Basın Özetleri 12.02.2020

Filelefteros Gazetesi
- Garantilerin kaldırılmasını kabul etmedi
“Kran Montana gündeme gelmesinin ardından, Türkiye tutumunu resmi olarak tekrardan netleştirdi” alt başlığıyla verilen haberde, 2017 yazında İsviçre kasabası Kran Montana’da gerçekleşen görüşmelerin yeniden gündeme gelmesiyle Türk tarafının Kıbrıs görüşmelerindeki yerini açıklığa kavuşturduğu belirtiliyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'nın Kran Montana görüşmelerinde garantilerin iptalini kabul etmediğini iddia ettiği ifade ediliyor. Gazete ayrıca, Mevlüt Çavuşoğlu’nun Kran Montana görüşmelerini bu kez de Kıbrıs Türk toplumunun yeni liderinin belirleneceği seçimlerde Mustafa Akıncı’ya karşı baskı unsuru olarak kullanmaya çalıştığını yazdı.
- 30 özel hastane anlaşmaya EVET dedi
Genel Sağlık Sistemi YESİ'ye katılmak için resmi başvuruların ilgi gördüğü belirtilirken, bu konuda Sağlık Sigortası Kurumu ile istişarelerin başladığı ifade ediliyor. Son başvuru tarihi olan 14 Şubat Cuma gününe kadar, YESİ’ye ilgi duyan kliniklerin başvurularında önemli ölçüde artış olacağı tahmin ediliyor.
- 2’nci Lig takımının başkanı ve hakeme tutuklama
2’nci Lig’de gerçekleşen maçtaki manipülasyonla ilgili olarak verilen yazılı ifadelerin ardından polisin iki kişiyi gözaltına aldığı ifade edildi. Olayla ilgili gözaltına alınanların; Ayia Napa Kulübü başkanı Dimitris Masias ile Othello - Ayia Napa maçının hakemi Andreas Konstantinou olduğu belirtildi.

Politis Gazetesi
- Masias ve Konstantinou şikeli maçlar için santrada
“Othello - Ayia Napa maçındaki gölge oyunundan dolayı dün gözaltına alındılar” üst başlığıyla verilen haberde, Ayia Napa Kulübü başkanı Dimitris Masias ile hakem Andreas Konstantinou, bugün tutuklanmak üzere mahkemeye çıkarılacağı belirtildi. Masias ve Konstantinou’nun, Othello - Ayia Napa maçının sonucunu değiştirmeye çalıştıklarıyla ilgili futbolcuların verdiği ifadelerin ardından dün gözaltına alındığı ifade ediliyor. Gözaltıların müfettişler tarafından alınan ifadeler ışığında oyun alanında meydana gelen; uzatma dakikalarındaki “komik” penaltı ve iki kaleciye verilen kırmızı kartlar gibi olaylar nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor.
- Peristerona’daki manastırın iç kapıları Japonya’dan Kıbrıs’a
24 yıl önce Japonya'da keşfedilen, kuzeyde kalan Peristerona köyündeki Aziz Anastasios Manastırı’nın tarihi iç kapılarının Kıbrıs'a iadesinin, iki ülkenin iyi diplomatik ilişkileri sayesinde gerçekleşeceği belirtiliyor. Kanazava Özel Sanat Koleji'nde bulunan kapıların bu yıl içerisinde iade edilmesinin beklendiği ifade ediliyor.

