Dışişleri Bakanı: Şubat ve Mart, D.Akdeniz'deki gelişmeler açısından belirleyici

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, önümüzdeki iki ayı, Doğu Akdeniz bölgesinde yaşanacak gelişmeler açısından belirleyici olarak niteledi.

Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamada, Şubat ve Mart ayında Brüksel’de Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinin geleceği konusunda kapsamlı bir görüşme yapılcağını belirtti. türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, ülkesinin Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin yeniden başlamasını istediğini hatırlattı. Hristodulidis, Ankara’nın şimdiye kadar durumun düzelmesine yönelik herhangi bir niyet göstermediğini ve Avrupa Birliği’ne katılım sürecinin devam etmesini istiyorsa bunu fiilen kanıtlaması gerektiğini vurguladı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yasadışı faaliyetlere karışan gerçek ve tüzel kişilere yönelik Avrupa Birliği’nin uygulayacağı yaptırımlar listesinin oluşturulmasının son aşamada bulunduğunu sözlerine ekledi. Kısa bir süre sonra konuyla ilgili açıklamaların yapılacağını ifade etti. Hristodulidis, Kıbrıs sorununa değinerek, müzakerelerin Cran Montana’da kesintiye uğradığı yerden yeniden başlamasına olanak verecek koşulların oluşmasına yönelik dileğini ifade etti. Kıbrıs’taki statükonun kabul edilemeyeceğini belirterek, hergün işgal güçlerinin ara bölgede yaptığı ihlaller konusunda büyük endişe bulunduğunu kaydetti. Kıbrıs-Yunanistan-Lübnan 3lü görüşmesi hakkında ise muhtemelen 6 Nisan’da Lefkoşa’da yapılacağını söyledi. ayırca Kıbrıs ve Lübnan arasında enerji alanında ileri düzeyde işbirliği yapılmasına yönelik görüşmelerin gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 19:08

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand