22.12.20 basın özetleri

Filelefteros gazetesiyle başlayacağız basın özetlerimize.
“Emeklilere yılbaşı hediyesi – Geriye dönük bir kararla yaklaşık olarak 30 bin kişi yoksulluk sınırının üzerine çıktı – Hükümet bütçenin onaylanmasını kolaylaştırmak için bu gelişmeyi değerlendirecek” başlıkları altında verilen haberde gazete şöyle yazıyor:
Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu’nun dün açıkladığı düşük maaş alan yaklaşık olan 30 bin emeklinin maaşına zam kararı emeklilere yılbaşı hediyesi oldu. Ülkenin pandemi nedeniyle içinden geçtiği bu zor dönemde gelen bu karar emeklilerin yoksulluk sınırının üzerine çıkmasını sağlayacak.
Ocak 2020’den itibaren geriye dönük olarak verilecek olan zamlar emeklilere 1788 avroluk ek bir para sağlayacak. Zeta Emilianidu Hükümetin bu kararıyla tüm düşük maaşlı emeklilerin emeklilik maaşıyla birlikte yardım ödeneğini de alacağını açıkladı. Yardım ödeneği emekli çiftlerin her iki üyesine de verilecek. 1065 avroluk maaş alan herkesin emeklilik maaşı ek ödeneklerle birlikte 1210 avroya yükseliyor. Tek başına yaşayan emeklilerin 220 avrodan oluşan yardım ödeneği 369 avroya ulaşıyor. Emekli çiftler için ise bu ödenek en az 171 en fazla ise 510 avroya yükselecek.
Dün yapılan açıklamalarda Ocak ayı içinde yapılacak olan bütçe oylamasında küçük partilerin oylarını alabilmek için Hükümetin bu artışları değerlendireceği netleşti. EDEK bu önerisinin gerçekleştirilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. ELAM’ın ise açıklamasında önerinin kendisine mal etmek istediği görüldü. Diğer muhalefet partileri de öneriyi olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiğini açıkladı. Çalışma Bakanı ise bu artışların bütçe onaylanmadığı takdirde Ocak ve Şubat aylarında ödenemeyeceğini söyledi.
***
Aynı gelişmeyi ana haber olarak veren Alithia gazetesinde ise şu başlıklar yer alıyor:
Yoksulluk sınırına son – Önemli karar: Hassas gruplara 19 milyon avro – Zeta: 2020 Ocak ayından geriye dönük olarak düşük emeklilik alan 30 bin insan ek artış alacak. Ayda 710 avronun altında maaş alan emekli kalmayacak.
Haberde şöyle yazıyor:
Dün düşük emeklilik maaşı alanlar ve genelde yoksulluk sınırının altında geliri olan herkes için önemli bir gündü. Cumhurbaşkanının DİSİ Başkanı ve başka muhalif parti liderleri ile anlaşmalı olarak verdiği talimatlar üzerine toplam aylık geliri 710 avronun altında olan insan kalmayacak. Bu ise bundan böyle yoksulluk sınırı altında yaşayan hiçbir yurttaşımız kalmayacak anlamına geliyor. Mutlu haberi açıklayan Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu ek artışın 30 bin insanı etkileyeceğini söyledi. Artışlar 2020 Ocak ayından itibaren geriye dönük olarak verilecek.
***
Politis gazetesinin aynı haberle ilgili başlığı “Düşük gelirli emeklilerin maaşları geriye dönük olarak 721 avroya yükseldi” Haravgi gazetesinin başlığı ise “en düşük emeklilik maaşı 710 avro” olarak veriliyor.
***
Politis gazetesi ana haberinde “Mecliste çoğunluğun sağlanmasına yönelik anlaşma sağlanıyor – EDEK ile Yurttaşlar İttifakı’ndan 15+5 öneri” başlıklarını kullanıyor.
Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:
EDEK’in bütçeyi onaylamak için sunduğu öneri listesinin ilk sıralarında yer alan zorunlu satışların dondurulması konusuna çözüm bulunması zor görünüyor.
Yurttaşlar ittifakının öneri listesinde asgari ücret, genç çiftler ve devlet hastaneleri yer alıyor. Yorgos Lilikas bugün Cumhurbaşkanlığına gidecek.
Ocak ayının ilk haftasında bütçenin onaylanmasına ya da reddedilmesine ilişkin kararların kesinleşmesi bekleniyor.
***
Haravgi gazetesi ana haberini korona virüsle ilgili gelişmelere ayırıyor sd.
Epidemiyologlar önlemlerin gevşetilmesini uygun görmüyor – Dün bir ölü ve 286 yeni pozitif vaka daha. 127 kişi tedavi altında - Britanya’dan gelen yolculara 7 günlük karantina – Avrupa İlaç Örgütü EMA Pfizer-BionTeck aşısını onayladı
Gazete haberinde şöyle yazıyor:
Bilim Kurulu üyesi Dr. Petros Karayannis’in KYPE’ye yaptığı açıklamaya göre Büyük Britanya’da tespit edilen mutasyona uğramış korona virus Kıbrıs’a gelmiş olabilir. Karayannis yeni virüsün yayılmasının önlenmesi için alınan önlemler konusunda şimdiden geç kalınmış olduğunu vurguladı.
Bilim Kurulu üyesi şöyle konuştu:
Bu mutasyonlar bir günden bir güne ortaya çıkmıyor. Büyük ihtimalle mutasyona uğramış olan virus birkaç haftadır Büyük Britanya’da dolaşıyor. İtalya, Hollanda hatta Avustralya’da bile tespit edildi. Bizim Britanya ile sık uçuşlarımız var. Dolayısıyla buraya da gelmiş olabilir. Diyeceğim şu ki Avrupa ülkelerinde alınan bütün bu yeni önlemlerde biraz geç kalınmıştır”.
Karayannis bu konuda çok şey söylenemeyeceğini çünkü bilgilerin basın haberlerinden alındığını ve görüş oluşturmak için yeterli bilimsel verilerin mevcut olmadığını söyledi.
Bu arada Sağlık Bakanlığı SARS-Cov-2 yeni virüsüyle ilgili yeni veriler ışığında bulaşmasını önlemek amacıyla Britanya havalanlarından adaya varan uçuşlardaki yolcuların dün saat 18:00’den itibaren havaalanından doğruca Hükümetin sağladığı otellerde karantina altına alınması kararı alındığını açıkladı. Yolculara önce korona testi yapıldıktan sonra, otele nakledilecek. 18 yaş altı yolcular ev izolasyonunda kalabilecek.
***
Haravgi gazetesi koronavirüsle ilgili bir başka haberinde dün açıklanan rakamları veriyor. Şöyle yazıyor:
Sağlık Bakanlığı Pazartesi günü korona virus nedenli bir ölüm vakası ile 286 yeni vaka daha açıkladı.
Bu arada Bakanlık bir önceki gün dört ölüm vakası daha açıklamıştı. Ölenler hastanede tedavi edilmemiş kaldıkları yaşlılar evinde tutulmuş ve orada tedavi almıştı. Dolayısıyla korona virüsten ölen kişilerin sayısı 96’ya yükseldi. Ölenlerin yaş ortalaması 79.
Dün yapılan 3929 moleküler test sonucunda saptanan 286 yeni vakanın 156’sı daha önce antijen testi sonucunda pozitif çıkan vakalardı.
Dün 8.843 antijen testi yapıldı ve 312 yeni vakaya rastlandı. Vakalar moleküler testle kesinleştirilecek.
Şu anda hastanede tedavi altında olan kişilerin sayısı 127’ye ulaştı. 31’nin durumunun kritik olduğu bildirildi.
Gazete aynı zamanda bugün toplanacak olan Bakanlar Kurulunun Kristmas günlerinde korona virüsün yayılmasına karşı önlemlerin gevşetilmesi konusunu ele alacağını yazıyor.
Mevcut epidemiyolojik tablo önlemlerin gevşetilmesine olanak tanımıyor. Bununla birlikte bugünkü toplantıda başka parametrelerin göz önünde bulundurulması da olası. Ele alınacak önlemler Kristmas sofrasında 10 kişi sınırlamasının 15’e yükseltilmesi, dolaşım yasağının akşam 9’dan 11’e çıkarılması ve Kristmas ayinine inananların katılabilmesi konularını kapsıyor.
***
Haravgi gazetesinden bazı haber başlıkları:
- AKEL: Nobel Barış Ödülü Kübalı doktorlara verilsin
- Hükümet ile Sizopulos-Lilikas bütçe konusunda anlaşmaya yakın
- 6 kişilik bir aile için Kristmas sofrasının maliyeti yaklaşık 210 avro
- Kooperatif bankasının elden çıkarılması nedeniyle yeni tazminatar gündeme geldi – Koopertaif Bankasını alan Hellenik Bankın Hükümetten yüksek talepleri sürüyor – 84.4 milyon avroluk 5 talep
- 1,2 milyar avro yüksekliğinde normal ödenmekte olan kredi satılacak
***
Politis gazetesinden bazı haber başlıkları:
- Aşı okullara da giriyor – Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu verdiği demecinde eğitim alanındaki tematik eksenlere ve evde eğitim sorunlarına değindi – Prodromu öğrencilerin okul derslerinde aşı hakkında bilgilendirileceğini ve bu mesajları ailelerine de ulaştıracaklarını da söyledi – Okullarda rapid testler yapılacak
- Yukarı Lefkara’da super modern kongre merkezi ve otel - Yeni yılda Yukarı Lefkara Belediyesinde yeni turistik altyapı çalışmaları
- Epidemiyologlar önlemlerin gevşetilmesi konusunda ikna olmuyor – Epidemiyologlar pandemi tablosunun buna izin vermediğine inanıyor – Bugün Cumhurbaşkanı bu konuda bilgilendirildikten sonra Bakanlar Kurulu karar alacak
- Odiseas –Kurumlar: Uygunsuz bir çatışma ilişkisi – Hükümet ile Sayıştay Başkanı arasındaki hukuk savaşına bir adım kaldı – Baş Savcı “Sayıştay Başkanının uygun olmayan davranış biçimi konusunda veri raporu hazırlıyor - Hukuk çevrelerinin belirttiğine göre konuyla ilgili karar Yüksek Mahkemede alınacak – Bütçeyle altın pasaport dosyalarının Sayıştay Başkanına verilmesi konusunda ısrarlı olan DİKO’yu diğer partiler izlemiyor
***
Filelefteros gazetesinden bazı haber başlıkları
- Bir öğretmek cinsel istismar amacıyla reşit olmayan gençleri gözlemek suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı – Geçici olarak görevden alınan öğretmen hakkında gençlere yaklaşmaması kararı alındı
- Hükümete uyarı: YESİ’yi pazarlıklarınızın dışında bırakın – Bütçe pazarlığına YESİ de dahil edildi. Örgütlenmiş hastalar ve partiler Sağlık Sisteminin işleyişini etkileyecek tavizlere izin vermeyeceğini açıkladı
- Ocak ayı sonunda Araştırma Komitesinden ara karar çıkması bekleniyor – 2007 – 2013 döneminde verilen yüksek riskli yurttaşlıkları kapsayacak
***
Alithia gazetesinden bazı başlıklarla basın özetlerimize son vereceğiz sd:
- Avrupa İlaç Örgütünden tarihi karar – Pfizer/Bionteck aşısı onay aldı – Bir hafta içinde aşılar başlıyor – Koronavirüsün mutasyonu Avrupa’da panik yarattı, Britanya kaosta
- Bütçenin onayı konusunda iyimserlik – Hükümet ile Sizopulos anlaşıyor
- Öğretmen sendikaları POED - OLTEK ve OELMEK görüşüyor – Eğitimciler öğrencilere 200 avroluk kompüter yardımı konusunda ikiye bölündü

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:46

Son Haberler

08 Aralık
Kremlin Danışmanı: Putin Biden'a endişelerini iletti
09:17
Biden Putin'i yaptırımlar konusunda uyardı
09:16
Mitsotakis ve Putin Soçi'de bir araya gelecek
09:15
Dün 619 yeni vaka kaydedildi
09:14
07 Aralık
EDE: Yerel yönetimde reform yapılmak yerine düzenlemelerin kaldırılacağına dair endişe ifade edildi.
15:54
AKEL: Yerel Özyönetim reformuyla ilgili görüşmelerin tamamlamasına 5 kala, hükümet tüm çabayı tehdit ediyor.
15:51
Meteoroloji Dairesi, kötü hava koşulları sebebiyle bu akşam saat 8’den yarın saat 5’e kadar sürecek sarı alarm yayınladı.
15:49
8. Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 3lü zirve toplantısı bugün Kudüs’te yapılıyor.
15:47
Aşağı Amiando bölgesinde katledilen Rus uyruklu 2 kadına yapılan yasal otopsi dün gece tamamlandı.
15:44
Kimliği belirsiz kişiler Baf’taki Ayos Spiridonas İlkokulu’nda kasti hasara yol açtı.
15:43
Kıbrıs-Yunanistan-İsrail zirvesi: 3 ülke lideri yapacakları görüşmenin odaklanacağı konulara değindi.
15:41
Enerji Bakanı Natasa Pilidu Amerika’da enerji konularında önemli temaslar gerçekleştiriyor.
15:37
Tüm haberler

Video on Demand