Basın Özetleri 10.02.2020

Filelefteros Gazetesi
- İsrail ile Savunma İşbirliği
“Hava savunma sistemi, “akıllı” silah ve askeri eğitim”, “Savunma Bakanı bugün komşu ülkede” alt başlıklarıyla verilen haberde, hükümetin İsrail’le Savunma ve Güvenlik alanlarındaki işbirliğini yoğunlaştırdığı belirtiliyor. Savunma Bakanı Savas Angelidis’in komşu ülkeye bugün yapacağı ziyaretin sembolik bir ziyaret olmadığı; iki ülke arasında Savunma alanında işbirliğinin, Savunma Sanayi’sine odaklı olarak savunma sistemlerinin ortak üretimi konusunda derinleştirilmesi amacıyla gerçekleştirileceği ifade edildi. Haberde, Savas Angelidis’in bugün komşu ülkeye gerçekleştireceği ziyaretinde, araştırma ve geliştirme çalışmalarında daha fazla işbirliği sağlamaya yönelik olarak İsrailli meslektaşı Naftali Bennett ile bir araya geleceği belirtildi. Bunun yanı sıra, Angelidis’in askeri eğitim konusunda, Milli Muhafız Ordusu’na mensup bireylerin İsrail’e giderek eğitim görmesini ve İsrailli uzmanların adaya gelerek eğitim vermesini talep edeceği ifade edildi.
- Şimdi de ek haklarını satıyorlar
“Bu onlara Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kuzeyde kalan mülkiyetlerine muadil olarak verilen ek haklardır”, “Şu anda çok büyük sayılarda satış yok ancak ilgi artıyor” alt başlıklarıyla verilen haberde, göçmenlerin devlet tarafından mülkiyetlerine muadil ek bir hak olarak verdiği sahiplik belgelerini satmaya başladığı belirtiliyor. Haberde devlet tarafından verilen bu sahiplik belgelerinin tapu olmadığı ve satılamayacağı ifade edilirken, Kıbrıs Türk arsalarına inşa edilen 32 göçmen evinde buna benzer olayların yaşandığı belirtildi.

Politis Gazetesi
- Ödenmemiş Kredi Borçları ile ilgili Liste konusunda bizimle alay ediyorlar
“Ekonomi Komisyonu, Yorgaci’den raporları Sillouris’e teslim etmesini istedi” üst başlığıyla verilen haberde; 3 Aralık 2018'de gerçekleşen Ekonomi Komisyonu tutanaklarında, eski Merkez Bankası Müdürü’nden raporların talep edildiğinin görüldüğü belirtiliyor. Habere göre bu tutanaklar, siyasi nüfusa sahip kişilerin Ödenmemiş Kredi Borçları konusunda; partiler, milletvekilleri ve yapılan açıklamalar arasında oluşan "düğümün" ucunu gösteriyor. Habere göre tutanaklar ayrıca, ana listenin geçen Temmuz'dan bu yana sessizliğini koruyan Meclis Başkanı’na Hristalla Yorgaci tarafından 8 Nisan 2019 tarihinde gönderildiği şeklindeki görüşleri de haklı çıkarıyor. Partilerin, bu bilgiler ışığında sıfırdan bir çalışmanın başlatılmasını talep ettiği ifade ediliyor.

Alithia Gazetesi
- Baltalamaya başladılar
“Bahçeli’nin Akıncı’nın derhal görevden alınmasını istediği açıklamasının ardından, AKP ve Türk hükümeti de Akıncı’ya açıkça saldırıya başladı”, “Kıbrıs Türk toplumu lideri baskılara boyun eğmeyerek açıklamasının arkasında olduğunu söyledi” alt başlıklarıyla verilen haberde; Ankara’nın sistematik olarak Kıbrıs Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı’ya yönelik yıpratma politikası uyguladığı belirtiliyor. Bu şekilde Kıbrıs Türk toplumunun yeni liderinin yapılması için yapılacak seçimler öncesi müdahalelere başladığı ve seçime yaklaştıkça bunun doruğa ulaşacağı tahmin ediliyor. Haberde bu şekilde, Akıncı’nın Türkiye liderleri tarafından "istenmeyen" adam ilan olarak edileceği ve yeniden seçilmemesi için elinden gelenin en iyisini yapacağı ifade ediliyor. İngiliz The Guardian gazetesine verdiği röpotraj sonrası, Ankara’nın; Erdoğan’ın aşırı sağcı ortağı Bahçeli’nin ardından, özelikle de Çelik ve Oktay gibi üst düzey yöneticileriyle de, Akıncı’ya karşı perde arkasından bir mücadele yürütmeye başladığı belirtiliyor.

Haravgi Gaztesi
- Şike… Kimse Görmedi, Kimse Duymadı
“Kıbrıs Futbol Federasyonu: Hiçbir delil yok, hiçkimse şüpheli değil”, “85 UEFA dosyasının 62’si askıda kaldı”, “Asyalılar… Kıbrıs futboluna tapıyor” alt başlıklarıyla verilen haberde, UEFA’nın şike konusunda 85 dosya gönderdiği ancak şuana kadar hiçbirinin sonuçlandırılmadığı belirtiliyor. Haberde, futbolcular, hakemler, sendika temsilcileri ve diğer tüm tarafların polise, şikeyle ilgili olarak herhangi bir şey bilmedikleri, duymadıkları ve görmedikleri konusunda bilgi verdiği ifade ediliyor. Kıbrıs Futbol Federasyonu’nun konuyla ilgili olarak “Ellerinde hiçbir delil veya bilginin bulunmadığı, hiç kimsenin de şüpheli durumunda olmadığını” açıkladığı belirtiliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:07

Son Haberler

22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Tüm haberler

Video on Demand