Basın Özetleri 31.12.2020

Filelefteros Gazetesi
- Kısır döngü içindeki Kıbrıs
“Varyantlı veya varyantsız yeni bir lockdown’u durumu göz ardı edilmiyor ancak ekonomi denkleme giriyor” yan başlıklı haberde, kamu hastanelerindeki durumun kritik olduğu, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nün, son 24 saatlik verilere dayanarak önümüzdeki günlerde doğabilecek ihtiyaç nedeniyle hastanelerdeki hastaları diğer hastanelere naklederek, daha da fazla sayıda koronavirüs hastası için yoğun bakım üniteleri hazırladığı vurgulandı. Haberin detayında, hastanede tedavi altına alınan korona virüs hastası sayısının dün 159'a ulaşarak yeni bir rekor kırdığı, Aralık ayı için pandemi haritasının üzücü olduğu ve günlük vaka sayısının çok yüksek seviyelerde olduğu aktarıldı. Son 29 günlük süreçte toplam 76 kişinin hayatını kaybettiği bu ölümlerin 68'inin doğrudan koronavirüs nedeniyle gerçekleştiği, yaşam mücadelesinin kaybeden 35 kişinin, dün 5 vaka daha açıklanan korona virüs vakalarının ortaya çıktığı huzurevlerinden gelen yaşlılar ilgili olduğu belirtildi. Haberde ayrıca, hükümet ve bilim insanlarının verileri takip ettiği ve yeni yıl tatili sonrası, yerel ekonomiyi de denklemin içine katarak, geçen baharda yaşadığımızdan farklı olsun veya olmasın, yeni bir lockdown olasılığını göz ardı etmediği vurgulandı.
- Komşular bu gece dedektif rolünde olacak
“Yılbaşı gecesi polis kontrolleri nasıl yapacak” yan başlıklı haberde, bu akşamki yeni yıl kutlamalarının, en fazla 10 kişinin veya iki ailenin bir araya gelebileceği, sabah saat 01:00'da ise herkesin evinde olması gerekmesi nedeniyle her yıldan farklı olacağı belirtildi. Haberin detayında, alınan bu kararnamelerin uygulanması ve denetlenmesi için yetkili makamların vatandaşlardan, polisin bu amaçla kurduğu birime ihlallerine ilişkinkili olarak isimle veya anonim şekilde bildirimde bulunarak, polisin çalışmalarına yardımcı olmasını istediği ifade edildi.

Politis Gazetesi
- Odiseus’un uygulamaları son bulmalı
“Şimdi de Kaloyirou komisyonunu itibarsızlaştırmaya çalışıyor” yan başlığıyla verilen haberde, Genel Denetçi Odiseus Mihailidis’in, bazen Denetçi olarak, bazen de Odiseus Mihailidis olarak davrandığı ve dün sosyal medyada yayınladığı mesajında kendi raporlarıyla Kalogirou'nun bulgularını karşılaştırarak geçersiz kılmaya çalıştığı iddia edildi. Haberin detayında, Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kousios’un, Odiseus'un sorumluluklarından kaçarak siyasallaşmaya devam ettiği ve bu davranışın sona ermesi gerektiğini vurguladığı, İçişleri eski Bakanı Sokratis Hasikos'un ise Genel Denetçi’nin kendisi hatasızmış gibi davranarak hükümete yönelik tehditlerinden dolayı tepki gösterdiği aktarıldı.
- Personel aranıyor, yoğun bakım üniteleri zayıflıyor
“Sınırlarında” yan başlığıyla verilen haberde, korona virüs hastası her 3 hastadan 1'inin yoğun bakımda olduğu, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü tarafından yoğun bakım ünitelerindeki yatak sayısını artırmak için olağanüstü bir çaba sarfedildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, dün yapılan testler sonucunda 704 yeni korona virüs vakasının daha tespit edilidiği, 2 kişinin ise salgın nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Delirmemizden korkmuşlar!
“Koronavirüsün etkilerinden etkilenen vatandaşlara psikolojik destek sağlamak için Sağlık Bakanlığı tarafından özel bir komite kuruldu” yan başlıklı haberde; koronavirüsün ölümcül bir hastalık olması nedeniyle vatandaşlarda psikolojik sorunlar yaşandığını gözlemleyen Sağlık Bakanlığı'nın bu durumun kötüleşmesini önlemek amacıyla, vatandaşları ruhsal ve psikolojik sorunlardan korumak için harekete geçerek psikologlar, psikiyatristler, sosyologlar, sosyal hizmet uzmanları ve diğer ilgili uzmanlardan oluşan özel bir komite kurmaya başladığı vurgulandı. Haberin detayında, Britanya'da yakın zamanda yapılan bir araştırma, pandeminin 1.5 milyonu çocuk olmak üzere en az 10 milyon insanı psikolojik olarak etkilediğini gösterdiği, bakanlık tarafından kurulacak komitenin referans şartlarının, topluluk içinde yardıma ihtiyacı olan insanları destekleyecek, şirketler, kurumlar, okullar vb. yerlerde grupların oluşturulması olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, vatandaşların işyerlerindeki destek gruplarının yanında psikolojik destek için ev ziyaretleri, atölye çalışmaları, telefon desteğinin de oluşturulacağı, pandeminin yarattığı; kaygı, panik, öfke, hayal kırıklığı ve güvensizliği yönetmek için de kılavuzlar hazırlanacağı ifade edildi.
- Beşli ne zaman, nerede ve nasıl gerçekleşecek?
“Lute yeni yıl kutlmaları sonrası Kıbrıs'ta” yan başlıklı haberde; Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Jane Hall Lute’un Kıbrıs sorunuyla ilgili beşli görüşmeyi için ön hazırlık yapmak amacıyla Ocak ayı ortasında Kıbrıs'a geleceği, bu durumun; beşli görüşmenin ne zaman, nerede ve nasıl yapılacağına dair soruların giderek daha fazla dile getirilmesine neden olduğu aktarıldı. Konuyla ilgili dile getirilen asıl sorunun ise: Bu konferanstan ne bekleyemeyiz ve Kıbrıs sorununun çözümü sürecini nasıl ilerletecek? olduğu vurgulandı. Haberin detayında, Şubat ayında yapılmasına kesin gözüyle bakılan konferansın nerede yapılacağıyla ilgili konunun şimdiye kadar netlik kazanmadığı ancak, bunun Avrupa Birliği ülkeleri dışında olacağı, en olası ülkenin ise İsviçre olduğu belirtildi.

Haravgi Gazetesi
- MAFYA... “altın” pasaport uygulamaları
“ “Dürüst ve iyi niyetli”, sabıka kaydı olan yatırımcılar”, “Kamboçyalılara verilen 12 pasaporttan sadece 1'i sorunlu”, “Kaloyirou: Belki bakanlar neyi onayladıklarını bilmiyorlardı” yan başlıklarıyla verilen haberde; “altın” pasaport skandalına ilişkin uygulamaları hatırlatılan gazetede, aracıların başvuruyu İçişleri Bakanlığı'na sunarak, yatırımcıları tanıdıklarını ve hepsinin dürüst ve iyi niyetli olduklarını ancak onları hiç görmediklerini belirten bir tavsiye mektubu yazdığı, bunun üzerine de Malezyalı kaçak Jho Taek Low’a pasaport verildiği örneğini kullanarak bu konuyu irdeledi.
- 2021 sonunda nüfusun %60'ı aşılanmış olacak
“Devlet başka ülkelerden de aşı satın alabilir” yan başlıklı haberde; Kıbrıs nüfusun %60'ını aşılamak için 1 milyon doz aşıya ihtiyaç olduğu ancak beklenen aşıların henüz onaylanmadığı ifade edildi. Haberin detayında, 2021 yılı için belirlenen bu hedefe ulaşılması için 4 aylık süreçte günde 10 ile 20 bin arası aşı yapılması gerektiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:25

Son Haberler

13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Moskova: ABD Rusya'yı terör destekçisi devletler listesine dahil ederse, ikili diplomatik ilişkiler zarar görecek.
15:00
Petsas: Atina’nın Ankara’nın açıklamalar aracılığıyla yarattığı sürekli çatışma durumunu takip etmesi söz konusu değil.
14:59
12 Ağustos
Taliban'ın dini lideri IŞİD'in üstlendiği intihar saldırısında öldürüldü
14:01
İnternet dolandırıcılığı soruşturması kapsamında 55 yaşındaki bir şahıs tutuklandı
14:00
Son 1 haftada koronavirüsten 6 kişi öldü ve 3,611 yeni vaka kaydedildi
13:59
Baf'da film gibi polis kovalamacası
13:58
Cumhurbaşkanı KDV'nin indirilmesini öngören iki yasa tasarısı konusunu Yüksek Mahkemeye taşıdı
13:57
Tüm haberler

Video on Demand