Alithia Gazetesi
- Futbolda tutuklamalar
“Şikeli oyunlar” üst başlığıyla verilen haberde; polisin, daha önce aracına bombalı saldırı düzenlenmiş olan hakem Andreas Konstantinou ve Ayia Napa Kulübü başkanı Dimitris Masias’ı gözaltına aldığı ve tutuklanmak üzere bugün mahkemeye çıkaracağı belirtiliyor. Eski hakem, sporcu menejeri ve Ayia Napa Kulübü başkanı Dimitris Masias ile hakem Andreas Konstantinou’nun futbol müsabakalarında gerçekleşen manipülasyonlarla suçlu olduğu gerekçesiyle dün gözaltına alındığı ifade ediliyor. Haberde polisin, Othellos Athienou Spor Kulübü üyesi iki kişinin; 2’nci Lig’de geçen Cumartesi günü gerçekleşen ve 1-0 Ayia Napa lehine sonuçlanan Othellos Athienou ile Ayia Napa takımları arasındaki mücadelede sonucu etkileyecek kasıtlı kararların alındığı, şeklindeki ifadeleri doğrultusunda gözaltıları gerçekleştirdiği belirtiliyor.
- Akıncı’ya karşı kapı kapı geziyorlar
“Ankara’dan Kıbrıs Türk toplumuna tehdit ve yıldırma kampanyası” üst başlığıyla verilen haberde; seçmenlerin, Kıbrıs Türk toplumunun yeni liderinin belirleneceği seçimlerde Mustafa Akıncı’ya oy vermeleri durumunda işlerini kaybetmekle tehdit edildiği belirtiliyor. Ankara’nın bu şekilde adımlar atarak Mustafa Akıncı’nın yeniden Kıbrıs Türk toplumu lideri olarak seçilmesini engellemeye çalıştığı ifade ediliyor.

Haravgi Gazetesi
- Hastanelerin poliklinikleri ölüm döşeğinde
“Muayeneleri Göğüs Hastalıkları uzmanlarının yerine Dahiliye uzmanları yapıyor”, “Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’ndan müdahale talep edildi”, “30 özel hastane YESİ’ye girmekle ilgileniyor” alt başlıklarıyla verilen haberde; Genel Sağlık Sistemi YESİ’nin ikinci kısmının başlamasına birkaç ay kala devlet hastanelerinin durumunun kötü olduğu belirtiliyor. Limasol Genel Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Polikliniği’ne kilit vurulduğu ve bu durumun diğer bölümlerde aynı sonucu doğuracağının düşünüldüğü ifade ediliyor. Haberde, bunun yanı sıra YESİ’ye dahil olmak isteyen özel kliniklerin başvuruda bulunmaları için son tarihin 14 Şubat 2020 olduğu hatırlatılıyor.
- Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kapalı Maraş’la ilgili bir toplantı düzenleyecek
“Akıncı davet edilmedi, Özersay ve Tatar toplantıda konuşma yapacak” alt başlığıyla verilen haberde; Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Kapalı Maraş’la ilgili olarak diğer Türk yetkililerin de katılacağı bir toplantı düzenleyeceği belirtildi. Sözde “Başbakan” Ersin Tatar ve sözde “Dışişleri Bakanı” Kudret Özersay’ın konuşma yapacağı ancak Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı’nın davet edilmediği bu toplantının, Kıbrıs Türk toplumunun yeni liderini belirleyeceği seçimlerle bağlantılı gibi göründüğü ifade ediliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:07

Son Haberler

22 Eylül
Dün 117 yeni vaka kaydedildi
09:01
Erdoğan: Kıbrıslı Türkler tarafından önerilen yeni çözüm vizyonunu desteklemeye devam edeceğiz
08:59
Hristodoulidis Hindistan, Filistin ve Gambiya'dan mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi
08:58
Anastasiadis - Guteres görüşmesi yaratıcı bir atmosferde gerçekleşti
08:56
21 Eylül
86 yaş üstü vatandaşlara üçüncü doz aşılar yarın yapılmaya başlanacak
13:50
Dendias AB Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'nin son suçları hakkında bilgi verdi
13:49
Ersin Tatar egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü politikasını açıklamak için New York'a gitti
13:48
basın özetleri 21.09.21
13:07
Dün 1 can kaybı ve 156 yeni vaka kaydedildi
08:35
Erdoğan ve Guteres bir araya geldi
08:34
Anastasiadis: İstediğim kadar iyimser değilim
08:33
20 Eylül
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 20.09.21
14:08
Tüm haberler

Video on Demand