Anastasiadis, herhangi bir yolsuzluğa karıştığım tespit edilirse, istifa etmeye hazırım

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, herhangi bir yolsuzluğa veya yasa dışı eyleme karıştığı veya devletin ekonomisine zarar veren herhangi bir eyleme rıza gösterdiği tespit edilirse,

istifa etmeye hazır olduğunu yeniden ifade etti. Anastasiadis, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un devlet bütçesini olumsuz oylamasının gerekçelerine yer verdiği mektubuna cevap olarak bir mektup gönderdi. Cumhurbaşkanı, yasaları bilen birinin, bütçeyi olumsuz oylamasının gerekçesi olarak, hükümetin ekonomi felsefesiyle ilgili fikir ayrılıklarını değil, konuyla tamamen yabancı olan sebepleri sunmasından dolayı yaşadığı şaşkınlığı ifade etti. Ayrıca DİKO Başkanı, prensip meselelerinde tutarlı olmak isteseydi, 15 Ekim’de bütçeye olumsuz oy vereceğini açıklarken hemen sonrasında değişiklik yapılmasını desteklememesi gerektiğini belirtti. Vatandaşlıklarla ilgili dosyaları teslim etmeyi reddetmesinden dolayı, kibirlilik yaptığı ve keyfi davrandığıyla ilgili eleştirileri yorumlayarak, esas Başsavcı’nın görüşlerini göz ardı etseydi, bunun kibirlilik ve keyfi davranma olacağını savundu. Aynı zamanda, Sayıştay Odiseas Mihailidis’in kısa bir süre önce yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak, Başsavcı’nın görüşlerine saygı duyduğunu ve hemfikir olmasa da bu aşamada başka dosyaların kendisine teslim edilemeyeceğini anladığına dair ifadelerini hatırlattı. Anastasiadis, Nikolas Papadopulos’u gerekçelerinde ve iddialarında takıntılı olmakla suçladı. Bu takıntının her türlü siyasi inanışa aykırı olduğunu ifade etti. Ancak en kötüsünün ise DİKO Başkanı’nın yolsuzlukla mücadeleyi gerekçe göstererek, devlet desteğine acil gereksinimi olan vatandaşlara zarar verip vermeyeceğini umursamadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 18:26

Son Haberler

08 Aralık
Kremlin Danışmanı: Putin Biden'a endişelerini iletti
09:17
Biden Putin'i yaptırımlar konusunda uyardı
09:16
Mitsotakis ve Putin Soçi'de bir araya gelecek
09:15
Dün 619 yeni vaka kaydedildi
09:14
07 Aralık
EDE: Yerel yönetimde reform yapılmak yerine düzenlemelerin kaldırılacağına dair endişe ifade edildi.
15:54
AKEL: Yerel Özyönetim reformuyla ilgili görüşmelerin tamamlamasına 5 kala, hükümet tüm çabayı tehdit ediyor.
15:51
Meteoroloji Dairesi, kötü hava koşulları sebebiyle bu akşam saat 8’den yarın saat 5’e kadar sürecek sarı alarm yayınladı.
15:49
8. Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 3lü zirve toplantısı bugün Kudüs’te yapılıyor.
15:47
Aşağı Amiando bölgesinde katledilen Rus uyruklu 2 kadına yapılan yasal otopsi dün gece tamamlandı.
15:44
Kimliği belirsiz kişiler Baf’taki Ayos Spiridonas İlkokulu’nda kasti hasara yol açtı.
15:43
Kıbrıs-Yunanistan-İsrail zirvesi: 3 ülke lideri yapacakları görüşmenin odaklanacağı konulara değindi.
15:41
Enerji Bakanı Natasa Pilidu Amerika’da enerji konularında önemli temaslar gerçekleştiriyor.
15:37
Tüm haberler

Video on Demand