Basın Özetleri 24.12.2020

Filelefteros Gazetesi
- Aşılar azar azar
“Cumartesi günü 4,500 gibi sembolik sayıda aşı, Mart ayına kadar küçük miktarlar halinde gelmeye devam edecek” yan başlıklı haberde, korona virüs aşılarının taksitler halinde ve hatta ilk aşamada az sayıda kullanılacak olmasına rağmen, istenen sonuca ulaşılmak adına beklentileri artırdığının bir gerçek olduğu ve önümüzdeki Cumartesi gününden itibaren Avrupa Birliği sınırları içinde korona virüse karşı yeni bir savaşa girişileceği aktarıldı. Haberin detayında, Kıbrıs dahil diğer Avrupa Birliği üyesi devletlerde ilk aşı serilerinin çok yavaş bir oranda teslim edileceği ve genel nüfusa aşı yapımının Nisan ayından önce başlamasın beklenmediği belirtilirken, ilk aşıların tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelere 26 Aralık tarifinde ulaşacağı vurgulandı. Haberde ayrıca birinci aşamada her ülkeye 4,500 kişiye yetecek olan 9,000’er doz aşının verileceği, Kıbrıs taksitler halinde ulaşacak aşıların, Ocak ayı boyunca haftalık olarak geleceği, önümüzdeki hafta gelecek aşıların 3,250 kişiye yetecek olan 6,500 doz olmasının beklendiği ifade edildi.
- Hükümetin kırmızı çizgisi
“GESY ve satışlar konusunda pazarlığı yok” yan başlıklı haberde, hükümetin 2021 bütçesinin revizyonu konusunda muhataplarına, özellikle zorunlu satışları yöneten yasal çerçeve ve Genel Sağlık Sistemi (YESİ) gibi ekonomik ve sosyal konularda geri adım atmaya hazır olmadığını söylediği belirtildi.

Politis Gazetesi
- Cumhurbaşkanı ile DİKO ve Odisseas yüz yüze
“Tüm soruşturmaları “bir partinin eski bir üyesine” devretmekte ısrar ediyor” yan başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs Sermaye Piyasası Komisyonu, Başsavcı, Kara Para Aklamayla Mücadele Birimi (MOKAS) ve Kişisel Veriler Komiseri'nin raporlarının önümüzdeki Salı günü kamuoyuna açıklanacağı belirtildi. Haberin detayında, bazı kişilerin politik oyunlar ve bazı hukuk bürolarıyla ilgili bulguları gizleme girişiminde bulunulduğu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in ise Genel Savcı ve soruşturma komitesini baltalamaya yönelik girişiminin arkasında DİKO Başkanı Nikolas Papadopoulos ile Genel Denetçi Odisseas'ı arkasında gördüğü ifade edildi. Öte yandan, Genel Denetçi Odisseas’ın bu suçlamalara karşı, Baş Savcı Savvidis’i ima ederek bir parti yöneticisi veya bakanı olmadığını ifade ederken, DİKO'nun aktif bir üyesi olduğunu belirtmekten de kaçmadığı aktarıldı.
- Devlet 2,7 milyon € değerinde kirayı kaybetti
“Devlet kurumları mahkemede iki otel şirketinin devlete borçlu olduğunu kanıtlayamadı” yan başlığıyla verilen haberde, yetkili devlet kurumlarının, Lefkoşa ve Ayia Napa'daki devlet orman arazisini kiralayan otel sahibi iki şirketin 2,7 milyon tutarındaki borcunu yargı önünde kanıtlayamaması nedeniyle, Devlet Genel Muhasebe Ofisi’nin geçtiğimiz günlerde iki şirketin 2,7 milyon € değerindeki borçlarını mahsup etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Cumhurbaşkanı bir şey biliyor
“Birileri Hukuk Büroları’nı kontrol altında tutmaya çalışıyor” yan başlıklı haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs Sermaye Piyasası Komisyonu Başkanı Dimitra Kaloyirou ile yaptığı toplantının ardından komisyon raporunun 29 Aralık'ta kamuoyuna açıklanacağını duyurduğu açıklamada, DİKO’nun dosyaların, DİKO üyesi olduğunu kabul eden ve soruşturma yapma konusunda anayasal yetkiye sahip olmayan Genel Denetçi Odysseas Mihailidis’e sunması konusunda bir şeyler bildiğini ima ettiği belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı’nın, DİKO'nun Başsavcı tarafından atanan çok üyeli soruşturma komisyonunu göz ardı etmeye çalıştığı, bazı kişilerin komisyonun bulguları hakkında çok endişeli olduğu ve belirli hukuk büroları hakkındaki bilgilerin gizlemek istendiğini olduğunu oldukça açık şekilde ifade ettiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Nikolas Papadopulos’un bu konuya yanıt olarak, hem Cumhurbaşkanı hem de Başsavcı’nın vatandaşlık skandalına karıştığını düşündüğünü bir kez daha yinelediği aktarıldı.
- 3 ölüm ve 34 ciddi hasta
“Aşılar Cumartesi günü geliyor, aşı yapımı Pazar günü başlıyor” yan başlığıyla verilen haberde; Kıbrıs’taki korona virüs vaka sayılarının hala yüksek seviyede seyrettiği, dün yapılan testler sonucunda 477 yeni vakanın daha tespit edildiği, hasta olan 34 kişinin durumunun ciddi olduğu, salgın nedeniyle 3 kişinin daha yaşamını yitirdiği ifade edildi. Haberin detayında, korona virüs aşılarının Cumartesi günü Kıbrıs’a ulaşacağı, Pazar günü ise aşıların yapılmaya başlanacağı ancak aşı yapımına başlanmasının tedbirlere uyulmayacağı anlamına gelmediği bu gevşemenin nüfusun yeterince aşı olması sonrası oluşacağı vurgulandı.

Haravgi Gazetesi
- AKEL'den bütçe için önemli teklifler
“Sağlık, kira, satış ve işçilik önerileri”, “Konut, emekliler ve engelliler konusunda talepler”, “AKEL Genel Sekreteri: Farklı bir felsefemiz var” yan başlıklarıyla verilen haberde; AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou’nun bütçenin revize edilerek yeniden hazırlanması için Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e dün bir teklif paketi sunduğu belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı’nın teklif paketini hükümetin mali işlerle ilgilenen personeline devretme ve aynı zamanda yeni bütçenin Meclis Genel Kurulu’na sunulmadan önce AKEL'in mali personeli ile bir görüşme yapılacağı konusunda söz verdiği aktarıldı.
- Avrupa Komisyonu: Hellim konusunda denetim önerisi
“Kıbrıs Türk Sanayi Odası: Kıbrıslı Rumlar bizi kontrol etmek istiyorlar” yan başlıklı haberde; hellimin Menşe Ürün olarak tescil başvurusunun 6 yıl sonrasında konuyla ilgili yeni hareketlilikler olduğu ancak nihai kayıt için hala uzak olunduğu belritildi. Haberin detayında, Avrupa Komisyonu’nun 2015 tarihli ortak bildirgeye göre tescili ürün olan hellimin standarda uygunluk ve gerekli tüm sağlık kontrollerin bir organ tarafından yapılması önerisinde bulunduğu ancak yaşanan bu gelişmelerin Kıbrıs Türk toplumundan sert tepkisini de beraberinde getirdiği ifade edildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:26

Son Haberler

24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
İtfaiye ekipleri, Alassa bölgesindeki yangının tamamen söndürülmesi için çabalarını sürdürüyor.
15:40
Anastasiadis Genel Kurul’daki konuşmasında, Lefkoşa’nın müzakerelerin başlaması için aldığı inisiyatiflere değindi.
15:31
Anastasiadis- Guterres görüşmesinde, Kıbrıs sorununa temsilci veya uzman atanması konusu ele alındı.
15:29
23 Eylül
23.09.22
15:56
Son 1 haftada koronavirüs nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti
13:57
Moskova'nın kontrolü altındaki Ukrayna topraklarında referandumlar başladı
13:56
Zelensky'den Ruslara çağrı: Kısmi zorunlu askerliğe karşı protesto edin
13:56
Akaryakıt'daki tüketim vergisinin düşürülmesine yönelik tedbir 15 Ocak'a kadar uzatıldı
13:54
Tüm haberler

Video on Demand