayanarak verdiği vurgulandı.

Alithia Gazetesi
- Çocuklar oynuyor
“Odiseas Mihailidis, Maria Lottidi’ye karşı” üst başlığıyla verilen haberde; devletin bağımsız üst düzey iki kuruluşunun başında bulunan Sayıştay Başkanı Odiseas Mihailidis ile Ombudsman Maria Lotidis arasında son iki yıldır polemik yaşandığı belirtiliyor. İkilinin; sürekli olarak birbirini suçladığı, birbirlerini küçük düşüren açıklamalar yaptığı ve başsavcılıktan hukuksuzluk suçlamasıyla birbirlerinin kovuşturulmasını talep ettiği ifade edilirken; başsavcılığın ise konuyla ilgili görüş dahi açıklamadığı, devletin de "bağımsız kurumlar, sorunu kendi aralarında çözmelerine izin verin" düşüncesiyle duruma müdahale etmeden izlediği ve bu tiyatronun da böyle devam ettiği vurgulandı.
- Larnaka konusunda 1 milyonluk tarihi anlaşma
“Liman ve Marina’nın geliştirilmesinde ortağımız İsrailililer” üst başlığıyla verilen haberde; Larnaka şehri ve bölgesi için dünün tarihi önemi olan bir gün olduğu belirtildi. Kentin liman ve marinasının geliştirilmesi konusunda dün, İsrail ve Kıbrıs arasına bir konsorsiyum anlaşmasına varıldığının ilan edildiği ifade edildi. Değeri 1 milyon Euro’yu bulan bu anlaşmanın Larnaka’ya olduğu kadar, Kıbrıs ekonomisi için de büyük fayda sağlaması bekleniyor.

Haravgi Gazetesi
- Cumhurbaşkanı etik ve kurumsal olarak sınıfta kaldı
“Cumhurbaşkanı Anastasiasidis; yanlış bir şey yapmadım”, “Suudilerin 200.000 euro değerindeki seyahat hediyesi”, “Sayıştay Başkanı: ‘Kamu 1 milyon Euro vergi ve harç kaybetti’” alt başlıklarıyla verilen haberde; Meclis Denetim Komitesi’nin dün gerçekleştirilen toplantısında, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in kurumsal, etik ve siyasi açıdan sınıfta kaldığı konusuna da değinildiği belirtildi. Haberde, Cumhurbaşkanı’nın Suudi Arabistan’ın hediye ettiği ultra lüks özel uçağı kullanarak ailesiyle birlikte Şeyseller’e tatile gitmesinin yarattığı skandala vurgu yapılırken, vatandaşlık verilen şeyhin yatırımlarıyla ilgili soruların da yanıtsız bırakıldığı ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:07

Son Haberler

26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve 99 yeni vaka tespit edildi
13:40
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı Türk lider yarın New York’ta bir araya geliyor.
13:38
Savunma Bakanı: Kıbrıs Rum tarafı, BM kararları ve uluslararası hukuk çerçevesinde bir diyaloğa odaklı
13:33
Larnaka'da uyuşturucu operasyonu: 35 yaşındaki erkek şahıs, evini uyuşturucu bahçesine çevirdi.
13:30
Cumhurbaşkanı, dün gece New York’ta düzenlenen resmi yemekte Robert Menendez ile görüştü
13:28
Cumhurbaşkanı, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüştü: Konu kapandı.
13:25
Yunanistan: 16 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi ve 1,853 vaka saptandı.
13:21
25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand