Basın Özetleri 11.02.2020

Filelefteros Gazetesi
- Barajda ağır metaller
“Kalavasos Barajı eski maden yataklarından akan tehlikeli atıklarla kirleniyor” alt başlığıyla verilen haberde, Su Geliştirme Dairesi tarafından yapılan açıklamaya yer veriliyor. Açıklamada, Kalavasos Barajı’nda oluşan kirliliğin yakın bölgelerdeki içme sularını kirletme riski olması sebebiyle barajın kapatılacağı belirtiliyor. 17 milyon metreküp su kapasitesi bulunan Kalavasos Barajı, Güney Su Kanal Projesi kapsamında oluşturulan barajlar arasında Kouri Barajı’nın ardından metal atıklarından etkilenen ikinci en büyük baraj durumundadır. Habere göre yapılan analizlerin sonuçları barajda; kurşun, civa ve nikel gibi ağır metallerin yüksek seviyede bulunduğunu işaret ediyor.

Politis Gazetesi
- Akıncı Türkiye’nin kara listesinde
“Çavuşoğlu’ndan Kıbrıslı Türklere yeniden seçmeyin açıklaması” üst başlığıyla verilen haberde; Mustafa Akıncı’nın açıklamalarının ardından Ankara’nın, Kıbrıs Türk toplumunun yeni liderinin seçileceği seçimlere müdahale etmeye çalıştığı belirtiliyor. Bu çerçevede Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Akıncı’nın aleyhine yaptığı açıklamalarla Kıbrıs Türk halkına Akıncı’yı yeniden seçmemeleri söylediği ifade ediliyor. Habere göre, Erdoğan'ın ortaklarıyla birlikte, siyasi olarak Akıncı’yı devirmeye çalıştığı ve "seçim" süreci boyunca da buna devam edeceği belirtiliyor. Akıncı'nın siyasi olarak muhalif duruşundan uzun süredir rahatsız olan Erdoğan'ın, 26 Nisan'daki "seçime" hesaplaşma olarak baktığı, bu nedenle de Türk yetkililer tarafından Akıncı aleyhine yapılan açıklamalarla Akıncı’ya siyasi engeller yaratmak istediği ifade ediliyor.

Alithia Gazetesi
- Saat 20:56: Izdırap sona erdi
“Corona Virüsü bu kez de bizi ziyaret etmedi” üst başlığıyla verilen haberde; Çin’den Kıbrıs’a gelen ve dün öğlen saatlerinde Larnaka Havaalanına iniş yapan bir yolcu uçağında Çinli bir yolcunun Corona Virüsü semptomları göstermesinin tüm birimleri alarma geçirdiği ve büyük endişe yarattığı belirtildi. Salgının Kıbrıs’a da yayılacağı ve bu gibi bir durumla nasıl başa çıkılacağı konusun toplum içerisinde de büyük korkuya neden olduğu ifade edildi. Daimi olarak Kıbrıs’ta yaşayan ve iki hafta önce ülkesini ziyarete giden Çinli kadının karantinaya alındıktan sonra Lefkoşa Genel Hastanesi’ne gönderildiği belirtilen haberde, yapılan analizler sonucunda kadının ölümcül virüsten etkilenmediğinin ortaya çıktığı ifade edildi. Stresli bekleyiş, Sağlık Bakanlığı tarafından kadına yapılan tüm tetkiklerin sonucunda virüsten etkilenmediğini açıklanmasıyla saat 20:56’da sona erdi. Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump ise Çin’de 900’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip Corona Virüsü salgınının Nisan ayından itibaren sıcaklardan dolayı ortadan kaybolacağını açıkladı.

Haravgi Gazetesi
- Kamboçya’dan, Malezya’dan ve diğerlerinden SELAMLAR…
“26 vatandaşlığın verilmesiyle ilgili hiçbir talep yok”, “Bakanlar Kurulu’nun yetkisinde değil”, “MONEYVAL'dan yeni ipuçları ve öneriler” alt başlıklarıyla verilen haberde, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığına alına, Başpiskopos’un arkadaşı Malezyalı, Kamboçyalı polis yetkilisi vs., 26 yabancının hiçbirinin pasaport çıkarmadığına belirtiliyor. Hükümetin, meclisi ve ilgili mevzuatı görmezden geldiği, konuyla ilgili 31 Ocak 2020’ye kadar herhangi bir yönetmelik yayınlamadığı; bu nedenle de Bakanlar Kurulu’nun yeni vatandaşlık başvurularını değerlendirme yetkisi ve hakkı olmadığı belirtiliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:07

Son Haberler

14 Haziran
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
G-7 ülkeleri Çin dampingi konusunda fikir birliğine vardı.
18:03
Mitsotakis- Erdoğan görüşmesine 1 gün kala, Ankara tahriklerde bulunuyor.
18:01
Polis, 65 yaşındaki kadının üzerinde büyük miktarda gümrüksüz tütün ürünü buldu
17:58
12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Tüm haberler

Video on Demand