Basın Özetleri 13.02.2020

Filelefteros Gazetesi
- İlaçlarda Kara Delik
“Aylardır ödenmeyen tedarikçiler ilaçlarda yaşanan büyük eksiklik konusunda uyarıda bulundu” alt başlığıyla verilen haberde, ilaç ve tıbbi malzeme tedarikçilerinin, var olan durumun konusunda Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütüne ateş püskürdüğü, hali hazırda Kıbrıs ilaç piyasasında büyük soruna neden olan bu durumun devam ederse daha fazla ilaç eksikliklerine sebep olacağı, bunun da hem Genel Sağlık Sistemi YESİ, hem de hastalar için büyük sorunlara yol açacağını açıkladığı ifade edildi. Aylardır ödenmeyi bekleyen 300.000 euro’ya varan alacakları olduğunu belirten ilaç ve tıbbi malzeme tedarikçileri, yaşanan belirsizlik ve nakit para sıkıntısının gelecek dönem için verilecek siparişlerin planlanmasını imkansız hale getirdiğini vurguladı. Haberde, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nün ise yazılı bir açıklama yapmadığı gibi telefonları da cevapsız bıraktığı belirtildi.
- 40 yaşındaki Çinli mahkumun istenmeyen cansız bedeni
Haberde 17 gün önce ölen Çinli bir adamın cansız bedenin ne yapılacağı sorununun hala çözülemediği ifade ediliyor. Çinli bir mahkumun kronik hastalığı nedeniyle cezaevi sağlık görevlileri tarafından hastaneye kaldırıldığı ancak 40 yaşındaki Çinli adamın 27 Ocak günü hastanede vefat ettiği belirtiliyor. Lefkoşa Genel Hastanesi morguna kaldırılan Çinli’nin, Çin’de ortaya çıkan yeni tip Corona Virüsü nedeniyle ülkesine gönderilemediği ifade edilirken, 17 gün önce ölen adamın mezar masraflarını ise kimin üstleneceğini bilinmiyor.

Politis Gazetesi
- Dimitris Masias’ın teklifini kabul etmediler
“Maçı satmaları için para teklif etti” üst başlığıyla verilen haberde, mahkemeye çıkarılan gözaltındaki Dimitris Masias ve hakem Andreas Konstantinou hakkında avukatların tüm itirazlarına rağmen 8 gün tutuklu kalmaları kararı verildiği belirtiliyor. Polisin sunduğu yazılı ifadeler sonucu mahkemenin hem Ayia Napa Kulübü başkanı hem de ilgili hakemle ilgili daha detaylı araştırmanın gerekliliğine ikna olduğu ifade ediliyor. Haberde, Dimitris Masias’ın Othello Athienou Kulübü başkanına maçı “satmaları” için 10.000 euro teklif ettiği ifade edilirken, başkanın bunu reddetmesinin ardından Masias’ın “doğrudan oyuncularla” iletişime geçtiğiyle ilgili sözlerine yer veriliyor. Bu bilgileri ise Othello Athienou Kulübü başkanına, Othello'da oynayan ve Masias'ın menajeri olduğu bir oyuncu tarafından verildiği belirtiliyor.
- Önce otobüs, Sonra Tramvay
Haberde, Bayındırlık, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya yer veriliyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, geçen yıl Avrupa Bölgelerindeki Projeleri Desteklemek için Ortak Yardım JASPERS ile yapılan anlaştırma değerlendirilerek, otobüs durağı, otobüs yolları ve otobüslerin artırılarak güçlü bir otobüs alt yapısının kurulmasının öncelikleri olduğu belirtilirken, bir sonraki geleceğe dönük plan olan tramvayın kullanılabilirliğinin test edilmesi için inşa ve işletim gibi konularda çalışmaların yapıldığı ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Ayia Napa’ya maçı vermemiz için bana 10.000 euro teklif etti
“Şike konusunda mahkemede ortaya çıkan gerçekler” üst başlığıyla verilen haberde; hakem Andreas Konstantinou ile Ayia Napa Kulübü başkanı ve eski hakem Dimitris Masias’ın futbolda şike olaylarıyla ilgili yürütülen dava çerçevesinde dün mahkeme huzuruna çıkarılarak, haklarında 8 gün tutukluluk kararı verildiği belirtildi. Othello Athienou Kulübü başkanının, Ayia Napa Kulübü başkanı Masias’ın oynayacakları maçı Ayia Napa’ya vermeleri için 10.000 euro teklif ettiğini açıkladığı ifade edilirken, polisin ise, iki şüphelinin telefon görüşmelerinin araştırılmasının ardından yeni tutuklamaların da beraberinde gelme ihtimali olduğunu inkar etmediği belirtildi.
- EDEK’teki tüm kavgalar ortaya çıktı
“Marinos Sizopoulos ile Dimitris Papadakis arasındaki çatışma doruğa ulaştı” üst başlığıyla verilen haberde; Sosyal Demokrat Hareketi EDEK’te yaşanan öngörülemeyen gelişmelerin ardından Başsavcı’nın polise, herhangi bir kişi tarafından herhangi bir cezai suçun işlenip işlenmediğine ilişkin EDEK Başkanı Marinos Sizopoulos’un kamuya açıklamasının incelenmesi emri verdiği belirtildi. Sizopoulos yaptığı açıklamada, EDEK’in Avrupa Parlamentosu milletvekili Dimitris Papadakis’e sahtekarlık yaptığı suçlamasında bulunmuştu.

Haravgi Gazetesi
- Livaniou’dan Prodromou’ya ahlak dersi
“Eğitim Bakanı haberi olmadığını söylüyor”, “İki lise müdürüyle ilgili Prodromou’dan tepki yok”, “Kuralların ötesinde, ifade özgürlüğü” alt başlıklarıyla verilen haberde; Çocuk Haklarının Korunması Komiseri Despo Mihailidou-Livaniou’nun, öğrencilerin görüşlerini oylama veya başka bir şekilde ifade etme hakkını kısıtlayan ve bu konuda öğrencileri engelleyen iki lise müdürünün sergilediği tavırla ilgili Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou’yu eleştirdiği ifade edildi. Meclis Eğitim Kurulu’nun, sorumlu Bakan huzurunda dün gerçekleştirdiği toplantıda, Kıbrıs Öğrenci Koordinasyon Komitesi’nin yapmak istediği referandumun engellendiği iki liseyle ilgili olarak Eğitim Bakanı Prodromou’dan bir açıklama yapması beklenirken, bakanın "öğrencilerin okulda görüşlerini ifade edemedikleri yönünde bir konudan haberdar olmadığını" söylemesi Mihailidou-Livaniou’nun tepkisine yola açtığı belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:07

Son Haberler

22 Eylül
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Tüm haberler

Video on Demand