Basın Özetleri 23.12.2020

Filelefteros Gazetesi
- Seçimlerin arka planındaki pazarlıklar
“Bütçenin onaylanması öncesi partiler arası savaş” yan başlıklı haberde, yeniden oylanacak devlet bütçesi için al-ver sürecinin başladığı ve son günlerde Meclis Genel Kurulu oturumlarının arka planında da odak noktasının bütçe konusu olduğu belirtildi. Haberin detayında, hükümetin bir yandan gerekli çoğunluğun oluşması için yeni olumlu oylar kazanmak istediği, diğer yandan mevcut olumlu oyları kaybetmek istemediği bu çerçevede, DİKO ihtimalinin dışarıda kalmasıyla birlikte, diğer tüm siyasi partilerle bir temas ve toplantı maratonuna giriştiği aktarıldı. Haberde ayrıca, hükümet kanadıyla, DİKO ve parti başkanı Nikolas Papadopoulos arasındaki iplerin gerilmeye devam ettiği ifade edildi.
- Uyuşturucu tacirleri hakkında mali araştırma
“Polis, kaçak mallarla ilgili banka hesaplarını açacak” yan başlıklı haberde, Uyuşturucuyla Mücadele Şubesi’nin, yasadışı yoldan elde edilen varlıkları tespit etmek amacıyla, tutuklanan uyuşturucu tacirleri hakkında yürütülen her büyük vakada, mali soruşturma başlatmaya karar verdiği belirtildi. Bu kapsamda, polis tarafından ciddi miktarlardaki uyuşturucu kaçakçılığı vakaları incelenirken, denetçi - muhasebeci hizmetlerinin de talep edileceği ifade edildi.

Politis Gazetesi
- Temiz sabıka kaydı o kadar da temiz değil
“Mezbaha davasıyla ilgili üç üyeli araştırma komisyonu – CYPRA olumlu gelişme diyor” yan başlığıyla verilen haberde, CYPRA Şirketi sahibi ve yöneticisi olan Genel Muhasebeci Rea Georgiou’nun kocası Yorgos Georgiou'nun, 2015 yılında bir devlet ihalesine girerken iki cezai mahkumiyetini gizlediği ifade edildi. Haberin detayında, milletvekili Yorgos Perdikis'in şikayeti üzerine yürütülen polis soruşturmasının, genel muhasebeci tarafından bulunarak doldurulması gereken mevzuat boşlukları nedeniyle cezai kovuşturmaya yapılamadığı vurgulandı. Haberde ayrıca, soruşturmayı yürüten Araştırma Komitesi’nin incelemelerini, Kofinos Mezbahası kapanmadan önceye yani 10 yıl öncesine kadar detaylı şekilde yapacağı ve ilgili memur ve yetkililer hakkında yolsuzluk ve dolandırıcılıkla ilgili araştırma yapılacağı ifade edildi.
- Hükümet - DİSİ tekliflerine açık
“Mali Bütçe” yan başlığıyla verilen haberde, eşit rol üstlenerek bütçeye oy veren taraflardan olan EDEK ve Vatandaş İttifakı tarafından sunulan teklifler yığını olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou’nun yapıcı ve mantıklı bir şekilde Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’le buluşacağı belirtildi.

Alithia Gazetesi
- Yalnızca DİKO eski üyesi olan Odisseas mı namuslu?
“Anastasiadis'ten Nikolas'a net cevap” yan başlıklı haberde; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in, (DİKO’nun bütçeye aleyhte oy vermesinin hemen ardından) DİKO başkanına Nicholas Papadapoulos’un geçen hafta gönderdi kendisini gönderdiği, vatandaşlığa geçişle ilgili araştırmasının sürdürülmesi için vatandaşlık dosyalarını Cumhuriyet Genel Denetçisi Odisseus Mihailidis’e teslim etmeye davet eden mektubuna dün cevap verdiği vurgulandı. Haberin detayında, Anastasiadis'in DİKO başkanına yazdığı dört sayfalık detaylı cevap mektubunda; “Son olarak Papadopoulos, DIKO'nun eski üyesi olduğunu itiraf eden Genel Denetçi dışında kalan, diğer herkes yozlaşmış veya güvenilmez mi?” cümlesinin ön plana çıktığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı’nın bu şekilde DİSİ'nin, Genel Denetçi'nin "DİKO'nun siyasi kolu" haline geldiğine dair şikayetlerine atıfta bulunduğu belirtildi.
- Biraz özgürlük ve biraz kilise!
“Bayram günlerinde psikolojik nedenlerden dolayı küçük gevşetmeler” yan başlığıyla verilen haberde; Bakanlar Kurulu’nun dün gerçekleştirdiği toplantısında, epidemiyolojik tablonun daha büyük gevşememelere izin vermemesi nedeniyle, bayram dönemi boyunca küçük çaplı gevşemeler yapmaya karar verdiği aktarıldı.

Haravgi Gazetesi
- Bazı istisnalar dışında tedbirler uzatıldı
“75 din adamıyla Noel ve Teofani”, “Yılbaşı için gevşeme programı”, “5 ölüm, 130 kişi tedavi altında, 402 yeni vaka” yan başlıklarıyla verilen haberde; korona virüs salgınıyla ilgili olarak, Noel ve Yeni Yıl döneminde de mevcut önlemlerde büyük değişiklikler olmadan sürecin devam edeceği belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou’nun dün, yürürlükte olan önlemlerin, “Başpiskoposun isteklerini yerine getirecek” bazı istisnalar dışında 10 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldığını duyurduğu aktarıldı. Haberde ayrıca dün yapılan 4,088’i PCR, 8,570’i hızlı test toplam 12,658 testin sonucunda 402 yeni korona virüs vakanın tespit edildiği, bu vakalarla birlikte toplam vaka sayısının 18,406’ya ulaştığı, 5 kişinin hayatını daha kaybetmesi sonucunda ise COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 101’e yükseldiği vurgulandı.
- Derbilerde üçlü tarife
“Galibiyet serisi” yan başlıklı haberde; Omonia’nın, 2020'nin son ayında oynadığı maçlarda iyi bir hava yakaladığı ve APOEL’in ardından Anarthosis derbisinde de 3 gollü büyük bir zafer elde ettiği, ligde üst üste dördüncü galibiyeti alan “Yonca”’nın 3’üncü sıraya kadar yükseldiği aktarıldı. Haberde ayrıca, APOEL takımında görülen korona virüs vakaları nedeniyle geçtiğimiz iki haftada olduğu gibi bu hafta da AEL Limasol ile yapacağı maçın ertelendiği belirtildi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:26

Son Haberler

29 Kasım
Trafik kazası: 41 yaşındaki Spiridonas Zafiriadis hayatını kaybetti
13:36
Omikron varyantı dünyaya yayılmaya devam ediyor
13:35
Erdoğan'dan OECD'ye: Sözde devleti tanıyın
13:34
Hristodoulidis: Cumhurbaşkanlığı Seçimleriyle ilgili niyetlerimi tartışmak için doğru zaman değil
13:33
İşgal altındaki bölgelerde göçmen akışı devam ediyor
08:46
Dün 2 can kaybı ve 337 yeni vaka kaydedildi
08:46
Koronavirüse karşı yeni önlemler bugün yürürlüğe giriyor
08:45
Sağlık Bakanı Βilimsel Danışma Kurulu üyeleriyle bir araya gelecek
08:44
28 Kasım
Güney Afrika'dan gelen Kıbrıs vatandaşları karantinaya girdi
14:05
Kathimerini gazetesinin ortaya çıkardığı rapor aşının önemini gözler önüne seriyor
14:04
Veliler ile Bakanlık arasında maske konusunda anlaşmazlık yaşanıyor
14:03
Yunanistan'da 82 can kaybı ve 870 yeni vaka kaydedildi
10:22
Tüm haberler

Video on Demand