Basın Özetleri 30.12.2020

Filelefteros Gazetesi
- Gözleri kapalı pasaportlar
“Kaloyirou Komisyonu: İçişleri ve Maliye Bakanlıkları için basit işlemler” yan başlıklı haberde, Kaloyirou’nun raporunda salt uygulayıcı olarak nitelendirilen ve yetkili olan İçişleri ile Maliye Bakanlıkları tarafından yabancı yatırımcılara verilen istisnai vatandaşlıklar konusunda temel bir denetim bile uygulanmadığının belirtildiği vurgulandı. Haberin detayında, İçişleri Bakanlığı’ndan görevli bir yetkilinin resmi bir belge sunarak tüm araştırmaların göz ardı edilmesini sağladığı, İçişleri Bakanı’nın ise aldığı bir öneri üzerine belgeleri onayladığı iddia edildi. Haberde ayrıca, Kaloyirou başkanlığındaki komisyonun hazırladığı raporun dün; kişisel verilerin korunması amacıyla yatırımcıların, hukuk bürolarının, şirketlerin isimlerinin ve kontrol olmaksızın tüm aşamalardan geçmiş “öne çıkan” vakaların dahi kaldırılmasının ardından yayınlandığı belirtildi.
- Thanasis'in kemiklerindeki hasarlarla ilgili uzman kontrolü
“Aile, kemiklerin Yunanistan'a götürülerek incelenmesi için mahkemeye başvuracak” yan başlıklı haberde, Profesör ve Atina Adli Tıp Servisi eski başkanı Filippos Koutsaftis’in, 29 Eylül 2005 tarihinde Alassa köprüsü altında ölü olarak bulunan 26 yaşındaki milli muhafız Thanasis Nikolaou'yla ilgili araştırmanın tamamlanması için iskeletinin yeniden incelenmesi ve özel laboratuvar testlerinin yapılmasını talep ettiği belirtildi. Haberde, Koutsaftis’in bu testlerin konuyla ilgili güvenli sonuçlara varmak ve tüm sürecin tamamlanması için de gerekli olmasının yanında aile tarafından da istendiğini söylediği ifade edildi.

Politis Gazetesi
- Dimitra Kalogirou’nun adresler ve isimlerle ilgili bulguları
“Metin “kesilerek” ve “karartılarak” dün kamuoyuna açıklandı” yan başlığıyla verilen haberde, gazetenin geçen Eylül ayından itibaren raporun tüm içeriğini kesinti olmadan ve sansürsüz olarak ortaya çıkardığı belirtildi. Haberin detayında, yayınlanan raporda ne denetim firmalarının isimlerini, ne vatandaşlık alanlarla ilgili bilgilerin ne de olası cezai suçlardan yargılananların yer almadığı aktarıldı. Haberde ayrıca, muhalefet bu rapordan tatmin olmadığı ve AKEL’in siyasi sorumluluk alınması konusunda ısrar ettiği, DİKO’nun ise soruşturmayı yürütmek üzere Genel Denetçi Odisseas atamasını istediği vurgulandı.
- Lute geliyor, Cumhurbaşkanlığı baskı altında
“Kıbrıs sorunu” yan başlığıyla verilen haberde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Jane Holl Lute'un Ocak ayının ortasında Kıbrıs’a gelecek olması nedeniyle Kıbrıs sorunuyla ilgili kronolojik zamanın daraldığı belirtildi. Haberin detayında, AKEL’in Kıbrıs sorunu konusunda sunduğu teklifi görüşmek için hala Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından davet beklediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Ocak ayı başında yayınlanacak UNFICYP raporun ilerisi için önemli olduğu ifade edildi.

Alithia Gazetesi
- Hiç iyi değiliz, daha katı önlemler geliyor
“Korona virüse karşı mücadeleyi kaybettik”, “Dünden itibaren mini lockdown” yan başlıklı haberde; korona virüsün Aralık ayında Kıbrıs’ı bertaraf ettiği, yalnızca bir hafta içinde 2.690 yeni vaka tespit edilirken, günlük tedavi edilen ortalama hasta sayısının 140'tan, 155'e yükseldiği belirtildi. Haberin detayında, aynı dönemde nihai ölüm nedeni Covid-19 olan 18 kişinin hayatını kaybettiği, kaydedilen 10 vakadan yaklaşık 9'unun yerel olduğu ve laboratuvar test sonuçlarında tespit edilen pozitif vakaların güvenli sınır olarak kabul edilen %4'lük oranın üzerine çıkarak %5'e yaklaştığı vurgulandı. Bütün bu yaşananların hükümeti dün, 18.00'dan itibaren ziyaretlerin yasaklanması, kamu ve kuruluşları çalışanlarının mümkün olduğunca evden çalışmaları gibi yeni kısıtlayıcı önlemler almaya zorladığı ifade edildi. Haberde ayrıca, alınan önlemlerin mini lockdown'u anımsattığı, genel lockkdown senaryosunun ise tartışılmaya başlandığı aktarıldı.
- Doktorların nedenleri tepkiye neden oluyor
“Sağlık sistemi yoğun baskı altında” yan başlığıyla verilen haberde; korona virüs hastalarının tedavisi sürecinde en büyük sorumluluğun devlet hastanelerine düştüğü ve devlet hastanelerinde hizmet veren doktorlar üzerinde aşırı yük biriktiği aktarıldı. Haberin detayında, artan vakalar nedeniyle doktorlar üzerinde oluşan yoğun baskıyı hafifletmek amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın bir dizi önlemler almak için çalışma yürüttüğü, bu çerçevede özel sektörde çalışan doktorlara teklif götürüldüğü belirtildi. Ancak Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü temsilcisinin zorunluluktan kaçınmak olarak nitelendiği çeşitli nedenlerle, bazı doktorların bu çabaya katkıda bulunmayı reddetmesinin tepkiye neden olduğu vurgulandı.

Haravgi Gazetesi
- "Altın" pasaport raporu karartıldı
“6.324 “altın” pasaporttan sadece 42'si incelendi”, “Cumhurbaşkanlığı Hukuk Bürosu’yla ilgili hiçbir dava yok”, “Kredi kartıyla 3 milyon €’ya pasaport aldı” yan başlıklarıyla verilen haberde; Anastasiadis - DİSİ hükümetinin, Dimitra Kaloyirou başkanlığındaki komitesinin binlerce kişinin vatandaşlığa geçişiyle ilgili raporundaki tespit edilen vakalardaki isimleri ve söz konusu davalarda aracılık yapan hukuk büroları ve denetim firmalarının isimlerini gizlenmeye özen göstererek, dün yayınladığı belirtildi.
- 4 yeni ölüm ve 907 COVID-19 vakası
“Takip süreci otomatik olarak başlıyor” yan başlıklı haberde; Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, Covid-19 nedeniyle 4 daha hayatını kaybetmesinin ardından, salgın sebebiyle can kaybının 117’ye ulaştığı, PCR ve hızlı test olarak yapılan toplam 18,070 test sonucunda dün 907 yeni korona virüs vakasının daha tespit edildiğinin belirtildiği aktarıldı. Haberin detayında, Covid-19 hastası olan 154 kişinin devlet hastanelerindeki tedavilerinin sürdüğü bu kişilerden 42’sinin durumunun ağır olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, dün yapılan testler sonucu tespit edilen rekor sayıdaki vakalarla birlikte toplam korona virüs vaka sayısının da 21,315’e yükseldiği ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:25

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand