Basın Özetleri 29.12.2020

Filelefteros Gazetesi
- Hastaneler kırmızı çizgide
“Sağlık sistemi sınırlarına ulaşıyor – Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü yardım için özel doktorlara ulaşıyor” yan başlıklarıyla haberde, Sağlık Bakanı’nın açıklamasında kamu hastanelerinin olağanüstü duruma geçtiği ve “kırmızı çizgilerine yaklaştıkları” ‘nı belirttiği aktarıldı. Haberin detayında, hastanede tedavi altına alınan koronavirüs hastalarındaki ani artış nedeniyle Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nün bazı servisleri yapatarak yatak kapasitesini arttırmak için çaba sarfettiği, ayrıca özel sektörden doktor sağlamaya uğraştığı vurgulandı.
- "Üç yeni" vatandaşlığa alma davasıyla ilgili gelişme
“Hukuk Bürosu’nda polisin tutuklama emirleriyle ilgili toplantı” yan başlıklı haberde, Dimitra Kaloyirou başkanlığındaki Kıbrıs Sermaye Piyasası Komisyonu’nun kararından kaynaklanan üç yabancı yatırımcının vatandaşlığa alınması vakasıyla ilgili olarak tatillerden sonra önemli gelişmeler yaşanmasının beklendiği belirtildi.
- Gazetenin ön sayfasına yansıyan diğer haberde, iki ay önce Ağrotur'da gerçekleştirilen bir askeri tatbikat sırasında yaşanan drone kazasından bahsediliyor.

Politis Gazetesi
- İki devletli çözümle ilgili resmi olmayan 2017 tarihli belgeyle cevap
“Cumhurbaşkanlığı’nın sessizliği Başpiskopos’un ifşasıyla bozuldu.” yan başlığıyla verilen haberde, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, Eylül 2017'de Birlemiş Milletler Genel Sekreteri’e gönderdiği ve Guterres çerçevesi temelinde görüşmeleri sürdürme taahhüdünün ifade edildiği gayri resmi bir belgeyi taraflara gönderdiği aktarıldı. Haberin detayında, AKEL’in kamu pozisyonları için o özel toplantılar gerçekleştiren Anastasiadis'in “kredibilitesi yok denecek kadar az” olduğunu açıkladığı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı’ndan ise konuyla ilgili "AKEL'in sunduğu argümanlar ve siyasi söylemden dolayı" üzüntü ve hayal kırıklığını dile getirilerek Birleşmiş Millerler Genel Sekreteri Guterres'e gönderilecek yeni bir mektup hazırlandığı eklendi.
- Yoğun bakım ünitelerinde zor durum
“Hızlı testler güvenilir” yan başlığıyla verilen haberde, epidemiyologların sağlık sisteminin dayanıklılığı konusundaki endişelerini dile getirmesindiği bir süreçte, koronavirüse karşı aşı dansının dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından başladığı bugün de Başpiskopos Hrisostomos ile devam edeceği belirtildi. Haberin detayında, dün yapılan testlerin sonucunda 751 yeni vakanın daha tespit edildiği, 1 kişinin ise korona virüs nedeniyle hayatını kaybettiği ifade edildi.
- Sigara yasasından 1,3 milyon € gelir
Sigara içme yasasının yürürlüğe girdiği 2015 yılından 2019 yılına kadar polise, yasasının ihlaliyle ilgili toplam 15.954 şikayette bulunulduğu, bu şikayetler sonucu mahkeme dışı uzlaşım yoluyla elde edilen gelirin 1.3 milyon €'ya ulaştığı vurgulandı.

Alithia Gazetesi
- Guterres’e yazdığı bir mektupla iddialara yanıt verdi
“Anastasiadis’den muhalefete, iki devletli çözüm yanıtı” yan başlıklı haberde; Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, muhalefetin kendisinin iki devletli çözümünü sadece sözlerle değil, eylemleriyle de desteklediği yönündeki suçlamalarına cevap vererek, Crans Montana'daki çıkmazdan iki ay sonra 22 Eylül 2017 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne gönderdiği bir mektubunda, Kıbrıs Rum tarafı olarak aradığı çözüm biçimini açıklığa kavuşturmakla kalmayıp, müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden Genel Sekreter’in belirlediği çerçevede devam etmesi çağrısında bulunduğunu vurguladığı belirtildi.
- En uygun anda geldiler
“Aşı yapımına, insanlığın korona ile savaşı kaybedilmeye başladığı bir zamanda başlandı” yan başlıklı haberde; dün yapılan 13,482 test sonucunda tespit edilen 751 yeni korona vakasının Kıbrıs'ın salgınla savaşı kaybettiğinin göstergesi olduğu, hastanede tedavi altına alınan Covid-19 hasta sayısısın 153’e yükseldiği, 51'inin durumu ise ağır olduğu vurgulandı. Öte yandan, dün korona virüs aşısı olan Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in aşının umut ve yaşama şansı verdiğini belirten bir açıklamada bulunduğu aktarıldı.
- Gazetenin ön sayfasına yansıyan diğer haberde; EDEK Başkanı Marinos Sizopoulos’un dün Savunma, Çalışma ve İçişleri Bakanlarıyla revize edilen 2021 yılı bütçenin onaylanmasına ilişkin temaslarında olumlu bir havanın hakim olduğunu aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- İşte Anastasiadis'in manipülasyonlarından kaynaklanan hasar
“Uluslararası toplum nezdindeki güvenilirliğimiz azalıyor”, “Münhasır Ekonomik Bölge ile Maraş’taki uzun süren çıkmazda yeni oldu bittiler”, “Çözümün temelinin iki devlet olmasını Türkiye’nin talebidir” yan başlıklarıyla verilen haberde; AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou’nun dün yaptığı açıklmada, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununa verdiği zarardan dolayı özür dilemek yerine, bir süredir kendisine iki devletli çözüm olasılığı etrafında döndüğünü söyleyenlere saldırdığını belirterek, özellikle Cumhurbaşkanı'nın neden olduğu zararlara dikkat çektiği vurgulandı.
- Haravgi Gazetesi’nin ön sayfasına yansıyan diğer haberler; hastanelerdeki Covid-19 hastası sayısının artmaya başlamasıyla birlikte, Sağlık Bakanı'nın dün koronavirüse karşı koruma tedbirlerinin gözetilmesi için çağrısı yaptığı ve durumun kontrolden çıkma ihtimaline karşı uyarıda bulunduğunu aktarıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:26

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand