Basın Özetleri 10.02.2020

Filelefteros Gazetesi
- İsrail ile Savunma İşbirliği
“Hava savunma sistemi, “akıllı” silah ve askeri eğitim”, “Savunma Bakanı bugün komşu ülkede” alt başlıklarıyla verilen haberde, hükümetin İsrail’le Savunma ve Güvenlik alanlarındaki işbirliğini yoğunlaştırdığı belirtiliyor. Savunma Bakanı Savas Angelidis’in komşu ülkeye bugün yapacağı ziyaretin sembolik bir ziyaret olmadığı; iki ülke arasında Savunma alanında işbirliğinin, Savunma Sanayi’sine odaklı olarak savunma sistemlerinin ortak üretimi konusunda derinleştirilmesi amacıyla gerçekleştirileceği ifade edildi. Haberde, Savas Angelidis’in bugün komşu ülkeye gerçekleştireceği ziyaretinde, araştırma ve geliştirme çalışmalarında daha fazla işbirliği sağlamaya yönelik olarak İsrailli meslektaşı Naftali Bennett ile bir araya geleceği belirtildi. Bunun yanı sıra, Angelidis’in askeri eğitim konusunda, Milli Muhafız Ordusu’na mensup bireylerin İsrail’e giderek eğitim görmesini ve İsrailli uzmanların adaya gelerek eğitim vermesini talep edeceği ifade edildi.
- Şimdi de ek haklarını satıyorlar
“Bu onlara Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kuzeyde kalan mülkiyetlerine muadil olarak verilen ek haklardır”, “Şu anda çok büyük sayılarda satış yok ancak ilgi artıyor” alt başlıklarıyla verilen haberde, göçmenlerin devlet tarafından mülkiyetlerine muadil ek bir hak olarak verdiği sahiplik belgelerini satmaya başladığı belirtiliyor. Haberde devlet tarafından verilen bu sahiplik belgelerinin tapu olmadığı ve satılamayacağı ifade edilirken, Kıbrıs Türk arsalarına inşa edilen 32 göçmen evinde buna benzer olayların yaşandığı belirtildi.

Politis Gazetesi
- Ödenmemiş Kredi Borçları ile ilgili Liste konusunda bizimle alay ediyorlar
“Ekonomi Komisyonu, Yorgaci’den raporları Sillouris’e teslim etmesini istedi” üst başlığıyla verilen haberde; 3 Aralık 2018'de gerçekleşen Ekonomi Komisyonu tutanaklarında, eski Merkez Bankası Müdürü’nden raporların talep edildiğinin görüldüğü belirtiliyor. Habere göre bu tutanaklar, siyasi nüfusa sahip kişilerin Ödenmemiş Kredi Borçları konusunda; partiler, milletvekilleri ve yapılan açıklamalar arasında oluşan "düğümün" ucunu gösteriyor. Habere göre tutanaklar ayrıca, ana listenin geçen Temmuz'dan bu yana sessizliğini koruyan Meclis Başkanı’na Hristalla Yorgaci tarafından 8 Nisan 2019 tarihinde gönderildiği şeklindeki görüşleri de haklı çıkarıyor. Partilerin, bu bilgiler ışığında sıfırdan bir çalışmanın başlatılmasını talep ettiği ifade ediliyor.

Alithia Gazetesi
- Baltalamaya başladılar
“Bahçeli’nin Akıncı’nın derhal görevden alınmasını istediği açıklamasının ardından, AKP ve Türk hükümeti de Akıncı’ya açıkça saldırıya başladı”, “Kıbrıs Türk toplumu lideri baskılara boyun eğmeyerek açıklamasının arkasında olduğunu söyledi” alt başlıklarıyla verilen haberde; Ankara’nın sistematik olarak Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı’ya yönelik yıpratma politikası uyguladığı belirtiliyor. Bu şekilde Kıbrıs Türk toplumunun yeni liderinin yapılması için yapılacak seçimler öncesi müdahalelere başladığı ve seçime yaklaştıkça bunun doruğa ulaşacağı tahmin ediliyor. Haberde bu şekilde, Akıncı’nın Türkiye liderleri tarafından "istenmeyen" adam ilan olarak edileceği ve yeniden seçilmemesi için elinden gelenin en iyisini yapacağı ifade ediliyor. İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röpotraj sonrası, Ankara’nın; Erdoğan’ın aşırı sağcı ortağı Bahçeli’nin ardından, özelikle de Çelik ve Oktay gibi üst düzey yöneticileriyle de, Akıncı’ya karşı perde arkasından bir mücadele yürütmeye başladığı belirtiliyor.

Haravgi Gaztesi
- Şike… Kimse Görmedi, Kimse Duymadı
“Kıbrıs Futbol Federasyonu: Hiçbir delil yok, hiçkimse şüpheli değil”, “85 UEFA dosyasının 62’si askıda kaldı”, “Asyalılar… Kıbrıs futboluna tapıyor” alt başlıklarıyla verilen haberde, UEFA’nın şike konusunda 85 dosya gönderdiği ancak şuana kadar hiçbirinin sonuçlandırılmadığı belirtiliyor. Haberde, futbolcular, hakemler, sendika temsilcileri ve diğer tüm tarafların polise, şikeyle ilgili olarak herhangi bir şey bilmedikleri, duymadıkları ve görmedikleri konusunda bilgi verdiği ifade ediliyor. Kıbrıs Futbol Federasyonu’nun konuyla ilgili olarak “Ellerinde hiçbir delil veya bilginin bulunmadığı, hiç kimsenin de şüpheli durumunda olmadığını” açıkladığı belirtiliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:07

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand