Basın Özetleri 28.12.2020

Filelefteros Gazetesi
- Yoğunluk sınırda
“57 kişinin durumu kritik, 25 entübe, 154 kişi hastanede tedavi altında” yan başlıklı haberde, Kıbrıs’da talihsiz bir senaryo yaşandığı, korona virüs aşılarının yapımının başladığı günde, yoğun bakım ünitelerindeki korona virüs hastalarının sayısında görülen önemli artış ve entübe edilen hastaların 25'e ulaşmasının, Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nü bir kez daha alarma geçirdiği belirtildi. Haberin detayında, pandemi sürecinin başlangıcından itibaren en fazla 16 kişiyi bulan yoğun bakım hastalarının, dün itibariyle Lefkoşa Hastanesi yoğun bakım ünitesindeki tüm yatakların doldurduğu, bu durumun ise Devlet Sağlık Hizmeti Örgütü’nü ikinci bir yoğun bakım ünitesi oluşturmak zorunda bıraktığı, Limasol Hastanesi yoğun bakım ünitesinin de korona hastaları için yeniden açıldığı aktarıldı. Kritik durumda hastaneye kaldırılan toplam koronavirüs hasta sayısının 57’ye ulaştığı, Lefkoşa ve Limasol Hastaneleri’nin yoğun bakım ünitelerinin sınırlarında olduğu ve Mağusa Hastanesi yoğun bakım ünitesinin ise dolmak üzere olduğu vurgulandı. Haberin detayında, dün öğleden sonraya kadar Lefkoşa, Limasol ve Mağusa Hastaneleri’nde toplam 154 hastanın tedavi altında olduğu aktarıldı.
- Masada mantar olan güneşli bir yeni yıl
“Piyasada şimdilik yalnızca kilosu 20 €'ya satılan gavcar mantarı var” yan başlıklı haberde, yeni yıl için geri sayımın başadığı bugünlerde Meteoroloji Dairesi’nin tahminlerinin, 2020 veda edeceğimiz yeni yıl gecesinin yaz koşullarında kutlayacağımızı gösterdiği, yabani kırmızı mantarın bu yıl başında fanatiklerinin masasından eksik olacağı aktarıldı. Haberin detayında, son günlerde hüküm süren yoğun yağışlı dönemini takip eden sıcak hava koşulları nedeniyle Troodos'un bazı bölgelerinde yabani kırmızı mantarların büyümeye başladığı ancak yeni yıl öncesi piyasada yalnızca 20 €’ya satılıan beyaz mantar (gavcar mantrının) olacağı vurgulandı.

Politis Gazetesi
- Sakalları tarıyıp benden sonrası için kolları sıvıyorlar
“Başpiskopos Hrisostomos: Bartholomeo'yu destekledim çünkü Ruslar yarı gerçeği sakladı” yan başlığıyla verilen haberde; Başpiskopos Hrisostomos’un, “Halefimin harika ve kişilikli biri olmasını istiyorum. Başpiskopos olmak için gitmemi bekleyenler gibi küçülmüş biri olmasını istemiyorum.” dediği aktarıldı. Haberin detayında, Başpistopos’un iftira edildiğinde defalarca istifa etmek istediğini ancak, Makarios'u taklit etmeye kalkarsa alay edileceğini düşüdüğü belirtti.
- Aşı yapımı birçok mesajla başladı
“Pandemi” yan başlığıyla verilen haberde, Avrupa ve Kıbrıs'ta korona virüs hastalığına karşı toplu aşı yapımına başlanması, pandeminin sonlanması için geri sayımın başladığı umdu doğurduğu ifade edildi. Haberin detayında, adada ilk aşılar dün hastaneler ve huzurevlerinde yapıldığı ve aşı yapımına başlamasının umutları artırdığı vurgulandı. Öte yandan, yapılan testlerde pozitif vaka yüzdesinin artmasına ilişkin endişelerin sürdüğü bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın önlemlere uyulması gerektiğini uyarısını yinelediği aktarıldı. Haberde ayrıca Cumhurbaşkan Nikos Anastasiadis’in de bugün sabah 09:30'da aşı olacağı belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Gülümsemeyle iyi bir başlangıç
“Aşıların ilk günü sorunsuz geçti” yan başlıklı haberde; Noel'de bilimin insanlığa en büyük armağanı olan koronavirüs aşılarının yapılmaya başlaması nedeniyle dün hem Kıbrıs hem de Avrupa için tarihi bir gün olarak nitelendirildi. Haberin detaylarındai ilk aşıların sağlık personeli ve yaşlılara yapıldığı, aşılamada ilk günün sorunsuz geçtiği, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in de bugün aşı olacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, dün aşı olanların mesajları arasında, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropoulos'un “Hayatımızı geri almak, yeniden buluşmak ve kucaklamaşmak için mümkün olduğunca çok insanı aşılamak önemli.” şeklindeki mesajı ve 88 yaşındaki Panagiota Loizou-Filaktou’nun “Torunlarım gelip beni görebilsin diye aşı oldum.” şeklindeki mesajının ön plana çıktığı belirtildi.

Haravgi Gazetesi
- Başpiskopos, Anastasiadis'i iki devlet konusunda “mıhladı”
“Cumhurbaşkanı tartışmada iki devletli bir çözüm gördüğünü söyledi”, “Anastasiadis: Başpiskopos ifadelerimi farklı şekilde anladı”, “Kiprianou: Cumhurbaşkanı doğruyu söylemiyor” yan başlıklarıyla verilen haberde; Başpiskopos Hrisostomos’un, Cumhurbaşkanı’nın süreçte fikrini değiştirdiği ve kendisiyle gerçekleştirdiği görüşmelerde çözümü iki devletli çözüm modelinde gördüğünü söylediği, kendisinin ise buna şiddetle karşı çıktığını belirttiği aktarıldı. Haberin detayında, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou'nun, Cumhurbaşkanı tarafından dile getirilen “İki devletli çözümün kabul edilemez” söyleminine değinerek, Cumhurbaşkanı’nın doğruyu söylemediğini vurguladığı ifade edildi.
- AEL’i bekleyen zor görev
“Omonia’da takviye senaryoları başladı” yan başlıklı haberde; 14’üncü haftada ertelenen maçların bugün gerçekleştirileceği belirtildi. Haberin detayında, AEL Limasol’un bu akşam saat 19:00’da Olympiakos'u konuk edeceği, APOEL’in ise korona virüs testi pozitif çıkan oyuncuları nedeniyle Baf deplasmanına takımın yarısıyla gideceği aktarıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:26

Son Haberler

19 Ağustos
basın özetleri 19.08.22
16:30
Limasol’da denizde baygın bir halde tespit edilen şahıs, hayatta kalmak için mücadele veriyor.
15:40
Koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar sebebiyle son hafta 65 ila 92 yaş arası 3 erkek hasta yaşamını yitirdi.
15:39
Sağlık Bakanı: Yaklaşık 3 hafta sonra koronavirüs için çıkan yeni aşı hakkında daha fazla bilgimiz olacak.
15:36
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Zaporizhia nükleer santralinin silahsızlandırılmasını istedi.
15:24
Baf’ta bir otelin havuzuna düşerek boğulan küçük Hristina’nın ölümüyle ilgli ilk veriler hukuk dairesine teslim edildi.
15:23
18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Tüm haberler

Video on Demand