03.12.20 basın özetleri

Kıbrıs Rum gazetelerinden programında bugün de birlikteyiz.
Günün basın özetleriyle başlayacağız programımıza. Filelefteros gazetesi Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili gelişmelere yer verirken Haravgi ve Politis gazetesi korona virüs gelişmelerini ele alıyor, Alithia gazetesi ise Baş Muhasebeci Rea Yeoryiu hakkında disiplin araştırması başlatılacağı haberini manşete taşımış.
***
Filelefteros gazetesi “Beşlinin devamı yok – Lut toplantı için ortak irade olduğunu ancak iki liderin aynı vizyonu paylaşmadığını saptadı – BMGS’nin özel temsilcisi Ankara ziyaretinden sonra adaya yeniden gelebilir” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:
BM Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakereleri hazırlayacak olan bir resmi olmayan beşli toplantı hedefliyor. Bununla birlikte Ceyn Hol Lut iki taraf arasındaki mesafe nedeniyle sonuç getirecek bir süreç konusunda büyük ölçüde zorluklar olduğunu tespit etti. Gerek BM’den gerekse de Lefkoşa’daki diplomatik kaynaklardan yapılan okumalar şu noktalara dikkat çekmekte:
1- 5+1 toplantıyı tüm taraflar yani iki toplum lideri, garantör güçler ve BM de istiyor.
2- Ceyn Hol Lut konferansa yönelik ortak irade görmekle birlikte, ne 5+1 konferansı ne de Kıbrıs için yeni bir toplantıya yönelik olarak ortak vizyon olmadığı kanaatinde.
3- Ceyn Hol Lut’un bu çabasından beklenen BMGS’nin resmi olmayan bir beşli toplantının sonuç vereceğini hissetmesidir.
Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre Kıbrıs Rum tarafı Ceyn Hol Lut ile görüşmesinde, ona, öteki tarafın koşul ve şartlar öne sürmediği bir toplantıya hazır olduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis BM temsilcisine daha fazla zaman kaybetmek istemediğini ve toplantının en kısa sürede yapılmasını arzu ettiğini vurguladı.
Ceyn Hol Lut Yunanistan Dışişleri Bakanlığıyla görüşmek üzere Atina’ya gitti. Taraflar Ankara’nın tutumunun anahtar rol oynayacağına inanıyor bu yüzden de Ceyn Hol Lut Dışişleri Bakanlığıyla görüşmeler yapmak amacıyla Türk başkentine gidecek.
Lut adadan ayrılmadan önce gerekli görüldüğü takdirde, BMGS’ne nihai önerilerini sunmadan önce yeniden Kıbrıs’a dönme olasılığını açık bıraktı.
Kıbrıs Dışişleri Bakanı açıklamalarında AB’nin yüksek düzeyde katılım gösterme ve müzakerelerin yeniden başlatılması için BMGS’yle iletişim kurma olasılığından söz etti.
***
Alithia ön sayfasında verdiği ilgili haberi “İki taraf arasındaki mesafeye rağmen Lut diyaloğun yeniden başlaması ve beşli konferansın toplanması konusunda iyimser – Görüşmelerde bulunmak üzere Atina’ya giden Lut daha sonra Britanya ve Türkiye’de görüşmeler yapacak” başlıkları altında veriyor.
Haberde Ceyn Hol Lut iki topum lideri arasındaki görüş ve yaklaşım mesafesine rağmen temaslar döngüsü sona erdikten ve Antonio Guteres’i bilgilendirdikten sonra Genel Sekreterin sonraki adımları belirleyecek olan beşli resmi olmayan toplantıya karar vereceği konusunda iyimser diye yazıyor.
***
Politis gazetesi Lut bir sonraki adım için ortak vizyon arayışında başlıklı haberinde “5+1 resmi olmayan toplantının gerçekleşmesi konusunda gözler Ankara’ya bakıyor. Garantör güçlerle görüştükten sonra Ceyn Hol Lut’un adaya gelmesi olasılık dışı değil. Bununla birlikte ortak bir vizyon yokluğu konferansın başarıya ulaşması konusunda iyimserliğe yer bırakmıyor” diye yazıyor.
Haravgi gazetesi:
Müzakerelerin başlamasına yönelik AKEL’den bütünsel öneri – Lut’tun beşli koferans için temasları ve partilerin tepkileri
Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerden ve sorunun iki bölgeli iki toplumlu çözüm zemininden çıkması olasılığından endişe duyan AKEL Merkez Komitesi dün resmi olmayan toplantının gerçekleşmesine ve özlü müzakerelerin Kran Montana’da kalındığı noktadan başlamasına yönelik belirli öneriler ele aldı. AKEL’in önerilerinin önümüzdeki günlerde kayıt altına alınması ve yararlanması üzere Cumhurbaşkanına sunulması bekleniyor.
AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Kıbrıs sorununda hüküm süren üç buçuk yıllık müzakere boşluğunun sonuçlarının şimdi herkesçe anlaşıldığını söyledi. “Kıbrıs Türk toplumunun başında çözüm yanlısı bir lider varken 3,5 yılın değerlendirilmeden geçmesine izin verildi. Şimdiyse Türk tarafının masaya iki devlet çözümünü koymasını engellemeye çağrılıyoruz” diyen Stefanos Stefanu şöyle devam etti: “Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili üzerinde anlaşmaya varılmış ve Güvenlik Konseyi kararlarınca belirlenen zemin elimizdeki tek güçlü silahı oluşturuyor. Buna paralel olarak Kıbrıs Rum tarafının tavrı, iki bölgeli iki toplumlu BM kararlarınca belirlenen siyasi eşitliğe sahip çözüme bağlılığı ve müzakerelerin Kran Montana’da kalınan noktadan devam etmesi konusunda net, istikrarlı ve şaşmaz olmalıdır. Yakınlaşmalar konusunda yeni açılımlar, “yeni fikirler” edebiyatı ve siyasi eşitlik konusundaki yeni gelgitler Kıbrıs Rum tarafının açıklamalarının inanırlığını yok eder ve zarar verir. Aynı zamanda Kıbrıs Türk tarafının masaya iki devlet çözümünü koymasını engellemek için mücadele ettiğimiz bir dönemde “desantralize” ve “gevşek” federasyon gibi tartışmalar yardımcı olamaz” dedi.
Stefanu sözlerine son verirken “AKEL’in yeni macera ve tehlikelerin başlangıcı olacak olan ülkemizin taksimine götürecek gelişmelerle uzlaşması imkânsızdır. Halkımız ve geleceği için tek garanti özgürlük ve müzakereler sonucunda ulaşılacak barışçıl bir çözümdür” dedi.
DİSİ Basın Sözcüsü Dimitris Dimitriu “her türlü baskı farklı çözümlerden söz eden Türk tarafına ve Türk liderine yapılmalıdır” dedi ve yakın gelecekte müzakere masasında Türk görüşlerinin netleşeceği bir konferansın yapılması umudunu ifade etti.
DİKO adına bir açıklama yapan Yorgos Solomu Türkiye’nin çözüm zeminini değiştirmeye çalıştığını ve iki devlet çözümü planını ilerletmek için uğraştığını söyledi. Solomu “Cumhurbaşkanı beşli bir konferansa hazır olmasının Türk tarafına taksimci görüşlerini resmen masaya koyma olanağını sağladığını, bunun ya yeni bir çıkmaz ya da müzakerelerin anlaşmaya varılan zeminden çıkması hatta Trükiye’yi de sorumluluklarından arındırdıması demek olduğunu anlamak zorundadır” dedi.
***
Alithia’nın ana haberi Cypra mezbahası skandalıyla ilgili.
Başlıklar şöyle: Rea eşinin devlet adına tahsil edilmeyen çeki konusunda Mahkeme karşısına çıkacak – Ekonomi Bakanı Konstandinos Petridis Bakanlar kurulunda Baş Muhasebeci hakkında disiplin araştırması yapılması önerisini getirdi – Hukuk Dairesi konuyu inceliyor
Haberde şöyle yazıyor.
Hükümetin Baş Muhasebeci Rea Yeoryiu ve somut olarak da eşinin Devlet Muhasebe Bürosunun müdahalesiyle tahsil edilmeyen 54 bin avroluk garanti çeki hakkında disiplin soruşturması yapması bekleniyor. Ekonomi Bakanı Konstandinos Petridis bugün toplanacak olan Bakanlar Kuruluna bir mektup göndererek soruşturmanın başlatılması amacıyla karar alınmasını istedi. Bakanlar Kurulu Sekretaryası birtakım hukuki noktaların netleştirilmesi maksadıyla mektubu Hukuk dairesine gönderdi ama Hukuk Dairesi çok meşgul olması nedeniyle konuyu incelemek için zaman istedi. Durum böyleyken konu Bakanlar Kurulunun bir sonraki toplantısında ele alınacak.
***
Politis gazetesinin ana haberi:
Bu yılki Noel şarkılarını epidemiyologlar söyleyecek
Yüksek vaka sayısı nedeniyle genel lockdown hakkında düşünceler
Dr. Karayannis 31 Aralık’tan sonra uygulamaya girecek önlemler konusunun yeniden görüşüldüğünü ve henüz hiçbir kesin kararın alınmadığını açıkladı
Avrupa Sağlık Komiseri Stella Kiryakidu Sağlık Bakanlarını önlemlerin zamansız gevşetilmesinin taşıdığı riskler konusunda uyardı
Sağlık Bakanlığı dün koronavirüs nedenli üç yeni ölüm vakası ve 292 yeni pozitif vaka açıkladı. Covid 19 nedenli toplam ölüm sayısı 52’ye yükseldi.
***
Haravgi gazetesi de ana haber olarak koronavirüsle ilgili gelişmeleri veriyor.
Başlıkları şöyle:
Hastalar da hastaneler de Hükümetin beceriksizliğinin insafına kaldı
Devlet Doktorlar Sendikası PASİKİ açıkladı: Sorunlar tespit edildi ama çözülmedi
8 aylık bir zamana sahip oldukları halde idareyi sağlamakta başarısız oldular
AKEL: Hem siyasi hem idari sorumluluklar mevcut
Gazete ön sayfasındaki özet paragrafta şöyle yazıyor:
Gerek sağlık uzmanları gerekse de bina olarak donanımsız ve eksik, koronavirüsle mücadelede teknik bilgi ve deneyimden yoksun Athalassa Akli Hastalıklar Hastanesinde alarm çaldı. Halkın koronavirüs dışındaki ihtiyaçlarına cevap vermeyecek durumda olan Mağusa hastanesi hakkında Hükümete ağır suçlamalar yöneltildi.
***
Gazetelerin haberlerinden bazı başlıklar:
Haravgi gazetesi:
- Öğretmen, öğrenci ve ebeveynlerden ortak cephe – Sağlık Bakanlığı sömestr sınavlarının ertelenmesi konusunda niyetli değil – Öğrenciler yarın iki saatlik derse girmeme eylemi yapacak
- Üniversite öğrencileri tedirgin – Üniversite öğrenci desteği hak sahipleri kriterleri henüz açıklanmadı
- İşsizlik çift rakamlı sayılara ulaştı. İşsizlik oranı yüzde 10,5
- Britanya’da aşı dağıtımı başladı, AB ülkelerindeyse Kasım sonlarında dağıtımın başlaması bekleniyor – İlk aşamada Kıbrıs’a 48 bin aşı gelecek – Pfizer firmasının aşısı Britanya’da onay aldı. Aşı yapılmaya başlanıyor
Filelefteros gazetesi:
- AB ABD’ye Türkiye konusunda ortak yaklaşım önerisinde bulunacak – Avrupa Komisyonu bu konuda bir plan hazırlıyor
- YESİ’ye yeni dahil olan fizyoterapi, logoterapi ve çalışma terapisi alanlarında engelli çocuklara özel muamele yapılmasına karar verildi
- Britanyalı turist kadına tecavüz eden kişiye Mahkeme altı yıl hapis cezası verdi
- Limasol Limanının önünde utanç manzaraları – Zakaki Ormanı sonu olmayan bir pislik yuvası – Bilinçsiz yurttaşlar Zakaki ormanını çöplüğe çevirdi. Buzdolabından kanepe, koltuk, çocuk oyuncakları, döşek ve araba tamponlarına kadar ne ararsan var
Alithia gazetesi:
- İş yerlerinde emzirme odaları
Meclisin bugünkü oturumunda işyerlerinde emzirme odalarının bulundurulmasıya ilgili yasanın oy birliğiyle çıkması bekleniyor
- Destek önlemleri açığın 727,9 milyona fırlamasına neden oldu
Politis gazetesi:
- Astrobanktan 120 çalışan işten ayrılıyor – Gönüllü İşten Ayrılma programı çerçevesinde 120 çalışan işten çıkacağını bildirdi – Astrobank yönetimi sayının son derece tatmin edici olduğunu belirtti
- Havaalanı, liman ve statlarda emzirme odaları olacak
- Korumaları azaltılan siyasetçilerin silahları da alınacak

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:45

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand